چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 93284

قدردانی مردم سردشت و پیرانشهر از آیت‌الله رئیسی

قدردانی مردم سردشت و پیرانشهر از آیت‌الله رئیسی
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: اشاره‌ای که آیت‌الله رئیسی به حادثه سردشت در سفر به استان آذربایجان غربی داشتند، کمتر کسی کرده بود و این مسئله باعث خوشحالی مردم سردشت شد.
پایگاه خبری ریشه
 
«کمال حسین‌پور» با اشاره به سفر آیت‌الله رئیسی به استان آذربایجان‌غربی بیان کرد: اشاره‌ای که آیت‌الله رئیسی به حادثه سردشت در سفر به استان آذرباریجان غربی داشتند، کمتر کسی کرده بود و این مسئله باعث خوشحالی مردم سردشت شد.
وی با بیان اینکه سردشت اولین شهر شیمیایی است و ۸ هزار نفر در روز بمباران شیمیایی سردشت، شیمیایی شدند. تصریح کرد: امیدواریم طرح مسئله دادخواهی از سوی آیت‌الله رئیسی موجب شود تا سایر مسئولان پیگیر این مسئله شوند.

این نماینده مجلس بیان داشت: البته ما خواستار این هستیم که آیت‌الله رئیسی به سردشت به عنوان تنها شهر شیمیایی جهان هم سفر کنند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ترخیص صد‌ها کانتینر سوخت در مرز پیرانشهر بیان داشت: کانتینر‌هایی که تخلیه شد امر بسیار مناسبی بود و ما در این زمینه از آیت‌الله رئیسی ممنون و متشکریم.

رئیس قوه قضاییه ۱۶ اسفندماه سال جاری در جریان سفر استانی به استان آذربایجان غربی در دیدار با خانواده شهدای سردشت، با تاکید بر این نکته که حادثه سردشت از حیث دادخواهی نباید مشمول مرور زمان شود، گفت: مسئولان، مردم و بازماندگان حادثه سردشت باید پیوسته دادخواه آن باشند.

 
وی با بیان اینکه عامل حادثه سردشت صدام جنایتکار بود، افزود: با این وجود حامیان صدام و غربی‌ها و اروپایی‌ها که بمب‌های شیمیایی و گاز خردل را در اختیار صدام گذاشتند، نیز باید محاکمه شوند و در وهله اول این محاکمه در نزد وجدان بیدار جهانیان است.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: ما امروز در جایگاه مدعی حقوق بشر هستیم و غرب در جایگاه متهم قرار دارد و غربی‌ها باید پاسخگو باشند که چگونه گاز خردل و مواد شیمیایی را در اختیار فرد جنایتکاری همچون صدام قرار دادند تا اینگونه به مردم در نقاط مختلف از جمله آذربایجان غربی و کردستان ایران و کردستان عراق آسیب برساند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر این نکته که حوادثی نظیر سردشت را باید به نهضتی علیه تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و استفاده‌کنندگان از سلاح شیمیایی تبدیل کرد، گفت: غربی‌ها که تامین کننده تسلیحات شیمیایی صدام بودند، به واسطه مشارکت خود در جنایات رخ داده، نه تنها برای پرداخت غرامت و خسارت اعلام آمادگی نمی‌کنند بلکه حتی از عذرخواهی بابت این جنایات نیز خودداری می‌ورزند؛ از همین رو تمدنی که امروز مغرب زمین مدعی آن است، تمدن نیست بلکه توحش است.

آیت‌الله رئیسی ضمن تاکید بر لزوم آگاه سازی نسل فعلی و نسل آینده نسبت به توحشی که مغرب زمین به اسم تمدن در جهان عرضه می‌کند، افزود: امروز سردشت نشانه و گواهی بر وحشیگری‌هایی است که با مشارکت غربی‌ها علیه بشریت رخ داده است.

موضوع حادثه سردشت نباید بسردی بگراید و همه بخش‌ها در کشور با بکارگیری یک دیپلماسی فعال باید از جنایات رخ داده علیه مردم این منطقه پرده‌برداری کنند

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه موضوع حادثه سردشت نباید بسردی بگراید و همه بخش‌ها در کشور با بکارگیری یک دیپلماسی فعال باید از جنایات رخ داده علیه مردم این منطقه پرده‌برداری کنند، گفت: تسهیل درمان ایثارگران و جانبازان شیمیایی این حادثه یک امر ضروری است و دست اندرکاران بخش‌های مختلف کشور باید نیاز‌های درمانی جانبازان شیمیایی را با بکارگیری همه امکانات رفع کنند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اعمال تحریم‌های دارویی و ایجاد اخلال از سوی غربی‌ها و آمریکا در زمینه تامین نیاز‌های درمانی جانبازان شیمیایی گفت: این امر نیز جلوه دیگری از توحش غربی‌ها و آمریکاست.

 

همچنین ۱۴ اسفندماه سال جاری، «علی باقری‌کنی» دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در جمع خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان شیمیایی سردشت گفت: کشور‌هایی که دیروز «وحشیانه» با «جنگ‌افزار‌های شیمیایی» به جان ملت ایران افتادند، امروز «گستاخانه» با «نرم‌افزار‌های قدرت اقتصادی و سیاسی» حقوق مردم ایران را پایمال می‌کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه افزود: دولت‌هایی که امروز با ابزار سیاسی و اقتصادی بیشترین فشار‌ها و گسترده‌ترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال می‌کنند، همان‌هایی هستند که دیروز هم سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند، هم از اقدام بین‌المللی علیه رژیم بعث جلوگیری کردند و هم از انعکاس رسانه‌ای جنابت صدام جلوگیری کردند.

اگر غربی‌ها در ادعای خود مبنی بر صیانت از حقوق بشر صادق هستند، به جای برگزاری نشست نمایشی حقوق بشر در ژنو، اجلاس واقعی حقوق بشر را در سردشت برگزار کنند

باقری‌کنی در ادامه گفت: اگر غربی‌ها در ادعای خود مبنی بر صیانت از حقوق بشر صادق هستند، به جای برگزاری نشست نمایشی حقوق بشر در ژنو، اجلاس واقعی حقوق بشر را در سردشت برگزار کنند تا از نزذیک آثار جنایت‌های خود را که با گذشت بیش از سه دهه همچنان در کوی و برزن سردشت خودنمایی کرده و جان و تن جوانان دیروز و بزرگمردان امروز را ذره ذره مضمحل می‌کند، لمس کنند.

وی گفت: اسناد آمریکایی که اخیرا از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها نه‌ تنها از کاربرد سلاح شیمیایی توسط صدام به‌طور کامل اطلاع داشتند، بلکه علاوه بر تجهیز رژیم بعث به جنگ‌افزار‌های شیمیایی در دولت‌های ریگان و بوش پدر، از همه ظرفیت خود برای کابرد سلاح شیمیایی علیه نیرو‌های ایرانی استفاده کردند. تا جایی که در سال ١٣۶۶ و در حالی که ماهواره‌های جاسوسی آمریکا کشف کردند ایرانی‌ها با استفاده از شکافی در خطوط دفاعی عراق، در آستانه یک پیروزی استراتژیک مهم قرار دارند، دولت آمریکا با «اطلاع کامل» از تصمیم ارتش بعث برای کاربرد سلاح شیمیایی علیه ملت ایران، محل استقرار نیرو‌های ایرانی را به عراقی‌ها اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.