سه شنبه, 12 مرداد 1400 :: Tuesday, 3 August 2021
 
کد خبر: 93031

روسیه: پیشنهاد مذاکره با تهدید به صدور قطعنامه همخوانی ندارد

روسیه: پیشنهاد مذاکره با تهدید به صدور قطعنامه همخوانی ندارد
نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین اظهار داشت: اصل پیشنهاد مذاکره به ایران از سوی اروپایی خوب است اما چنین دعوت و پیشنهادی با تهدید به ارائه قطعنامه ضدایرانی در نشست شورای حکام، همخوانی ندارد.
پایگاه خبری ریشه

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: اصل دعوت از ایران برای گفت و گو خوب و مناسب است اما چنین دعوتی با تهدید به ارائه قطعنامه غیرمنصفانه از سوی شورای حکام آژانس در روزهای آینده همخوانی ندارد. در این میان، یک سری مسایل کامل اشتباه است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شب گذشته اعلام کرد با توجه به مواضع و اقدام‌های اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران، زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام مناسب نمی‌داند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام ننموده است.

اولیانوف در واکنش به مخالفت ایران با پیشنهاد برای نشست با آمریکا و سه کشور اروپایی نیز نوشت: فکرمی کنم این حرف آخر ایران نباشد. دلیل خودداری ایران از شرکت در گفت و گوهای غیر رسمی، طبق اعلام وزارت امور خارجه ایران ، مواضع ناشیانه برخی دولت ها است.

این مقام روس نوشت: نشست امروز شورای حکام امروز برگزار می شود و خیلی مهم است که چه موضعی درخصوص موضوع هسته ای ایران در این نشست اتخاذ شود.

این دیپلمات روس درباره اهمیت نشست شورای حکام تاکید کرد: ما از شرکای برجامی خود و دیگر اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهیم که با احتیاط رفتار کنند و از هرگونه حرکت ناشیانه و غیرمسئولانه که می تواند افق های از سرگیری کامل برجام را در آینده نزدیک از بین ببرد، خودداری کنند.

اولیانوف تاکید کرد: راه خروج از بن بست ، این است که همه طرف های برجام به این نکته مهم توجه داشته باشند که همگی از جمله آمریکایی که برای بازگشت به این توافق اعلام آمادگی کرده، در یک قایق نشسته ایم .

وی تاکید کرد: امریکا و ایران نیاز به همگام سازی بازگشت به تعهدات کامل برجامی دارند بدون اینکه در بحث های بیهوده که چه کسی باید اول گام بردارد، درگیرشوند.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در شرایطی آغاز می شود که برخی گزارش‌ها از تصمیم آمریکا برای ارائه یک قطعنامه ضد ایرانی در این نشست حکایت دارد. خبرگزاری‌ها گفته‌اند دیپلمات های آمریکایی روز پنجشنبه پیش نویس قطعنامه ای را توزیع کردند که اعتراض آمریکا را تشریح می کند و از ایران می خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

بلومبرگ نوشته در این سند آمده است که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روشن کرده است اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام برگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند که ارائه چنین قطعنامه‌ای هرگونه امکان بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی برای دستیابی به توافق در خصوص برجام را به محاق می‌برد. این گونه رفتارها از نظر کارشناسان تداوم راهبرد فشار حداکثری ترامپ و رونمایی از نیت ستیزه‌جویانه دولت جدید آمریکا در برابر ایران و نقض آشکار وعده های دولت بایدن محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.