شنبه, 21 فروردين 1400 :: Saturday, 10 April 2021
 
کد خبر: 93226

نگرانی بابت سلامت اقلام آرایشی متوقف در گمرک / سلامت مردم فدای تجارت نشود

نگرانی بابت سلامت اقلام آرایشی متوقف در گمرک / سلامت مردم فدای تجارت نشود
رئیس انجمن صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی ایران در واکنش به خبر احتمال ترخیص برخی اقلام آرایشی و بهداشتی که بیش از یکی دوسال است که در گمرکات کشور رسوب کرده، گفت: زمان زیادی از زمان واردات آنها تا کنون گذشته و ترخیص آنها نباید به سادگی و تساهل انجام شود.
پایگاه خبری ریشه

ختیار علم بیگی، رئیس انجمن صنایع شوینده،  آرایشی و بهداشتی ایران در واکنش به خبر احتمال ترخیص برخی اقلام آرایشی و بهداشتی که بیش از یکی دوسال است که در گمرکات کشور رسوب کرده، گفت: زمان زیادی از زمان واردات آنها تا کنون گذشته و ترخیص آنها نباید به سادگی و تساهل انجام شود. 

وی ادامه داد: اصولا کالاهای آرایشی و بهداشتی باید پیش از ترخیص توسط کارشناسان سازمان غذا و دارو بررسی شود و باید این مسئله را در نظر گرفت که زمان رسوب این اقلام در انبارهای گمرک نزدیک به سه سال است و به مرز انتهایی تاریخ مصرف رسیده اند. 

وی اضافه کرد: ضمن اینکه توقف این اقلام در فصل تابستان و در دمای بالای۵۰ درجه در گمرکات، سبب شده در آستانه فاسد شدن قرار گیرند و حتی ممکن است برخی از آنها تاکنون فاسد شده باشند که باید سوزانده و یا امحا شوند که نیازمند بررسی دقیق کارشناسان سازمان غذا و دارو است.

وی با اشاره به اینکه نباید سلامت مردم را فدای مباحث اقتصادی و تجاری شود، افزود: کارشناسان سازمان غذاودارو باید بررسی کنند که با توجه به گذشت زمان طولانی از زمان ترخیص تا عرضه، آنها هنوز قابل مصرف هستند یا اینکه باید امحا شوند. البته نوع اقلام در این خصوص حائز اهمیت است. 

به گفته علم بیگی، وقتی کالایی تاریخ مصرف نداشته باشد، توزیع آن جز اینکه لطمه به سلامت مردم وارد کند، فایده و ارزشی ندارد. 

وی تصریح کرد: توجه داشته باشید که واردات و ترخیص این اقلام و روانه بازار شدن آنها، به تولید هم آسیب وارد می کند. 

به گفته علم بیگی، هر کانتینری که از این اقلام ترخیص شود، مجوزی برای این است که تعداد بالاتری کانتینر دیگر هم بیاورند و بگویند که این اقلام هم وارد شده و باید ترخیص شوند. 

وی در پایان تاکید کرد: البته تا به امروز پیگیری های من از افراد مرتبط حاکی از عدم قابل ترخیص بودن این اقلام از گمرکات کشور دارد؛ خصوصا بخش اقلام آرایشی اما از نظر ما این اقلام نباید به سادگی آزاد و روانه بازار شوند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.