شنبه, 13 آذر 1400 :: Saturday, 4 December 2021
 
کد خبر: 93252

مریخ نورد استقامت برای اولین بار روی سیاره سرخ حرکت کرد

مریخ نورد استقامت برای اولین بار روی سیاره سرخ حرکت کرد
مریخ نورد استقامت برای اولین روی سیاره سرخ حرکت کرد. این ربات ابتدا در محل فرود ۱۳ فوت (۴ متر) جلو رفت و پس از یک چرخش ۱۵۰ درجه‌ای به سمت چپ و طی مسافت ۸ فوتی (۲.۵ متری) با دنده عقب،توانست از چرخ های خود عکاسی کند.
پایگاه خبری ریشه

مریخ نورد استقامت برای اولین روی سیاره سرخ حرکت کرد. این ربات ابتدا در محل فرود ۱۳ فوت (۴ متر) جلو رفت و پس از یک چرخش ۱۵۰ درجه‌ای به سمت چپ و طی مسافت ۸ فوتی (۲.۵ متری) با دنده عقب، تصویر زیر را از رد چرخ‌های خود گرفت:

2

هر شش چرخ استقامت به درستی کار می‌کنند که حرکت روی سطح ناهموار و خشن مریخ را آسان‌تر می‌کند. حداکثر سرعت این مریخ نورد یک صدم مایل بر ساعت (۰۱۶. کیلومتر بر ساعت) بوده و در مقایسه با «کنجکاوی» ۵ برابر سریع‌تر حرکت می‌کند.

ناسا همچنین نام رسمی محل دقیق فرود استقامت را اعلام کرد. این منطقه به افتخار یکی از نویسندگان تأثیرگذار رمان‌های علمی-تخیلی در آمریکا، «اکتاویا باتلر» (Octavia E. Butler) نامگذاری شده است. یکی از مدیران ارشد ناسا گفت: «قهرمانان رمان‌های باتلر الهام‌بخش اراده محکم و اختراع هستند و بنابراین او را به گزینه‌ای ایده آل برای مأموریت مریخ و مضمون اصلی آن که از بین بردن چالش‌هاست تبدیل می‌کنند.»

1

ناسا اعلام کرد که سنسور بادِ مریخ نورد استقامت نیز با موفقیت شروع به کار کرده و پردازنده این ربات نیز پس از دریافت یک بروزرسانی ۱۶ مگابایتی قادر به پردازش ۱۴۰ وظیفه به صورت همزمان است.

استقامت در روزهای آتی به آزمایش و کالیبره کردن ابزارهای خود ادامه خواهد داد و از آن‌ها برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در گذشته بسیار دور مریخ، تولید مقدار بسیار کمی اکسیژن از جو این سیاره و اهداف علمی دیگر استفاده خواهد کرد. این ربات در ادامه مسافت طولانی تری را طی خواهد کرد و آماده به پرواز درآوردن «نبوغ»، اولین هلیکوپتر مریخ خواهد شد.

3

مهندسین ناسا مشغول تعیین مسیر حرکت این مریخ نورد برای مطالعه دلتای اطراف دهانه برخورداری جزرو هستند که به گفته محققان در گذشته بسیار دور آب را به این دهانه برخوردی می‌ریخته است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.