سه شنبه, 12 مرداد 1400 :: Tuesday, 3 August 2021
 
کد خبر: 93033

یک بام و دو هوای سفرهای نوروزی

یک بام و دو هوای سفرهای نوروزی
در این روزها که به دلیل کمتر رعایت کردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی آمار ابتلا به کرونا مجددا درحال زیاد شدن است؛ عده ای زودتر از موعد سال‌های گذشته سفرهای نوروزی خود را شروع کرده اند تا در صورت اعمال محدودیت ها جریمه یا منعی نداشته باشند عده ای نیز درصدد برنامه‌ریزی برای آن هستند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۱۲ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۴۵۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. در ایران نیز، تاکنون یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۱۵۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان کرونا نیز به ۵۹ هزار و ۹۸۰ نفر رسیده است.

به تازگی نیز جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

ماسک زدن،ضدعفونی کردن سطوح، شستن مداوم دست ها، رعایت فاصله اجتماعی  و پرهیز از سفرهای غیرضروری مواردی است که طی این یک سال ملکه ذهن هر شخصی شده حتی اگر برخی در رعایت آن سهل انگاری کنند تفاوت و تاثر این روزها با روزهای عادی بسیار چشمگیر و تاثیرگذار است.

با آغاز سال 1400، این دومین نوروزی است که همه گیری کرونا رسوم و عادات گذشته را به جد تغییر داده؛ دیگر هر کسی به سفر و گردشگری نمی‌رود دید و بازدیدها هم یا برگزار نمی‌شود یا مثل سابق نیست.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا،از شناسایی بیش از یکصد بیمار مبتلا به کرونای جهش‌یافته انگلیسی در کشور خبر داد و گفت، با تداوم این وضعیت سفرهای نوروز ۱۴۰۰ نیز منتفی خواهد بود.

پیش‌تر، ولی تیموری، معاون گردشگری کشور خبر داده بود که وزارت میراث‌فرهنگی به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده است که با طرح سفرهای نوروزی آن وزارتخانه که مبتنی بر ۲ مدل سفر با تور و اقامت در مراکز مجوزدار و همچنین سفر با خودروی شخصی، اما در هماهنگی با تور یا داشتن رزرو هتل‌ها و مراکز اقامتی رسمی است موافقت کند.

علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز گفته است که در طرح تصویب‌شده در ستاد ملی کرونا ۳ نوع سفر تعریف شده که سفرهای نوع اول و دوم مدیریت شده است و در قالب تورهای گردشگری یا اقامت‌ها در محل‌های مجاز گردشگری است که دغدغه وزارت بهداشت درخصوص این مکان‌ها کمتر است، چراکه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و بر عملکرد آن‌ها نظارت می‌شود. اما نگرانی درخصوص سفرهای انبوه بدون برنامه است که برای کنترل و مدیریت اینگونه سفرها به همه استانداران ابلاغ‌هایی شده که مثلا در عید نوروز کمپینگ، چادرزدن و اجتماع ممنوع است.

معاون وزیر بهداشت همچنین در بخشی دیگری از صحبت‌هایش از مردم خواسته است فعلا برای سفر رزرو نکنند و بگذارند شرایط کشور از منظر میزان شیوع کرونا مشخص شود.

شهرهای همیشه ممنوع

همه منتظر بودیم که به‎خاطر شرایط خاص موجود، ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوعیت سفرهای نوروزی را اعلام کند که اما اخبار چیز دیگری را نشان داد.

براساس پیگیری‌ها مشخص شده است که هم‌اکنون وزارت کشور، نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی کشور درحال تدوین برنامه‌ای برای محدودکردن سفرهای نوروزی انبوه و البته بدون برنامه هستند تا زنجیره هجوم مسافران خودرویی به شهرهای مختلف در نوروز ۱۴۰۰ متوقف شود.

برهمین اساس نیز ، سردار سیدتیمور حسینی، جانشین پلیس راهور ناجا، از ممنوعیت بدون محدودیت سفر به ۴ استان و ۷ شهر کشور خبر داد. شهرها و استان‌هایی که جانشین پلیس راهور ناجا آن‌ها را سفر ممنوع اعلام کرده است عمدتا از مقاصد مهم گردشگری نوروزی هستند. به‌گفته حسینی، سفر به استان خوزستان و خروج از آن به‌طور کامل ممنوع است. گیلان، مازندران و گلستان نیز در ردیف سفرممنوع قرار گرفته‌اند. سفر به شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان، بوشهر، بندرعباس، کیش و قشم نیز در ردیف شهرهای بسته برای سفر قرار گرفته‌اند.

دلیل آن را نیز علیرضا رئیسی به‌صورت واضح عنوان کرده است. او گفته است، کرونای انگلیسی مانند بنزین روی آتش است که ناگهان شعله‌ور می‌شود و پیش‌بینی می‌شود با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور موج چهارم کرونا در فروردین‌ماه در کشور شعله‌ور شود که در این صورت پیش‌بینی می‌شود نوروز امسال نیز سفر ممنوع شود، چون چاره‌ای جز ممنوعیت سفر برای حفظ جان مردم وجود ندارد.

  ازسفرهای نوروزی پرهیز کنید

سیدعلیرضا ناجی، رئیس مرکز ویروس‎شناسی بیمارستان مسیح دانشوری و عضو کمیته ملی واکسن کووید-۱۹ گفت‎وگویی انجام دادیم و او در ارتباط با سفرهای نوروزی گفت: «با توجه به شرایطی که وجود دارد با هرگونه سفر نوروزی مخالف هستم. اگربا همان حالتی که سال گذشته این زمان اتفاق افتاد ‌جلو برویم و از سفرهای نوروزی و جابه‎جایی جلوگیری کنیم می‌توانیم توفیق داشته باشیم.

الان با توجه به گسترش ویروس کرونای انگلیسی که می‌توان احتمال داد در تمام کشور پخش شده و سرعت انتقال زیادی که دارد و این که احتمال وجود واریانت‌های دیگر نیز هست، هر کاری که بتوانیم با آن محدودیت ایجاد کنیم تا گردش ویروس کم شود مطمئنا کار به‌صلاحی است. به غیر از این‌ به صلاح نیست، من شدیدا مخالف سفرهای نوروزی و مجوزهای مربوط به آن هستم.»

رونق گردشگری به چه قیمتی؟

آنچه اکنون انجام می‌شود؛ تغییر بسیار بزرگی در وضعیت کنونی انسان ها است و تمرکز هر فردی بیشتر بر رفتارهای خود است تا کنترل افکار و احساسات به همین علت است که  اختلافات خانوادگی، خشونت خانگی، اضطراب، افسردگی در این روز ها بیشتر خود را نشان داد.واقعیت این است که ما کنترل بسیار بیشتری روی رفتارهایمان داریم تا روی افکار و احساساتمان.

عده ای با دستاویزی به نبود نشاط اجتماعی، معتقدند ضررهای چند میلیاردی صنعت گردشگری باید جبران شود و به هرقیمتی شده مردم را از چهارچوب امن خانه هایشان بیرون بکشند.در این راستا ‌به جز ارائه تسهیلات به فعالان صنعت گردشگری، مجوزهایی را برای سفر مشروط در نوروز ۱۴۰۰ از ستاد مقابله ملی مقابله با کرونا گرفتند در این راستا نیز مدل‌هایی برای رفتن سفر ارائه دادند.

رفتارهای ویترینی تغییر ایجاد نمی‌کند
 در بهمن ماه سال جاری ستاد ملی مبارزه با کرونا با هدف کاهش میزان ابتلا به ویروس کرونا برای شهرها و استان‌های نارنجی، محدودیت‌هایی برای سفر اعلام کرد آن هم اینکه سفر با خودرو شخصی ممنوع است اما با وسایل نقلیه عمومی آزاد. 

البته انتقادات جدی به این تصمیم وارد شد؛ نخستین نکته اینکه وقتی این محدودیت سفر اتخاذ می‌شود باید تصمیمی جامع‌تر از تردد خودرو‌ها اعمال شود. چگونه‌ است که خودروهای شخصی که به نوعی ایمن‌ترین نوع سفر را دارند، امکان تردد به مناطق ممنوعه را ندارند اما وسایل حمل و نقل عمومی همچنان اقدام به تردد و جابه‌جایی مسافر بین این شهرها می‌کنند!

از طرفی گزارشات متعدد مردمی مبنی بر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در وسایل حمل و نقل عمومی ارائه می‌شود و در همان روز ها دو شرکت هواپیمایی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی اخطار گرفته‌بوند.

درحالی که سعید نمکی وزیر بهداشت در همه ایام خاص و تعطیلات بارها از مردم خواست تا شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند و به سفرهای غیر ضرور نروند اما حالا در روزهای آخر سال هنوز تصمیم قاطعانه و منطقی در اینخصوص گرفته نشده و تکلیف سفرهای نوروزی مشخص نیست.

نمکی در شهریور ماه سال جاریدر جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم بهره برداری از ۱۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی، اظهار داشت: برخی می‌گویند سفر در اشاعه ویروس نقشی ندارد که باید گفت اگر نقشی ندارد، چگونه ویروس در دور‌ترین نقاط کشور رفته است.

تلفن‌های همراه مردم پر شده‌ از "پیامک‌های تبلیغی سفر به استان‌های جنوبی و جزایر کیش و قشم!"

در سایه همین شرایط خطرناک انواع و اقسام جشنواره‌ها و رویداد‌های فرهنگی و هنری با کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها برگزار شد.

در دو ماه اخیر با افزایش سفرهای مردمی به استان‌های جنوبی کشور، موج اخطارها و تذکرات در رسانه ها نیز نسبت به این رفتار افزایش یافت که البته تذکرات درست و به جایی هم بود اما هیچ واکنشی نسبت به این رویداد‌ها در جزیره کیش و قشم از سوی مقامات دولتی نشان داده نشد؛ در حالی که اغلب این رویدادهای فرهنگی و هنری با بودجه دولتی برگزار می‌شدند و تعداد زیادی از افراد نیز به این مناطق سفر کردند.

همه این ها درحالی بود که تلفن های مردم از "پیامک‌های تبلیغی سفر به استان‌های جنوبی و جزایر کیش و قشم!" پر شد!

آنچه مشخص است؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی نباید فقط مختص مراسم مذهبی باشد. برخورد‌ها جدی و قاطع و سخت‌ترین محدودیت‌ها باید در همه روزها، مناسبات و تعطیلات اعمال شود. باتوجه به روزهای سختی که کادر درمان، مردم عادی در شرایط  اقتصادی و اجتماعی کنونی متحمل شده اند سلامت و حیات آن ها حداقلی ترین و مهم ترین مسئله ای است که باید از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.