شنبه, 21 فروردين 1400 :: Saturday, 10 April 2021
 
کد خبر: 93242

تعطیلی مدارس شکاف‌های آموزشی را آشکار کرد

تعطیلی مدارس شکاف‌های آموزشی را آشکار کرد
معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تربیت یک فرایند اجتماعی است که در بستر ارتباطات شکل می‌گیرد، اما در شرایط کرونا همه توجه‌ها معطوف آموزش شده است.
پایگاه خبری ریشه

رضوان حکیم زاده، معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در خصوص تعطیلی مدارس در دوران کرونا، گفت: تعطیلی مدارس، دانش آموزان را با چالش‌هایی مانند کم تحرکی، انزوا، رشد نیافتن مهارت‌های اجتماعی، نبود ارتباط با دوستان، چاقی و صرف زیاد زمان در فضای مجازی مواجه و بر سلامت روانی و عاطفی آن‌ها آسیب‌های زیادی وارد کرده است.

وی افزود: مدرسه چیزی بیش از فرصت‌های آموزشی در اختیار کودکان قرار می‌دهد. سلامت اجتماعی، عاطفی و روانی کودکان در مدارس ارتقا پیدا می‌کند و در واقع این مکان برای کودکان کم سن و سال امن‌ترین و باثبات‌ترین مکان زندگی است.

حکیم زاده ادامه داد: همچنین وابستگی‌هایی که بین برخی از دانش آموزان با معلمان و همکلاسی‌های آن‌ها ایجاد می‌شود، برای سلامت روان و زندگی بهتر آنان اهمیت به سزایی دارد. حال در صورت نبود این حمایت‌های روانی، در درازمدت با پیامد‌های منفی آن مواجه می‌شویم که با ادامه تعطیلی مدارس این مشکل تشدید می‌شود.

وی افزود: کودکان به فرصت‌هایی برای بازی کردن و تعامل با دوستان خود نیاز دارند تا این تجربه‌ها به رشد اجتماعی آن‌ها کمک کند. به طور مثال کودکان اقشار محروم و آسیب پذیر به دلیل زندگی کردن در خانه‌های کوچک، فقر و کمبود فضای مناسب برای بازی کردن در خارج از خانه، از رهگذر این بحران صدمه بیشتری می‌بینند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: تربیت یک فرایند اجتماعی است که در بستر ارتباطات شکل می‌گیرد، اما در شرایط کرونا همه توجه‌ها معطوف آموزش شده است.
حکیم زاده افزود: در شرایط موجود، نگرانی در خصوص بی اهمیت شدن و به حاشیه رفتن تربیت جدی است. این موضوع که فناوری‌ها می‌توانند آموزش دهند، اما نمی‌توانند تربیت کنند، به چالشی جدی تبدیل شده است.

وی یادآور شد: از نظر اقتصاد آموزش و شاید به منظور کاهش هزینه‌ها این نگرانی وجود دارد که برای کاستن از هزینه‌ها، اجرای مجازی آموزش جایگزین مدارس حضوری شود که این موضوع خطرناک است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: در شرایط زیست بوم جدید پس از شیوع ویروس کرونا شکاف دیجیتالی طبقاتی آشکار شد و به دنبال آن طبقات محروم نتوانستند سوار قطار فناوری آموزشی شوند.

وی عنوان کرد: تعدادی از خانواده‌ها قبل از کرونا نیز تمایل داشتند دانش‌آموزان را به مدرسه نفرستند و به صورت انفرادی به آن‌ها در منزل آموزش دهند، اما حالا با تجربه آموزش در بستر فضای مجازی به دلیل شیوع ویروس کرونا این تمایل در خانواده‌ها افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.