چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 93317

وزیر کشور: کلیات طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی تصویب شد

وزیر کشور: کلیات طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی تصویب شد
وزیر کشور با بیان اینکه کلیات طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی تصویب شد،گفت: با این کار هدفگذاری‌ها و سیاست‌ها دقیقا معلوم شد و این برای ما مهم است چرا که آسیب‌ها در یک رتبه مشخص و برابری قرار ندارند و برخی از آسیب‌ها پیش‌برنده هستند و برخی از آن‌ها هستند که خودشان محرک آسیب‌های بعدی هستند.
پایگاه خبری ریشه
عبدالرضا رحمانی فضلی ظهر امروز در حاشیه جلسه شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جلسه امروز یکی از موضوعاتی که مطرح شد و در ادامه مباحث جلسه قبل بود، بررسی آثار اجتماعی کرونا بود.
وی افزود: در فاصله این دو جلسه کارگروه‌ها تشکیل نشست داده و این موضوع را دقیقا بررسی کرده بودند. در جلسه امروز دستگاه‌های مختلف گزارش دادند. جمع‌بندی موضوع این شد که همه دستگاه‌های مرتبط با موضوعات اجتماعی از منظر آسیب‌شناسی هم‌اکنون و چه در پساکرونا با برخی آسیب‌ها مواجه می‌شویم که این آسیب‌ها دقیقا احصا شده اند.
وزیر کشور تأکید کرد: مقرر شد همه دستگاه‌ها طرح‌های خود و اقداماتی که در خصوص جلوگیری از آسیب‌ها، کاهش و مدیریت آن‌ها باید ارائه کنند. دستگاه مسئول و همکار نیز مشخص شود و کارها به صورت زمان‌بندی باشد تا ما بتوانیم گزارش‌ها را دریافت کنیم و در این حوزه هم بتوانیم اقدامات مفیدی انجام دهیم.
رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: دستور بعدی مورد بررسی در این جلسه، طرح جامع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی بود. قبلا در برنامه جامعی از سال ۱۳۹۵ شورای اجتماعی با نگاه جدید مبتنی بر دستور مقام معظم رهبری و تأیید و تأکید رییس جمهور با این ساختار و وظایف جدید کار را شروع کرد؛ در مراحل اول یک طرح ملی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی آوردیم که در آنجا موضوعات مختلف آسیب‌ها مشخص شدند.
وی افزود: حتی دستگاه‌های معین و مسئول مشخص شدند و تا امسال مبتنی بر آن طرح، برنامه جامع ملی کار را انجام می‌دادیم؛ بعدا باتوجه به تجربیاتی که اندوخته شد و تکلیف قانونی که قانون برنامه ششم به شورای اجتماعی داشت، ظرف دو سال دستگاه‌ها مأمور شدند با تشکیل کارگروه‌هایی که بیش از ۳۰۰ نفر در آن مشغول بودند و دانشگاه‌های مختلف کشور درگیر این موضوع شدند، نهاد‌های مطالعاتی و پژوهشی هم از حوزه علمیه قم گرفته تا سایر دستگاه‌ها همه در این مسیر همکاری کردند.
وزیر کشور گفت: امروز بعد از دو سال طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی در این جلسه مطرح شد و کلیات آن به تصویب رسید که با این کار هم هدفگذاری‌ها و سیاست‌ها دقیقا معلوم شد همچنین برنامه‌ها و اولویت اجرای آن‌ها نیز تعیین شد و این برای ما مهم است چرا که آسیب‌ها در یک رتبه مشخص و برابری قرار ندارند و برخی از آسیب‌ها پیش‌برنده هستند و برخی از آن‌ها هستند که خودشان محرک آسیب‌های بعدی هستند.
رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: باید اولویت‌بندی‌هایی صورت بگیرد که متناسب با آن‌ها تا با منابع اندکی و زمان‌بندی کوتاهی که داریم بتوانیم مؤثرتر عمل کنیم.
 
وزیر کشور با بیان اینکه بحث کرونا و مسافرت‌های نوروزی یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این جلسه بود، گفت:  روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شد به‌جز شهر‌های قرمز و نارنجی، بقیه شهر‌ها می‌توانند با رعایت پروتکل‌ها، به‌صورت مضاعف حداقل سفر‌ها را داشته باشند.

وی تصریح کرد: وظایف دستگاه‌های اجرایی نوشته شده است، دستگاه‌ها باید نگاه دقیقی به دستورالعمل های بهداشتی داشته باشند و به‌صورت کامل وظایف خود را انجام دهند. امیدواریم با یک نوروز بانشاط  روبه‌رو باشیم و باید مراقب باشیم تا پس از نوروز با حوادثی از قبیل شیوع بالای کرونا نباشیم چرا که در این صورت همین نشاط تبدیل به غم خواهد شد.

وزیر کشور با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگرانی‌هایش دربار سفرهای نوروزی اعلام می‌کند، افزود: از فرمایشات رهبر معظم انقلاب نیز مشخص بود که مردم را به رعایت سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا توصیه می‌کنند و اعلام کردند که مسافرت نمی‌روند. 

وی با اشاره به اینکه در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا موظف هستیم با همکاری وزارت بهداشت، نیروی انتظامی، وزارت گردشگری، نیرو‌های بسیج، استانداران، فرمانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بستر را آماده کنیم،گفت: اما همه این‌ها منوط بر این است که مردم خودشان مراعات کنند.

 
رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ما نگران جان مردم هستیم، گفت: امیدوارم با همکاری مضاعفی که با هم خواهیم داشت با کمترین هزینه بتوانیم بیشترین بهره‌وری در ایام نوروز داشته باشیم. توصیه ما این است حداقل سفر با حداکثر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ایام نوروز برگزار شود.
 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.