چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 93315

زعفران مشهد در مسیر "مادرید"

زعفران مشهد در مسیر
رئیس صنف فروشندگان زعفران مشهد گفت: کشورهایی همچون اسپانیا، امارات متحده عربی، چین، هند، افغانستان و هنگ کنگ بزرگترین خریداران خارجی زعفران از استان خراسان رضوی هستند.
پایگاه خبری ریشه

غلامرضا میری  اظهار داشت: با توجه به وابستگی بالای فروش زعفران به زائران و مسافران، بازار داخلی فروش زعفران سال 99 را در رکودی 100 درصدی گذراند.

میری با اشاره به شرایط اقتصادی و پایین آمدن قدرت خرید مردم گفت: شاید در سالی که گذشت شاهد حضور تعداد محدودی از زائران در مشهد بودیم اما خرید زعفران از اولویت آنها به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی، خارج بود.

وی افزود: برگزار نشدن مراسمات مذهبی، اعیاد و جشن‌های مختلف به دلیل محدودیت‌های کرونایی نیز بازار داخلی فروش زعفران را تحت تاثیر خود قرار داده بودند.

رئیس صنف فروشندگان زعفران مشهد با بیان اینکه صادرات زعفران در سال 99، شرایط خوبی داشته است، خاطرنشان کرد: فروش زعفران به مشتریان خارجی در سالی که گذشت با رشد 35 درصدی همراه بود؛ البته افزایش میزان صادرات هیچ کمکی به فروشندگان خرد و مغازه داران نمی‌کند.

میری گفت: در 2 سال گذشته، قیمت زعفران دارای ثبات کامل بوده است و به جرئت می‌توانیم آن را ارزان ترین کالا نسبت به قیمت سال گذشته‌اش بنامیم.

وی با اشاره به کشت زعفران در 23 استان کشور علاوه بر خراسان رضوی، افزود: عدم افزایش قیمت زعفران ناشی از عرضه بالای این محصول در مقابل کاهش تقاضای آن در بازار بوده است.

رئیس صنف فروشندگان زعفران درباره مقاصد صادرات این محصول اظهار داشت: کشورهایی همچون اسپانیا، امارات متحده عربی، چین، هند، افغانستان و هنگ کنگ بزرگترین خریداران خارجی زعفران از استان خراسان رضوی هستند؛ به طور کلی صادرات زعفران از استان به 67 کشور دنیا صورت می‌گیرد.

میری با بیان اینکه صادرات زعفران خراسان حدود 300 میلیون دلار ارز آوری سالانه به همراه دارد، گفت: در صورت فرآوری زعفران و صادرات فرآورده‌های زعفرانی مانند چای، دمنوش، نبات و عصاره زعفران می‌توانیم این میزان ارز آوری را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

وی در خصوص موانع پیش‌روی صادرکنندگان زعفران، خاطرنشان کرد: برگشت ارز حاصل از صادرات که به معنای فروش‌ ارز حاصل از صادرات با نرخی پایین تر به دولت است، تبدیل به مشکلی بزرگ برای صادرکنندگان زعفران شده است؛ این مسئله افزایش قاچاق زعفران را نیز در پی داشته است.

رئیس صنف فروشندگان زعفران مشهد دیگر مشکل عمده صادرکنندگان این محصول را مطالبه عوارض 38 درصدی تعرفه فروش توسط کشورهایی مانند چین و هند دانست و ادامه داد: این موضوع نیز باعث افزایش قاچاق زعفران به کشورهای همسایه مانند افغانستان شده است؛ زیرا این عوارض 38 درصدی تنها شامل حال صادرکننده ایرانی است و برای سایر کشورها چنین مسئله ای وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.