چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 93066

روحانی: آمریکا بارها اعتراف کرده سیاست فشار حداکثری علیه ایران راه به جایی نبرده است

روحانی: آمریکا بارها اعتراف کرده سیاست فشار حداکثری علیه ایران راه به جایی نبرده است
رئیس جمهور گفت: آمریکا ۴ بار اعتراف کرده سیاست فشار حداکثری علیه ایران راه به جایی نبرده است. دولت جدید آمریکا تاکنون چهار بار اعتراف کرده است فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خورده و به نتیجه نرسیده است و این بزرگترین موفقیت ما در تاریخ است که خود آنانی که این تحریم را بر ما روا داشته‌اند به خاطر ایستادگی ما معترف هستند این فشار به جایی نرسیده است.
پایگاه خبری ریشه

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت نفت اظهار داشت: بسیار خوشحالیم در سال ۹۹ که سال سختی برای مردم و دولت بخاطر شدت تحریم‌ها و جنگ اقتصادی توام با کرونا بود، طرح‌های مهمی را در سال جهش تولید به افتتاح رساندیم.

وی با بیان اینکه امروز پنجاه و سومین هفته افتتاح پروژه در کشور است، افزود: صنایع نفت و پتروشیمی برای ما بسیار حائز اهیمت است. صنعت نفت در تاریخ ما صنعتی سیاسی، اقتصادی و صنعتی است که بار بودجه خصوصا در سال‌های قبل بر دوش آن بوده است.
روحانی با اشاره به اینکه درسال ۹۹ تقریبا اتکایی به نفت نداشتیم و با کمترین اتکا به نفت کشور اداره شده است، افزود: وضعیت اتکای بودجه به نفت در بودجه سال‌های ۹۸ و ۹۷ هم با سال‌های قبل متفاوت بود. بودجه کشور که در دولت قبل ۷۰ تا ۸۰ میلیارد و گاهی هم تا ۱۰۰ میلیارد دلار به نفت متکی بود و در این دولت و خصوصا در سه سال اخیر با کمترین اتکا به نفت، کشور را اداره کردیم.
رئیس جمهور تاکید کرد: صنعت نفت بخش اعظم بودجه ما را از زمانی که نفت کشف شده است در اختیارگرفته است. فعالیت‌های اقتصادی و پرژوه‌های عمرانی کشور همواره متکی به نفت بوده است لذا نفت صنعت مهم و عظیمی است.
روحانی بیان داشت: اگر خدایی نکرده همین امروز شیر نفت و گاز بسته شود، همه فعالیت‌ها از حمل و نقل و پتروشمی و برق کشور متوقف می‌شود. بسیار‌ی از خدمات ما متکی به نفت و میعانات آن است.
 
وی با بیان اینکه برخی معتقدند اتکای بودجه به نفت راباید کنار بگذاریم، گفت: اگر معنی اش این است که بودجه اجرایی ما از نفت نباشد، کاملا درست است بودجه جاری ما باید اتکایش از نفت برداشته شود، اما صنعت نفت مهمترین صنعت کشور است و بقیه صنعت‌ها به نوعی وابسته به این صنعت هستند.
روحانی تاکید کرد: در طول دولت یازدهم و دوازدهم کار‌های بی نظیری در بخش نفت انجام شده است و اگر به تاریخ کشورمان بنگریم، مقدار گازی که در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم افزوده شده است، از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز به بالای یک هزار میلیون مترمکعب رسیده است و مسئله مهمتر اینکه در منابع مشترک، کار عظیمی صورت گرفته است.
رئیس جمهور اضافه کرد: برخی فکر می‌کنند دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است البته برجام کار بزرگی برای احقاق حقوق مردم بوده است و آن قدر بزرگ بود که دنیا توطئه کرد تا کمر برجام را بشکند و خب یک آدم خاصی مانند ترامپ آمد و مجری صهیونیست‌ها و ارتجاع در منطقه علیه برجام شد.
وی اضافه کرد: یکی از تلاش‌هایی که برای احقاق حقوق مردم تلاش شد است، مسئله بهره برداری از منابع مشترک چه نفتی و چه گازی است؛ در این بخش کار بزرگی شده است. در منطقه پارس جنوبی که یک میدان مشترک بین ما و قطر است، قطر دو برابر ما از این میدن استفاده می‌کرد و ما عقب بودیم، اما امروز هم تراز شدیم و کمی جلوتر ازاین منابع استفاده می‌کنیم.
روحانی با اشاره به فرق منبع مشترک با منبع اختصاصی گفت: در منبع اختصاصی، آزادی عمل وجود دارد تا هر وقت که بخواهیم از آن استفاده کنیم، اما در منبع مشترک هر ساعتی بخشی از منافع از دست می‌رود. امروز در غرب کارون که منابع نفتی مشترک بین ما و عراق است. تولید ما در این دولت در این منطقه ۵ برابر شده است و احقاق حقوق مردم که ازدست می‌رفته که دولت سرمایه گذاری کرده و مانع شده است.
رئیس جمهور تاکید کرد: هزاران شی خارج از کشور بوده که در دادگاه‌های خارج تلاش کرده و این اموال را بازگردانده ایم و این هم جزویی از کار‌های دولت برای احقاق حقوق بوده است.
 
وی با اشاره به اینکه منابع مشترک را توسعه دادیم، گفت: در این دولت منابع از این میدان بهره‌برداری شده است که قبلاً استفاده از آن صفر بوده است. با تلاش‌های انجام شده در سال ۹۲ و ۹۳ تا پایان سال ۹۵ به تولید ۳۰ هزار بشکه در میدان مشترک رسیدیم که هیچ استفاده از آن نمی‌کردیم و امروز فاز دوم آن را افتتاح کرده و ۶۵ هزار بشکه در روز از این میدان مشترک استفاده کنیم.
روحانی با اشاره به اینکه من تاکیدا از مسئولین سوال کردم که آیا در اجرای این طرح بزرگ یا طراحی آن که در این ۷ سال برای آن تلاش شده آیا از نیرو‌های خارجی و مهندسین خارجی استفاده کرده‌ایم و پاسخ منفی بود، افزود: این پاسخ یعنی جوانان، مهندسین و کارگران ایرانی این کار را انجام دادند.
رئیس جمهور تصریح کرد: آن‌هم حفر چاه‌های عمیقی که متوسط عمق آن‌ها ۴ هزار و ۵۰۰ متر و در بعضی از موارد تا ۴ هزار و ۸۰۰ متر است؛ بنابراین کار بسیار بزرگی انجام گرفته است و ما امروز شاهد افتتاح فاز دوم این طرح برای بهره‌برداری از این میدان بودیم.
روحانی با بیان اینکه از آغاز این دولت تاکنون در بخش پتروشیمی کار بسیار بزرگی صورت گرفته است و یکی از افتخارات بسیار بزرگ ما صنعت پتروشیمی است، گفت: بسیاری از طرح‌هایی که افتتاح می‌کنیم بالادستی هستند. ما باید بتوانیم پایین‌دستی‌ها را هم طراحی کنیم. طرح‌های پایین دستی‌ها می‌تواند اشتغال زیادی هم برای داخل و هم برای صادرات ما ایجاد کنند و برای ما بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۹ تا امروز ۱۲ طرح بزرگ پتروشیمی را افتتاح کردیم، گفت: همین امروز افتتاحی که انجام گرفته یک افتتاح حدود یک و نیم میلیارد یورو، یک افتتاح تا حدودی کمتر از یک میلیارد یورو بوده است یعنی ما امروز دو و نیم میلیارد یورو طرح آن هم در این شرایط سخت افتتاح کردیم.
روحانی با بیان اینکه در بخش پتروشیمی از آغاز سال تاکنون این دوازدهمین افتتاح ما بوده است، گفت: در سال ۱۴۰۰ ظرفیت پتروشیمی از ۵۰ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد و این نشان دهنده این است که کار بسیار عظیمی صورت گرفته است.
رئیس جمهور عنوان کرد: در آغازسال به دلیل کرونا برای صادرات مشکل داشتیم و امروز شرایط ما حل شده است و می‌توانیم صادرات غیرنفتی را انجام دهیم و تاکنون ۳۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم که تا پایان سال این رقم بالاتر هم خواهد رفت. بخش بزرگی از این صادرات غیر نفتی مربوط به پتروشیمی و فولاد است و این دو نقش عمده‌ای در صادرات غیرنفتی ما ایفا می‌کنند.
روحانی با اشاره به آغاز کار طرح بزرگ دیگر با ارزش ۲ میلیارد دلاربیان داشت: این طرح در دولت بعد به افتتاح می‌رسد و آن مورد بسیار مهم هم در بخش پتروشیمی ماست. همه آنچه که تا پایان امسال، به دست آورده ایم در سایه اراده، ایمان ایستادگی شما مردم بوده است
وی افزود: مطمئنا دنیا و آمریکا ناچار خواهد شد در برابر این ملت بزرگ زانو بزند و تحریم‌های ظالمانه را کنار بگذارد. دولت جدید آمریکا تاکنون چهار بار اعتراف کرده است فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خورده و به نتیجه نرسیده است و این بزرگترین موفقیت ما در تاریخ است که خود آنانی که این تحریم را بر ما روا داشته‌اند به خاطر ایستادگی ما معترف هستند این فشار به جایی نرسیده است.
 

رئیس جمهور  ابراز امیدواری کرد: امیدمان این است سال ۱۴۰۰  شرایط بسیار خوبی پیش پای ملت باشد. 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.