يكشنبه, 22 فروردين 1400 :: Sunday, 11 April 2021
 
کد خبر: 93948

آیا نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه خواهد شد؟

آیا نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه خواهد شد؟
رئیس رژیم صهیونیستی پس از دریافت نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این رژیم اعلام کرد طی روزهای آینده گزینه تشکیل کابینه را اعلام خواهد کرد اظهارات او به گونه‌ای بود که احتمال می رود نتانیاهو این گزینه نباشد.
پایگاه خبری ریشه

پس از گذشت یک هفته از برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، نتایج نهایی این انتخابات به رئیس این رژیم تسلیم شد. برهمین اساس رئووین ریولین، تا روز دوشنبه آینده رایزنی های خود را انجام داده، طبق انتخابات گذشته، دو روز پس از آن، یکی از رؤسای احزاب را مسئول ایجاد ائتلاف و تشکیل کابینه خواهد کرد. همواره رویه صهیونیست ها در تشکیل کابینه بدین صورت بوده است که رئیس حزبی که بالاترین تعداد کرسی را در انتخابات به دست آورده بود، مسئول تشکیل کابینه می شد، اما سخنان ریولین پس از دریافت نتایج نهایی انتخابات 23 مارس 2021 به گونه ای بود که رسانه های رژیم صهیونیستی اعلام کردند احتمالاً گزینه مورد نظر ریولین شخصی غیر از نتانیاهو خواهد بود. حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو در این انتخابات بالاترین کرسی را به دست آورد و انتظار دارد تا یک بار دیگر مسئول تشکیل کابینه شود.

 اظهارات رئیس رژیم صهیونیستی 

رئووین ریولین، در جریان دریافت نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 23 مارس 2021 رژیم صهیونیستی گفت: کسی که برای تشکیل کابینه معرفی می شود فرصتی را در اختیار دارد که برآمده از اعتماد کنست به وی خواهد بود. جامعه اسرائیل به کابینه ای نیاز دارد که بودجه را تصویب کند. مسئله ای که مسیر حل مشکلات مؤسسات و شهروندان خسارت دیده است و نهادهای دولتی را از بن بست رهایی خواهد داد تا وحدت را به صفوف جامعه بازگردانده ، مانع موج های مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شود.

 هجمه هم حزبی های نتانیاهو 

پس از اظهارات ریولین- در خصوص ویژگی های فردی که مأمور تشکیل کابینه خواهد شد- اعضایی از حزب لیکود با حمله به ریولین، سخنان وی را تلاش برای تعیین شخصی غیر از نتانیاهو برای تشکیل کابینه توصیف کردند. در همین زمینه شبکه 12 رژیم صهیونیستی اعلام کرد، ریولین قصد دارد «نفتالی بنت»، رهبر حزب «یمینا» را مسئول این مأموریت کند.

برخی اعضا حزب «لیکود» از جمله «یاریو لوین» ، رئیس کنونی کنست – که مخالفان نتانیاهو قصد دارند هفته آینده وی را از این پست خلع کنند- «یووال اشتاینتس» ، وزیر نیرو و «امیر اوحانا» ، وزیر امنیت داخلی کابینه کنونی خطاب به ریولین گفتند او به عنوان رئیس نباید نتایج انتخابات را آنگونه که خود می خواهد تعیین کند و نباید بازیگر اصلی انتخابات شود.

«مری رگف» ، وزیر راه کابینه رژیم صهیونیستی نیز در این مورد گفت: اظهارات رئووین ریولین یک بار دیگر اثبات کرد عملکرد او اقدام رئیس اسرائیل نیست و ریشه در سفارش های خارجی دارد.

پیش از این رؤسای رژیم صهیونیستی، رئیس حزبی را که بیشترین کرسی را در انتخابات کسب کرده بودند به عنوان گزینه نخست تشکیل کابینه معرفی می کردند.

برخی محافل سیاسی داخل رژیم صهیونیستی این اقدام ریولین را در راستای رضایت ایالات متحده توصیف کرده اند. این محافل معتقدند به دلیل آنکه رئیس جمهور و دولت جدید ایالات متحده چندان با رویکردهای نتانیاهو همراستا نیستند ریولین نیز به دنبال تغییر نتانیاهو است تا کابینه رژیم صهیونیستی هماهنگی بیشتری با سیاست های ایالات متحده داشته باشد.

با این اوصاف در حالی که نتانیاهو و رقبای او هیچ کدام شانس تشکیل کابینه را ندارند اما فضای سیاسی رژیم صهیونیستی به دنبال همراهی بیشتر با ایالات متحده است و امکان دارد از هم اکنون سیاست کنار زدن نتانیاهو را پیش گرفته باشد. به ویژه که فضای داخلی رژیم صهیونیستی نیز هر روز به این سمت متمایل می شود.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.