چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 93345

تشکیل کمیته ویژه تدوین گزارش نهایی درباره خروج آمریکا از عراق

 عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد کمیته‌ای ویژه تدوین گزارش نهایی در خصوص برنامه خروج نظامیان آمریکایی از این کشور تشکیل شده است.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از پایگاه خبری المعلومه، «کاطع الرکابی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، از تشکیل یک کمیته در سطح عالی برای تدوین گزارش نهایی درباره برنامه زمان‌بندی خروج نیرو‌های بیگانه به ویژه نظامیان آمریکایی از عراق در سایه مصوبه لازم الاجرای در این خصوص خبر داد.

او گفت: این کمیته به ریاست «فواد حسین» وزیر خارجه عراق و عضویت «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی، رئیس‌دفتر نخست‌وزیری، رئیس ستاد مشترک ارتش و معاون فرماندهی کلی نیرو‌های مشترک تشکیل شده است.

الرکابی افزود: ماموریت این کمیته، ارزیابی شرایط و ارائه گزارش نهایی حاوی جدول زمان‌بندی شده برای خروج نیرو‌های خارجی از تمامی مناطق عراق است.

نماینده عراقی تصریح کرد: این کمیته همچنین، توانمندی‌های نیرو‌های عراقی در برقراری امنیت و کنترل در مناطق مرزی، جلوگیری از حملات تروریستی، اقدامات اطلاعاتی و میزان تاثیر آن‌ها در شناسایی عملیات‌های تروریستی بدون گرفتن کمک از نیرو‌های خارجی را ارزیابی خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تاکید کرد که کمیته مذکور گزارشی نهایی در خصوص برنامه عقب‌نشینی نیرو‌های خارجی از جمله آمریکایی از کشور را برای اجرای مصوبه سال گذشته پارلمان تدوین خواهد کرد.

از سوی دیگر «عباس الزاملی»، نماینده ائتلاف فتح عراق تاکید کرد که اگر دولت به مصوبه پارلمان که قوه مجریه را مکلف به اخراج نیرو‌های بیگانه می‌کند، عمل نکند، پارلمان موضع خود را خواهد داشت.

او گفت: پارلمان به حذف نیرو‌های خارجی که به دنبال ماندن در عراق و بر هم زدن ثبات کشور هستن رأی داده است و بنابراین دولت موظف است آن را مطابق با آنچه مردم خواستار آن بوده است و با رأی نمایندگان آنان بوده است، اجرا کند.

الزاملی افزود: اگر دولت به تعهد خود نسبت به پارلمان عمل نکند، پارلمان موضعی در برابر دولت فعلی خواهد داشت، به ویژه که نیرو‌های خارجی به بهانه حفاظت از اراضی عراق در کشور حضور داشتند، در حالی که به آن متعهد نبودند.

نماینده ائتلاف فتح تصریح کرد که نیرو‌های امنیتی عراقی در تمامی ارگان‌ها، قادر به پیروزی بر تروریسم بودند و پرونده امنیتی را به خوبی مدیریت کردند، بدون اینکه نیازی به حضور خارجی باشد که سعی در ایجاد بی ثباتی و استقلال نداشتن عراق داشته باشد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.