يكشنبه, 22 فروردين 1400 :: Sunday, 11 April 2021
 
کد خبر: 93590

مردم همچنان در صف!

مردم همچنان در صف!
قیمت مرغ در بازار علیرغم قول مکرر مسؤولان همچنان بالاست و میل به کاهش ندارد، علاوه بر آن بازار قطعه‌فروشی هم داغ است و مغازه‌داران برای دور زدن نظارت‌ها و بازرسی‌ها مرغ را به صورت قطعه قطعه و با قیمت‌های چند برابر به فروش می‌رسانند.
پایگاه خبری ریشه

هوای بهار ۱۴۰۰ در حالی نرم نرمک از راه می‌رسد که زمستان سرد سخت پسابرجام هنوز به سر نیامده است و سوز مشکلات معیشتی، استخوان‌های خم شدۀ مردم از بار گرانی و تورم و بیکاری و ناکارآمدی دستگاه اجرایی را می‌سوزاند.

افتضاح مدیریتی بازار کالاهای اساسی تمامی ندارد، یک روز کمبود و صف برای خرید روغن نباتی و روزی دیگر مردم برای خرید مرغ و تخم‌مرغ به‌ قیمت مصوب صف می‌ایستند. تأمین کالاهای اساسی به نرخ مصوب در حال حاضر دغدغه بسیاری از افراد جامعه شده است و این روزها در گوشه و کنار شهر، صف‌هایی برای دریافت کالاهای اساسی به چشم می‌خورد. این صف‌ها در شرایطی درست شده است که مردم به‌جای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مجبور به ایستادن در صف‌هایی می‌شوند که در آنها کرونا جولان می‌دهد. در آستانه شب عید، گرانی و گران‌فروشی امان مردم را بریده و بازارها راکدترین روزهای خود را نسبت به شب عیدهای سال‌های قبل تجربه می‌کنند.  

در کنار رکود بازارهای مختلف، معیشت و سبد غذایی مردم هم در سال جاری مورد هجمه جدی تورم قرار گرفته تا جایی که طبق آخرین آمار موجود مرکز آمار، میزان تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی در بهمن‌ماه به ۶۷درصد رسید؛ رکوردی عجیب که هیچگاه در اقتصاد ایران پس از انقلاب سابقه نداشته است.

گرانی و گران‌فروشی اما تنها مشکلات مردم در شب عید ۱۴۰۰ نیست، برخی از اقلام اساسا نادر و کمیاب شده‌اند به طوری که برای خرید آنها مردم مجبور به ایستادن در صف‌های طولانی با وجود شرایط کرونایی هستند. مرغ، روغن مایع و جامد، تخم‌مرغ و کالاهای کنسروی اصلی‌ترین کالاهایی هستند که در چند ماه اخیر با مشکلاتی در توزیع روبه‌رو بوده‌اند. شرایط بازارهای شب عید تا حدی وخیم است که مقام معظم رهبری در بیانات خود به این موضوع ورود کردند. ایشان گفتند: اگر کرونا ادامه پیدا کند مشکلات معیشتی بیشتر خواهد شد، بنابراین باید با همکاری همه، این بیماری هر چه زودتر برطرف شود.

قیمت مرغ همچنان به سقف چسبیده

بازار نهاده‌های دامی و محصولات پروتئینی در طول یک سال گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرده و صنعت دام و طیور طی این مدت با چالش‌های زیادی مواجه بوده است. از مشکلات تأمین نهاده‌های دامی تا توزیع آنها و ایرادات سامانه بازارگاه تا نوسانات قیمت مرغ، گوشت و تخم مرغ که گرفتاری‌های زیادی را، هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده ایجاد کرده است.

در حال حاضر نیز در آستانه ایام عید قرار داریم و بازار مرغ و گوشت قرمز دچار التهابات فراوانی است و انتقادات زیادی در زمینه تأمین و توزیع نهاده‌های دامی مطرح است؛ گرانی اقلام مختلف اخیراً مورد انتقاد رهبر انقلاب نیز قرار گرفت

افتضاح مدیریتی دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی دامان تولیدکنندگان را نیز گرفته است به‌طوری که با اقدام دیرهنگام برای اختصاص ارز و خرید نهاده‌های دامی، مرغداران و دامداران نیز برای تهیه این محصول با مشکلات جدی مواجه شده‌اند به‌طوری که برخی مرغداران از انجام جوجه‌ریزی خودداری کردند و دامداران نیز با مشکل مواجه شدند.

اقدام دولت برای خرید دیرهنگام نهاده‌های دامی حتی به منافع ملی کشور نیز ضربه زد و هزینه‌های بیشتری به کشور تحمیل کرد؛ با توجه به اینکه در فصل برداشت، اقدام به خرید نکردیم مجبور شدیم که این محصول را بعدها به‌قیمت ۳۰ درصد بالاتر در بازارهای جهانی خریداری کنیم.

بر اساس اعلام شرکت پشتیبانی امور دام که متعلق به خود دولت است، در ۳ ماه ابتدایی سال هیچ ارزی توسط بانک مرکزی برای واردات اختصاص نیافت.

مشکلات توزیع کالاهای اساسی حتی به چشم مسئولان نیز نمی‌آید، از بازار خبری ندارند که کمبود وجود دارد و این‌که مردم برای خرید مرغ به‌قیمت مصوب باید صف‌های طولانی تشکیل دهند.

مسئولان اعلام می‌کنند که قیمت مرغ ۲۰۴۰۰ تومان است اما مردم زمانی که برای خرید مراجعه می‌کنند با عددهایی در حدود ۳۰هزار تومانی برای مرغ کامل و حدود ۶۰هزار تومانی برای خرید ران و سینه مرغ مواجه می‌شوند.

از طرفی نابسامانی‌ها در تأمین و توزیع کالاهای اساسی به گردن مردم انداخته می‌شود و وزارت صنعت از مردم می‌خواهد که روغن را در خانه احتکار نکنند؛ اما باید توجه داشت که اگر روغن در ماه‌های قبل به‌موقع تأمین می‌شد مردم برای اینکه خیالشان راحت باشد اقدام به خرید بیشتر از نیاز این محصول نمی‌کردند.

از طرفی نظارت کافی نیز بر تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان کالاهای اساسی وجود ندارد به‌طوری که برخی تولیدکنندگان علاوه بر توزیع قطره‌چکانی این کالاها، فروش آنها را منوط به خرید کالاهای دیگر کردند.

بنابراین گزارش علاوه بر اختصاص دیرهنگام ارز مورد نیاز کالاهای اساسی، میزان اختصاص ارز نیز کاهش یافته است به‌طوری که امسال حدود ۳۲ میلیارد دلار  برای واردات کالای اساسی اختصاص یافته در حالی که این رقم در سال گذشته ۵۰ تا ۵۵ میلیارد دلار بوده است.

قیمت‌گذاری تنها برای کالاهای دریافت کننده یارانه دولتی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت، با تاکید بر اینکه وزارت صمت تنها مسئول تنظیم بازار کالاهایی است که یارانه از دولت دریافت می‌گنند، گفت: طبق قانون، وزارت صمت تنها مسئول قیمت گذاری کالاهایی است که از یارانه دولتی برای تامین و تولید استفاده می‌کنند و با توجه به حساسیت بازار شب عید، مانند سنوات گذشته نسبت به تنظیم بازار میوه شب عید اقدامات لازم صورت پذیرفت و حدود ۴۰ هزار تُن میوه برای این ایام خریداری شد.

رزم‌حسینی با بیان اینکه محموله میوه‌ها با توجه به اعلام نیاز هر استان، به مقصد مورد نظر ارسال شده است، آغاز توزیع میوه‌های خریداری شده را ۲۵ اسفند ماه اعلام کرد.

وی در ادامه بازار تخم مرغ را آرام توصیف کرد و گفت: در خصوص بازار مرغ، با توجه به تجربیاتی که وجود دارد، به نظر می‌رسد استفاده از سامانه جامع تجارت می‌تواند در ایجاد آرامش در بازار بسیار کمک کننده باشد.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه این سامانه ۷۰ درصد کارآمد است، تصریح کرد: اگر بتوان ترتیبی اتخاذ کرد که عرضه مرغ در این شبکه صورت بگیرد کنترل و تنظیم بازار مرغ بهتر خواهد شد و ان‌شاالله برای ماه مبارک رمضان، شاهد آرامش در این بازار خواهیم بود.

رزم‌حسینی به افزایش ۲۵ درصدی توزیع روغن در ۲ ماه گذشته نیز اشاره کرد و گفت: در بحث نظارت با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد علی رغم بازرسی‌های مستمر، آنقدر جرایم بازدارنده نیست و باید در این زمینه بررسی‌ لازم انجام شود.

اعتراض رهبر انقلاب به گرانی‌ها

رهبر انقلاب با ابراز ناخرسندی از گرانی‌ها و مشکلات معیشتی، افزودند: این وضع در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده است، البته اجناس مانند میوه‌ها فراوان است اما قیمت‌ها بسیار بالاست که سود این قیمت‌های بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمی‌رود بلکه نصیب دلال‌ها و واسطه‌های سودجو می‌شود و ضرر آن به مردم می‌رسد. ایشان با تأکید بر اینکه مسؤولان باید مشکل معیشتی و گرانی را حل کنند، گفتند: این مشکلات، همه راه‌حل دارد و بارها در جلسات متعدد این نکات را تذکر داده و راه‌حل‌های مورد نظر کارشناسان را به مسؤولان گفته‌ایم.

این در حالی است که یکی از وعده‌های ضمنی دولت مستقر، فراهم کردن زمینه‌ای بود که مردم برای تهیه مایحتاج اولیه زندگی صف نبندند اما با نگاهی به سطح شهر که گویی خبری از مدیریت منسجم و کارآمد ندارد، این وعده زیر سؤال می‌رود چرا که شاهد تشکیل صف‌های طولانی برای خرید کالاهای مختلف هستیم.

البته با مشاهده چنین صف‌هایی شاید این تلقی ایجاد شود که کمبود کالاها، علت تامه آن است اما قرینه‌های مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد نه تنها هیچ کمبود کالایی وجود ندارد بلکه به اندازه کافی ارز برای تأمین کالاهای اساسی و تأمین نیاز مردم وجود دارد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اخیراً از تأمین ۳۲ میلیارد دلار ارز واردات از ابتدای امسال علیرغم مشکلات ناشی از تأثیر شیوع ویروس کرونا در امور تجاری خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری ۹.۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی دارو و تجهیزات پزشکی تأمین شده است.

روغن یکی از این کالاها بوده و شاخص خوبی برای سنجش این گزاره است که آیا وضع امروز گرانی و صف‌های طولانی، نتیجه کمبود کالاست یا ضعف مدیریت اجرایی و ناتوانی در تنظیم بازار؟

و در آخر آن طور که مشخص است بازار مرغ نه از کاهش تولید بلکه از سوء مدیریت‌ها رنج می‌برد که نتوانسته تا کنون عرضه را در بازار متعادل کرده و طوری نظارت کند که قیمت‌ها در کوتاه‌مدت افزایش نیابد.

نابسامانی در بازار با توجه به فراوانی کالا، دلیلی جزء سوء مدیریت ندارد پس مسئولان مربوطه بجای گفتار درمانی و به انتظار فرج از خارج از کشور نشستن، گیوه وِر بکشند و با استفاده از ظرفیت و راه‌کارهای درونی، فضای مطبوعی در آستانه سال جدید به ارمغان بیاورند.

باید منتظر ماند که آیا قول‌های جدید مسؤولان در شرایطی که به شب عید و ماه رمضان نزدیک می‌شویم محقق می‌شود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.