• نقش تعیین کننده «مارب» در سرنوشت جنگ یمن

    نقش تعیین کننده «مارب» در سرنوشت جنگ یمن

    نقش راهبردی و تعیین کننده منطقه راهبردی مارب در تعیین سرنوشت جنگ یمن موجب شده تا عربستان و هم پیمانان آن نهایت تلاش خود را برای متوقف کردن پیشروی نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در این جبهه به کار ببندند.
پنجشنبه, 29 مهر 1400 :: Thursday, 21 October 2021
 
کد خبر: 94078

تمام کشور، رنگانگ از رنج کرونا!

با شیوع کرونا بسیاری از دولت ها در سرتاسر جهان اقدامات گسترده ای برای مبارزه با این ویروس منحوس انجام دادند تا بتوانند پاندمی آن را کنترل کنند و میزان ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در کشور خود کاهش دهند. از بستن مرز ها تا قرنطینه و تعطیلات طولانی مدت!
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

از همان ابتدا انتقاداتی به عملکرد دولت در برخورد با کرونا مطرح می شد و بسیاری انتظار داشتند که تمهیدات دولت چین و چند کشور اروپایی در ایران نیز دنبال شود اما با توجه به وضعیت اقتصادی دولت چنین امکانی فراهم نشد.
دولت نتوانست کشور را در همان روز های ابتدایی قرنطینه کند و با تعطیلی بخش هایی از کشور و یا حداقل ادارات دولتی برای قطع زنجیره ابتلا عمل کند.
مقاومت دولت در مقابل دستورالعمل های وزارت بهداشت تا همین امروز ادامه داشته است و بی توجهی ها در خصوص تذکرات کارشناسانه این وزارتخانه همچنان ادامه دارد و به نظر تا پایان دوران روحانی ادامه هم خواهد داشت.

در حالی که وزارت بهداشت و شخص وزیر بارها در خصوص ممنوعیت سفر در ایام نوروز تذکر دادند اما بدنه دولت و برخی وزرا با چنین تصمیمی مخالف بودند. اقتصاد گردشگری کشور از نظر دولتمردان گویا ارجحيت بیشتری بر سلامت مردم داشت و به درخواست وزارت بهداشت در خصوص انجام اقدامات بازدارنده برای سفرهای نوروزی بی توجهی شد.

واقعیت این است که کادر درمان نه تنها در استان های قرمز، بلکه در تمام کشور رنگانگ از رنج کرونا شدیدا خسته است و این خستگی بیش از آنکه جسمی و نتیجه تلاش ۲۴ ساعته و بی خوابی های مداوم باشد، ناشی از بی توجهی های برخی شهروندان به تلاش ها و فداکاری های بی دریغ آنان است. آنها فداکارانه فرزندان و خانواده و عزیزان خود را در اولویت های بعدی گذاشته اند و اولویتشان بیمارانی شده اند که گاه نای نالیدن هم ندارند و ما خودخواهانه، آنها را در هیچ جایگاهی از اولویت هایمان نمی بینیم.
  وقتی داخل لباس یکپارچه و بدون درز و مجرایی برای تنفس، با ماسک های خشن غذا بخوری، نماز بخوانی و عرق کنی؛ اما حتی وقت تغییر رخت هم نداشته باشی، رد سرخ و کبود زخم فشار ماسک بر چهره، دردش کمتر از سوز و رنج بی مهری مردمانی می شود که جانت را به خاطرشان کف دستت گذاشته ای تا یکی از همین ها جلو دوربین تلویزیون سینه اش را با جهالت سپر کند و بگوید: چرا ماسک بزنم؟چرا به سفر نروم؟ از اطرافیان ما که کسی گرونا نگرفته؛ اصلا از کجا معلوم که کرونا وجود دارد و شایعه خودشان نیست.

سفر، خطرناکترین عامل گسترش کرونا

اواسط اسفند 99 بود که سعید نمکی وزیر بهداشت از مردم خواست حتی اگر راه ها باز بود به مسافرت نروید وی اظهار داشت: به هیچ وجه موافق سفر در تعطیلات نوروز نیستیم، التماس می کنیم، مردم حتی اگر راه ها باز باشد هم به مسافرت نروند، اگر خوزستان جدیدی شکل بگیرد، نمی توانم تاب آوری نظام سلامت را تضمین کنم.

وی گفت: حداقل احتمال این است که ۲۵ درصد افراد ناقل شناسایی نشوند. «پی سی آر» کشورهای دیگر هم همیشه قلابی نبوده که موارد قلابی هم بوده است اما ممکن است افرادی و مسافرانی را با تست منفی سوار اتوبوس، قطار یا هواپیما کنیم در حالی که ناقل است. همه را در اتوبوس مبتلا می کند سفر یک از مهمترین عوامل گسترش ویروس است.
نمکی ادامه داد: هر شب آخرین یافته های دنیا در مورد کرونا را مطالعه می کنم خطرناک ترین عامل مسافرت است حتی اگر بلیت مجانی بود، ویزای بیماری و مرگ می فرستند.

وزیر بهداشت همچنین تذکر داده بود که راه سختی برای مدیریت کرونا در پیش است و آنچه به علم و دانایی و تجربه بر می گردد این است که وقتی نظام بهداشت و درمان محکم انگلیسی به زانو در می آید یعنی ویروس چموش تر از آن چیزی است که تصور می کنیم.

گلایه وزیر بهداشت از تصمیمات مسئولان و سفرهای نوروزی مردم

سعید نمکی وزیر بهداشت در صفحه شخصی اینستاگرام خود با گلایه‌مندی از روند مدیریت ویروس کرونا در کشور طی ایام نوروز اینگونه نوشت:

«ویروس سرکش انگلیسی از راه رسید، خوزستان را گرفتار کرد، شبانه روز تلاش کردیم تا در آن استان که بیشتر از سه پیک کشوری قبلی گرفتارمان کرد مهارش کنیم. عملا ضرب شصت ویروس موتاسیون یافته را چشیدیم. ویروس مهاجم از هوا و زمین به دلایلی که جای بحثش در این مقال نمی‌گنجد به همه جا پر گشود.

نوشتیم... گفتیم... التماس کردیم... قسم دادیم که دو تا سه هفته صبوری کنید، مهلت بدهید، تا مثل سال قبل از فرصت تعطیلات سال نو استفاده کنیم و با تشدید بیماریابی در طرح شهید سلیمانی خانه به خانه شعله‌های کوچک را شناسایی و مهار کنیم تا به هم نپیوندند و آتش دامن پهنه‌ کشورمان را نگیرد.

گفتیم: سفر و جمعیت سیال نمی‌گذارد طرح اجرا شود و بیماری نیز از نقاط گرفتار به مراکز پاک‌تر منتقل می‌شود. گفتیم: صف‌های طولانی تهیه‌ی ارزاق شب عید ساعت‌ها جمعیت سالمند تنیده در این صف‌ها را گرفتار می‌کند. گفتیم: می‌دانیم تاب آوری مردم مهم است، ولی تاب آوری مدافعین خسته‌ سلامت پس از ۱۴ ماه کار بی وقفه و جان فشانی برای مدیریت پیک‌های پیوسته نیز مهم است.

گفتیم: اقتصاد گردشگری اهمیت دارد، ولی سرمایه‌ اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی اهمیت نیست. گفتیم:اگر به حرف‌های کارشناسیمان گوش ندهند بهار سختی در پیش است.

شاید بدین دلیل باور نکردند که اولا وزن ویروس موتاسیون یافته را در محاسبات اپیدمیولوژیک ما نمی‌شناختند و ثانیا سه پیک سنگین قبلی را آرام، بی صدا و مظلومانه همکارانمان مدیریت کردند و گروهی فکر کردند که فراز و فرود منحنی‌ها شاید به شیوه‌ی فوتوشاپ است!

در روز‌های گذشته با روسای خسته و دل شکسته‌ی دانشگاه‌های علوم پزشکی تماس داشتم. به شدت نگرانند. بیمارانشان در حال افزایش و تخت هایشان در حال پر شدن است. ضمن آنکه میدانند در این خیز جدید اولا زنجیر مهار غول سرکش بیماری با ویروس جدید گسسته‌تر است و ثانیا خود و سربازان مدافعشان خسته تر.

روز‌های سختی در پیش است خداوند یاریمان کند تا نمانیم، تا دستاورد افتخارآمیز روز‌های سخت تحریم به سادگی به باد نرود، تا شرمسار آنانکه پایداری و همراهیمان کردند و شرمنده‌ روح بلند مدافعین سلامت و خانواده هایشان نشویم. کمک کند تا عزیزان ارجمند دیگری را از دست ندهیم. انشالله»

 

از طرفی چند روزی است که وزیر بهداشت با ارسال نامه ای خواستار لغو سفر ها به ترکیه برای جلوگیری از شیوع کرونای ترکیه ای شده و هنوز خبری از لغو سفر ها نیست!

رفت و آمد به ترکیه یک هفته متوقف شود

سعید نمکی روز شنبه با توجه به شیوع گسترده بیماری کووید۱۹ در کشور ترکیه با ویروس موتاسیون یافته، در نامه ای به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با بیماری کرونا، بر ضرورت توقف یک هفته ای ایاب و ذهاب از طریق مرزهای هوایی و زمینی با این کشور  و لزوم همکاری استانداران در این زمینه، تاکید کرد.

وزیر بهداشت در این نامه تاکید کرد: شهروندان ایرانی که در ترکیه به سر می برند و قصد ورود به کشور را دارند و همچنین اتباع کشور ترکیه که در ایران بوده و قصد خروج از کشور را دارند، می توانند با رعایت پروتکل های مربوطه و انجام تست PCR و اطمینان از عدم آلودگی اقدام به ورود و خروج کنند.

نمکی نوشت: با توجه به شیوع گسترده بیماری covid-۱۹ در کشور ترکیه با ویروس موتاسیون یافته، ضروری است، حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده به مدت یک هفته ایاب و ذهاب از طریق مرزهای هوایی و زمینی با کشور مذکور متوقف شود. در مورد هموطنانی که از مرزهای زمینی و هوایی وارد کشور می شوند نیز ایجاد قرنطینه برای موارد مشکوک یا مثبت ضروری است.

وزیر بهداشت خطاب به وزیر کشور تاکید کرد: خواهشمند است دستور فرمایید، استانداران محترم در این زمینه همکاری و مساعدت لازم را به عمل آورند.

وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت نیز در خصوص این بی توجهی ها نوشت:

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت، با گلایه از بی‌توجهی مقامات هواپیمایی به نامه وزیر بهداشت مبنی بر لغو پروازها به ترکیه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «رئیس دپارتمان‌ بیماری‌های عفونی در دانشگاه آنکارا هشدار داده که احتمال وقوع جهش و ظهور نوع جدیدی از کرونا در ترکیه وجود دارد.

توییت

چهار روز از هشدار و درخواست وزیر بهداشت برای لغو پروازهای ترکیه می‌گذرد و مقامات هواپیمایی می‌گویند فعلا برنامه‌ای برای قطع پروازها به علت شیوع کرونا ندارند.»

حالا سیر ابتلای کرونا در کشور وارد موج چهارم شده و حالا پايتخت هم در وضعیت قرمز قرار گرفته است. بی شک هزینه های ابتلای هر ایرانی ضرر بیشتری در ابعاد مختلف علی الخصوص اقتصاد برای کشور در پی دارد تا ممنوعیت سفر !سوال اینجاست در حالی که وزیر بهداشت بارها از مردم درخواست می کند که سفر نروند و از تجمعات دوری کنند چطور دولت در مقابل این تصمیم مخالفت کرده و می کند؛ به راستی چه چیزی برای دولت اولویت است؟

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.