جمعه, 4 تير 1400 :: Friday, 25 June 2021
 
کد خبر: 93616

بهای تماشای فیلم برای یک خانواده در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

بهای تماشای فیلم برای یک خانواده در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟
مبلغ ۳۲۰ هزار تومان هزینه برای تماشای یک فیلم توسط یک خانواده چهار نفره در سال ۱۴۰۰ در حالی محاسبه می‌گردد که برای تمامی بخش‌ها هزینه حداقلی در نظر گرفته شده است، حال اگر این خانواده بخواهد سینما را به واقع در سبد کالای خود قرار داده و در ماه حداقل ۴ فیلم تماشا کند باید نزدیک به یک میلیون و سیصد هزار تومان خرج کند.
پایگاه خبری ریشه

سینما همواره به عنوان مهمترین تفریح همگانی در سراسر کشور‌های جهان محسوب می‌شود، صنعتی که می‌تواند علاوه بر درآمدزایی و ایجاد چرخه اقتصادی مناسب در فرهنگ سازی نیز عاملی مهم محسوب شود.

طی سال‌های گذشته سینما رشد قابل توجهی در آمار فروش داشته است، شنیدن ارقام میلیاردی و رکوردشکنی آثار چرخه اکران هم اتفاق تازه و عجیبی نبوده است، هرچند این ارقام به واسطه افزایش قیمت بلیت بوده و در نقطه مقابل تعداد مخاطب کاهش یافته است.

در این میان موضوعات و محتوای آثار سینمایی همواره مورد بحث منتقدین، اهالی رسانه و سینماگران بوده است. با توجه به استقبال مردمی از سینما‌ها مساله اینکه چه آثاری می‌تواند به ارتقا سطح فرهنگی کشور کمک کرده و چه آثاری سطح سلیقه مخاطب را پایین می‌آورند چالشی است که همواره سینما با آن روبرو بوده است.

 

خانواده‌هایی که سینما را به عنوان یکی از کالا‌های مهم در سبد فرهنگی خود قرار داده اند بدون شک از جهات مختلف به امر سینما رفتن و فیلم دیدن نگاه می‌کنند که مساله بهای بلیت سینما می‌تواند یکی از مهم‌ترین این مسائل باشد.

با توجه به تعدد ساخت و افزایش قابل توجه پردیس‌های سینمایی در شهر تهران، این روز‌ها اکثر نقاط تهران از جمله شمال مرکزیت، جنوب، غرب و شرق در نزدیکی خود حداق یک یا دو پردیس سینمایی می‌بینند که می‌تواند مکانی برای گذران یک آخر هفته سینمایی باشد. البته افزایش سطح کیفی سینما‌ها و احداث پردیس‌های سینمایی در کنار بالا بردن رضایت مخاطبین متعاقباً افزایش قیمت بلیت سینما‌ها را نیز به همراه داشته است.

البته سینمای سال ۹۹ هیچکدام از تعابیر فوق را در خود جای نداد، سینمای کرونا زده‌ای که شاهد فروش چند میلیونی اکثریت آثار بود، اکثریت سینما‌ها بسته بودند و آثار اکران شده هم پشت سر یکدیگر با شکست روبرو می‌شدند، حال با وجود عدم رغبت حضور مخاطبان در سینما و ادامه شیوع کرونا طرح افزایش قیمت بلیت سینما از سوی شورای صنفی نمایش به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است.

 

شنیده‌ها حاکی از آن است که قیمت بلیت سینما‌ها در سال آتی حداقل ۳۰ هزار تومان خواهد بود، افزایش ۱۰ هزار تومانی نسبت به سال جاری آن هم در شرایطی که طبیعتا باید برای جذب دوباره مخاطب به سالن‌های خالی فکری اندیشیده شود، البته افزایش قیمت بلیت سینما طبعا همین تعداد اندک را هم از سینما دور خواهد کرد.

با وجود تمام خطراتی که بیماری کرونا به همراه دارد حال اگر خانواده‌ای بخواهد آخر هفته خود را در سینما سپری کند چه مبلغی را باید در سال ۱۴۰۰ هزینه کند؟

اگر پایه قیمت بلیت سینما را ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم یک خانواده ۴ نفره به طور حداقلی باید ۱۲۰ هزار تومان را برای بلیت سینما کنار بگذارد، این در حالی است که هزینه رفت و آمد خانوار برای تماشای فیلم هم می‌توان در کمترین حالت هر نفر ۲۰ هزار تومان محسوب کرد که جمعا به مبلغی معادل ۸۰ هزار تومان می‌رسد.

تا اینجای کار یک خانواده چهار نفره اگر بخواهد در سال آینده به سینما برود با صرفا برای بلیت و رفت و برگشت ۲۰۰ هزار تومان کنار بگذارد، حال اگر این خانواده بخواهد به عنوان وعده غذایی یا میان وعده در سینما خوراکی مصرف کند باید حداقل به ازای هر نفر ۳۰ هزار تومان کنار بگذارد، این مبلغ در مجموع هزینه یک خانواده چهار نفره برای تماشای سینما را به ۳۲۰ هزار تومان می‌رساند.

 

مبلغ ۳۲۰ هزار تومان هزینه برای تماشای یک فیلم توسط یک خانواده چهار نفره در سال ۱۴۰۰ در حالی محاسبه می‌گردد که برای تمامی بخش‌های هزینه حداقلی در نظر گرفته شده است، حال اگر این خانواده بخواهد سینما را به واقع در سبد کالای خود قرار داده و در ماه حداقل ۴ فیلم تماشا کند باید نزدیک به یک میلیون و سیصد هزار تومان خرج کند.

باید دید در دوره‌ای خانواده‌ها به دلیل بیماری کرونا و مسائل اقتصادی هزاران دلیل برای سینما نرفتن دارند، این افزایش ناگهانی قیمت بلیت سینما تا چه بر میزان مخاطب سینما‌ها در سال ۱۴۰۰ تاثیر خواهد گذاشت.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.