يكشنبه, 22 فروردين 1400 :: Sunday, 11 April 2021
 
کد خبر: 94110

سفر نخست‌وزیر کره جنوبی به ایران در آینده

سفر نخست‌وزیر کره جنوبی به ایران در آینده
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات با آمریکا گفت: ایران از این که آمریکا مسیر غلط خود را تصحیح کند، استقبال می‌کند. ما طرحی را که این کشور باید به آن عمل کند با ۱+۴ مطرح می‌کنیم. تحریم‌های آمریکا معرفی می‌شود و باید همه آن‌ لغو شود.
پایگاه خبری ریشه
«سعید خطیب‌زاده» امروز در نشست خبری خود درباره امضای سند همکاری‌های ایران و چین، اظهار داشت: آنچه که بین ایران و چین امضا شده، گفت‌وگو‌هایی بود که در ۵-۶ سال گذشته ادامه داشته و زمانی که روابط ارتقا پیدا کرد، بحث سند مطرح شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آنچه امضا شد یک نقشه راه بود و حاوی هیچ قراردادی نیست. آن شایعاتی که مطرح شده است، مسائلی است که دیگران مطرح کرده‌اند و حضور نیرو‌های نظامی در ایران طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ممنوع است.

وی با بیان اینکه ما یک سند همکاری هم با روسیه داریم، اضافه کرد: فروردین امسال دهمین سال است که با روسیه سند جامع راهبردی داریم و فروردین ماه انقضای آن فرا می‌رسد که باید آن را تمدید کنیم.

این دیپلمات کشورمان خاطر نشان کرد: با هند هم چنین سندی داشتیم و فقط اینطور نیست که با تعداد محدودی از کشور‌های این قرارداد را داشته باشیم.

وی همچنین گفت: هرچه درباره قرارداد‌ها مطرح می‌شود، در همان قرارداد‌ها جزئیات مطرح می‌شود.

خطیب‌زاده تصریح کرد: در مورد کمیسیون مشترک عرض کنم که هیچ طرح گام به گامی مطرح نبوده و موضع ایران همان موضع قبلی است؛ یعنی برداشتن تمامی تحریم‌هایی که بعد از آمدن ترامپ بر روی ایران اعمال شده است و این‌ها باید راستی‌آزمایی شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص مذاکرات با آمریکا گفت: ما از این که ایالات متحده مسیر غلط خود را تصحیح کند، استقبال می‌کنیم. ما طرحی را که ایالات متحده باید به آن عمل کند با ۱+۴ مطرح می‌کنیم. تحریم‌های ایالات متحده تماما معرفی می‌شود و باید تمامی آن‌ها لغو شود.

وی همچنین درباره اظهارات نمایندگان مجلس درباره امضای سند ۲۵ ساله ایران و چین، افزود: وزارت امور خارجه مسئول اجرای سند همکاری با چین نیست؛ وزارت امور خارجه هماهنگ کننده آن است و قوه مقننه هم باید مانند سایر قوا به تصمیمات ناظم احترام بگذارد و به آن‌ها عمل کند.

رئیس مرکز رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، اظهارات مطرح شده درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران بیان داشت: موضوع سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران از سوی این کشور مطرح شده است و ما هم از آن استقبال کردیم. امیدواریم نخست وزیر کره جنوبی با پیشنهاد‌های عملیاتی و اجرایی وارد ایران شود.

وی تصریح کرد: زمان سفر نخست وزیر کره جنوبی مشخص نیست و به محض مشخص شدن زمان آن، از سوی وزارت خارجه اعلام خواهد شد.

 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه امروز چین تنها کشوری است که در ذیل شدیدترین تحریم‌های آمریکا از ایران نفت خریداری و آن را در سایت‌های خود اعلام می‌کند، ابراز داشت: شما کشوری را به مانند چین پیدا نمی‌کنید که این همکاری را با ایران داشته باشد.

خطیب‌زاده همچنین درخصوص نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، اضافه کرد: هیئت جمهوری اسلامی ایران توسط آقای عراقچی آن اداره می‌شود و موضوعات مختلفی در آن مطرح می‌شود. دستور کار ما و مسیری که ما عنوان کردیم روشن است؛ یعنی ایالات متحده باید تمامی تحریم‌ها را بردارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره توقف پخش سریال گاندو اظهار داشت: با نردبان دروغ نمی‌توان به بام حقیقت رسید. این سریال یک سریال تخیلی بود و اهالی هنر باید به آن ورود می‌کردند.

وی ادامه داد: اگر سندی دارند حتماً به مراجع ارجاع دهند وگرنه دون شأن جمهوری اسلامی ایران است که به صورت سفارشی به آن ورود کنند. این که سریال ۱۴ روز پخش شود و بعد از تعطیلات عید متوقف شود، جای سوال دارد و هیچ فشاری از سوی وزارت امور خارجه برای توقف پخش آن وجود نداشته است.

وی اضافه کرد: ایران در بسیاری از کشور‌ها دارای زمین‌ها و ملک‌هایی است که بلاستفاده مانده است. وزارت امور خارجه نمی‌تواند درباره آن تصمیم بگیرد و هیئت دولت باید درباره آن تصمیم‌گیری کند. دولت برای فروش برخی از آن‌ها به وزارت امور خارجه اجازه‌هایی داده است و پول آن به صندوق ملی واریز می‌شود.

این دیپلمات کشورمان درباره میزان ورود واکسن روسی به ایران گفت: وزارت خارجه تمامی اقدامات خود را برای رفع موانع ورود واکسن انجام داده است. هرگاه وزارت بهداشت چیزی را از ما خواسته است، انجام دادیم. میزانی را که با طرف روس مطرح کردیم، مقدار زیادی از آن وارد شده و حتی درباره تولید مشترک با روسیه، هند و کوبا صحبت‌هایی شده است.

وی تصریح کرد: از طریق کوواکس در طی چند هفته آینده ۲.۲ دوز واکسن وارد کشور خواهد شد. فکر می‌کنم که طی چند هفته آینده این واردات واکسن تسریع پیدا خواهد کرد.

رئیس مرکز رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه درباره اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص برجام گفت: ما نه به وعده‌ها نه با پالس و نه با سیگنال اهمیتی نمی‌دهیم و به دنبال عمل هستیم. ۱+۴ باید تعهدات ایالات متحده را به او یادآوری کند؛ اما این که این کار را خواهد مرد یا خیر، باید دید.

وی هچنین افزود: آنچه که ما با آژانس توافق کردیم، یک توافق سه ماهه بود و دو ماه از آن باقی مانده است و با به پایان رسیدن آن، طبق قانون مجلس عمل خواهیم کرد.

خطیب‌زاده درباره اظهارات وزیر خارجه سعودی با اشاره به ورود مسائل منطقه‌ای به برجام افزود: موضوع همکاری در منطقه یکی از اولویت‌های جمهوری اسلامی و عربستان سعودی یکی از موانع اصلی بوده است. اگر عربستان سعودی آمادگی داشته باشد، ما با آن‌ها گفت‌وگو می‌کنیم. پیام‌هایی از سوی برخی کشور‌هایی مطرح شده است. امیدواریم عربستان سعودی آمادگی حضور در گفتگو‌های منطقه‌ای را داشته باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر‌های منطقه‌ای ظریف به کشور‌های آسیای میانه، گفت: فکر می‌کنم که در سفر منطقه‌ای آقای ظریف به کشور‌های آسیای میانه، نتایج خوبی را به دست بیاوریم. اگر کرونا نبود، این سفر‌ها زودتر انجام می‌گرفت.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.