چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 93091

شهر تهران بر اساس اصول ایمنی طراحی و ساخته نشده است

 شهر تهران بر اساس اصول ایمنی طراحی و ساخته نشده است
زهرا صدراعظم نوری گفت: چون زیرساخت‌های شهر تهران کاملا مهیا نیست یقینا در هنگام وقوع زلزله با ریشتر بالا خساراتی را به همراه خواهد داشت. از این بابت طبیعی است که باید آمادگی‌های لازم فراهم شود و میزان تاب آوری شهر افزایش پیدا کند.
پایگاه خبری ریشه
زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران درخصوص وضع ایمنی زیرساخت‌های شهر تهران در هنگام وقوع احتمالی زلزله گفت: به طور کلی، چون رشد و توسعه شهر تهران طی این سال‌ها چندان متوازن و اصولی نبوده زیرساخت‌های لازم برای ایمن سازی این شهر فراهم نشده است. برای همین این شهر در هنگام بروز بحران دارای مشکلات عدیده‌ای خواهد بود. به خصوص اینکه بخشی از ساختمان‌های سطح شهر قدیمی هستند و بخشی از مساحت تهران نیاز به نوسازی و بهسازی دارد.
 
وی ادامه داد: همینطور باید اشاره کنم دسترسی‌ها در بافت‌های قدیمی و فرسوده شهر دسترسی‌های اصولی و مناسبی محسوب نمی‌شود. در کل، چون زیرساخت‌های شهر تهران کاملا مهیا نیست یقینا در هنگام وقوع زلزله با ریشتر بالا خساراتی را به همراه خواهد داشت. از این بابت طبیعی است که باید آمادگی‌های لازم فراهم شود و میزان تاب آوری شهر افزایش پیدا کند. لازم است تا با همکاری همه دستگاه‌ها زیرساخت‌های لازم در شهر تدارک دیده شود.
صدراعظم نوری در پاسخ به اینکه چرا همواره در بحران‌های شهری شاهد تقدم امر واقع بر تدبیر و برنامه ریزی‌های اصولی هستیم گفت: خیلی اوقات علاج واقعه بعد از وقوع حادثه رخ می‌دهد. اما ما شاهد هستیم درحال حاضر مدیریت شهری تلاش می‌کند تا برای ایجاد آن زیرساخت‌های لازم برنامه ریزی کند و با توجه به منابع و امکاناتی که در اختیار دارد شرایط لازم را فراهم کند. تشکیل خود سازمان پیشگیری و مدیریت بحران و ایمنی HSE شهرداری تهران یکی از این اقدامات بوده است.
 

عضو شورای شهر تهران بیان داشت: در این زمینه با آموزش‌هایی که صورت می‌گیرد و با سوله‌های پایگاه‌های پیشگیری و مدیریت بحران که احداث شده و تجهیزاتی که فراهم می‌شود گام‌های موثری برای ایمنی سازی شهر تهران برداشته شده است. همچنین باید به تقویت سازمان آتش نشانی و تجهیزات و امکاناتی که برای این سازمان تدارک دیده شده و نیرو‌های متخصصی که در آنجا مشغول فعالیت هستند اشاره کنم.

 
وی افزود: از طرفی ایجاد فضا‌های عمومی که قابل دسترس باشند در هنگام بروز یک رخداد می‌تواند مقدماتی را به وجود بیاورد که اگر خدای ناکرده حادثه‌ای رخ داد و زلزله‌ای اتفاق افتاد یا موقع بروز حوادث مشابه کم‌ترین خسارت را داشته باشیم. بالاخره شهری که دارای جمعیت چندین میلیونی باشد که با در نظر گرفتن جمعیت شناور تا دوازده یا سیزده میلیون نفر هم می‌رسد و وسعت جغرافیایی اش هم نزدیک به هفتصد کیلومتر مربع می‌شود یک کلانشهر عظیم محسوب می‌شود.
 
صدراعظم نوری بیان کرد: شهر تهران از روز اول هم بر اساس اصول ایمنی طراحی و ساخته نشده است. تهران با همین وضع به تدریج توسعه پیدا کرده و شکل توسعه این شهر هم لزوما براساس یک برنامه و نقشه راه نبوده است. امروز هم نمی‌شود این شهر را تخریب و از نو ساخت؛ بنابراین مجبور هستیم به سازی کنیم. مدیران شهری ما مجبور هستند تسهیلاتی را فراهم کنند و سازوکار‌هایی را ایجاد کنند که خسارات در زمان بروز حادثه به حداقل برسد تا آسیب‌ها کمتر باشد.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.