چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 93199

مدیریت شهری وظیفه‌ای برای مقابله با بزهکاران ندارد

زهرا صدراعظم نوری گفت: شهرداری برای برخورد با بزهکاری با نهاد‌های امنیتی همکاری می‌کند. اما وظیفه جمع آوری، برخورد و نگه داری از بزهکاران با شهرداری نیست.
پایگاه خبری ریشه

زهرا صدراعظم نوری سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران درباره پیشنهادش درخصوص عرضه خدمات آنلاین در فروشگاه‌های شهروند و بازار‌های میوه و تره بار گفت: امروز شاهد تغییر الگوی زندگی اجتماعی هستیم. اولا ما امروز در یک فضای ارتباطی گسترده قرار داریم. مساله شبکه اینترنت و فضای مجازی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده تا جایی که بسیاری از نیازمندی‌ها و مایحتاج افراد را می‌توان از طریق شبکه‌های مجازی تامین کرد.

 

وی ادامه داد: امروز با وجود استارت آپ‌ها و کارآفرین‌ها نحوه زندگی کردن از اساس تغییر کرده و بسیاری از نیازمندی‌ها سهل‌تر و راحت‌تر تامین می‌شود. از طرفی با وجود این ویروس کووید ۱۹ که بیش از یک سال است که بر کل کشور و کل دنیا سایه انداخته و تهدیدی جدی برای سلامت انسان‌ها محسوب می‌شود پس باید همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها خودشان را با این شرایط و این جریانی که درونش قرار گرفته ایم هماهنگ کنند تا بتوان از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد.

 

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: اینکه فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره و بار بتوانند به خدمات اینترنتی مجهز شوند و بتوانند به صورت اینترنتی نیاز‌های مردم را تامین کنند این الان جزو ضرورت هاست و خیلی هم مورد استقبال قرار خواهد گرفت. اما امکان عرضه خدمات حضوری هم همچنان برای شهروندان وجود دارد. اما کسی که مایل باشد در خانه بماند و خود را در معرض فضای بیرونی که می‌تواند از لحاظ مساله سلامت تهدیدزا باشد قرار ندهد از خدمات اینترنتی این فروشگاه‌ها استفاده می‌کند و هزینه‌ها را هم می‌پردازد. کسانی هم که تمایل به تردد در فضا‌های بیرونی دارند و می‌خواهند به صورت حضوری خرید کنند و کالا‌های مصرفی مورد نیازشان را دریافت کنند مشکلی برای این کار نخواهند داشت. این دو شیوه مانعه الجمع نیستند و قابل جمع هستند و به هر دو شیوه می‌توان عمل کرد.

صدراعظم نوری در پاسخ به اینکه چرا برای مقابله با گسترش بزهکاری در بعضی مناطق و محلات تهران طرحی شبیه آنچه در محله خاک سفید اجرایی شد به اجرا در نمی‌آید گفت: آن طرح را شهرداری اجرا نکرده بود. مسوول اجرای آن طرح نیروی انتظامی بوده است. این نوع اقدامات بر عهده شهرداری نیست. مسوول این امور نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی شهر و کشور هستند. اما در مواردی که ضرورت داشته باشد شهرداری‌ها هم با دستگاه‌های امنیتی و انتظامی همکاری خواهند کرد.

 

وی افزود: البته اینکه طرح پاکسازی محله خاک سفید اقدام موفقی بوده یا نه باید مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد و پیرامونش نظرسنجی انجام شود. اما اساسا برای جمع آوری بزهکاران و افراد خاطی اولا قبل از هرچیز باید ریشه یابی صورت بگیرد و عواملی که موجب ایجاد بزه می‌شود و باعث می‌شود تا افرادی به سمت بزهکاری سوق پیدا کنند شناسایی شود تا بتوان با این عوامل مقابله کرد. دوم اینکه وقتی این افراد در سطح شهر پخش می‌شوند و به صورت شبکه‌ای عمل می‌کنند وظیفه دستگاه‌های امنیتی و انتظامی است که اقدام لازم را بکنند.

صدراعظم نوری ادامه داد: شهرداری در رابطه با این موضوعات طبق قانون وظیفه‌ای بر عهده ندارد. البته شهرداری برای برخورد با بزهکاری با نهاد‌های امنیتی همکاری می‌کند. اما وظیفه جمع آوری، برخورد و نگه داری از بزهکاران با شهرداری نیست.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.