شنبه, 18 ارديبهشت 1400 :: Saturday, 8 May 2021
  • از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    جهان با ویروسی کووید-۴۸ که چه بسا مرگبار‌تر از کووید-۱۹ نیز هست درگیر است، نزدیک به ۷۳ است که این ویروس به جان سرزمین‌های معراج افتاده و علاوه بر مرگ هزاران نفر در سال و انواع آسیب‌های اجتماعی، روانی و اقتصادی، آواره‌گی هزاران هزار نفر را از خانه و سرزمین مادری نیز در پی داشته است.
 
کد خبر: 94064

ادعای وزیر خارجه سعودی: مساله موشکی ایران در مذاکرات گنجانده خواهد شد

ادعای وزیر خارجه سعودی: مساله موشکی ایران در مذاکرات گنجانده خواهد شد
«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی یکشنبه شب در اظهاراتی گفت که به ریاض اطمینان داده شده است که برنامه موشکی و رفتارهای منطقه‌ای ایران در توافق جدید با تهران گنجانده خواهد شد.
پایگاه خبری ریشه

بن فرحان در خصوص گفت وگوهایی که قرار است در وین درباره برنامه هسته ای ایران برگزار شود، گفت: به ریاض اطمینان داده شده است که برنامه موشکی و رفتارهای منطقه‌ای ایران در توافق جدید با تهران گنجانده خواهد شد.

وی مدعی شد: ما مطمئن هستیم که جامعه جهانی به جد کار خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که نقص های توافق هسته‌ای در نهایت مرتفع خواهد شد و به بی ثباتی در منطقه‌ که ناشی از فعالیت های ایران است، رسیدگی خواهد شد.

وزیر خارجه سعودی با رد وجود گفت وگوی مستقیم میان عربستان سعودی و ایران مدعی شد: ما از مذاکرات مستقیم یا غیر مستقیم استقبال می کنیم البته شرط این مذاکرات منوط به تغییر رفتار ایران خواهد بود... اگر آن ها آماده باشند، این مذاکرات ممکن خواهد بود.

بن فرحان پیش تر در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفته بود که برنامه چشم انداز اصلاحات اقتصادی و برقراری ثبات و آرامش در منطقه و عربستان تنها با همکاری تهران محقق خواهد شد چرا که ایران بخشی از منطقه هست و خواهد بود.

او در عین حال به تکرار خواسته کشورش  برای حضور در مذاکرات احتمالی ایران و غرب پرداخت و در پاسخ به سوالی در باره از سرگیری مذاکرات با ایران در خصوص برنامه همه جانبه مشترک با ایران و مشارکت سعودی در این مذاکرات گفت که کاملا منطقی است که سعودی بخشی از مذاکرات و گفت وگوها باشد.

این ادعای برخی کشورهای عربی برای حضور در مذاکرات احتمالی در حالی است که تهران همواره افزایش شمار کشورهایی که در توافق هسته ای شرکت داشته اند را بر خلاف روح حاکم بر این توافق دانسته و با آن صراحتا مخالفت کرده است.

از نگاه جمهوری اسلامی ایران تعمیم دادن این مذاکرات به سایر مسایل مانند بحث های موشکی و حقوق بشری هم غیر قابل قبول است.

درخواست حضور در مذاکرات از سوی برخی حکام عربی پیش از توافق سال ۲۰۱۵ برجام هم مطرح شده بود که از سوی تهران و ۵+۱ با بی توجهی روبرو شد.

 

منبع: شبکه سعودی العربیه

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.