شنبه, 21 فروردين 1400 :: Saturday, 10 April 2021
 
کد خبر: 92969

حمله هوایی آمریکا در شرق سوریه

حمله هوایی آمریکا در شرق سوریه
جو بایدن پس از روی کار آمدن در آمریکا، نخستین دستور حمله نظامی را شخصا صادر کرد؛ حمله‌ای که می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را برای آمریکا به همراه داشته باشد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه
حمله‌ای که آمریکا، پنجشنبه به خاک سوریه و عراق انجام داد یک اشتباه بزرگ محاسباتی است که قطعا پیامدهای زیانباری برای کاخ سفید خواهد داشت.
 
آمریکا همواره برای بازیافت خود دست به اقداماتی غیرمنطقی و محاسبه نشده می‌زند که پیامدهای زیانباری برای خود و دنیا در پی دارد. دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن در حمله هوایی علیه سوریه،ثابت کرد به دنبال تشدید تنش در خاورمیانه است.
 
این حمله که  مستقیما به دستور خود بایدن صورت گرفته پایگاهی در منطقه البوکمال سوریه را هدف حمله  قرار داد که نه تنها نخستین از نوع خود در دولت جو بایدن است، بلکه یکی از سنگین‌ترین حملات آمریکا در چند سال اخیر است.
 
تحلیلگران اعتقاد دارند حمله نظامی آمریکا در مرز سوریه و عراق به پایگاه‌هایی در این منطقه پیامی هشدارآمیز است اما آیا تجاوز به خاک دو کشور از سوی دولت آمریکا، اقدامی بازدارنده است؟
 
سیاست‌های بایدن در منطقه از ترامپ نیز تندتر خواهد بود؛ چرا که او اعتقاد دارد باید آمریکا را به مانند قبل «مقتدر» و «با نفوذ» کرد.اما این بلندپروازی‌های غیر منطقی سقوط آزاد آمریکا را با سرعت هر چه بیشتر رقم خواهد زد.آمریکا برای بازسازی و بازیافت خود دست به اقداماتی می‌زند که بر این کشور و دنیا زیانبار است.
 
اشغالگران آمریکایی باید خاک عراق را ترک کنند
 
عراقی‌ها خواهان خروج نیرو‌های اشغالگر آمریکا از خاک خود هستند و همه مشکلات موجود در این کشور را به خاطر دخالت‌های مستقیم آمریکا و حضور نظامی آنها می‌دانند.
 
تاکنون مردم و دولت عراق موفق به اخراج نیرو‌های آمریکایی نشده‌اند، اما فشار برای اجرای این تصمیم شدت گرفته است. آمریکایی‌ها هر گونه حمله به نیرو‌های نظامی خود را در سوریه یا عراق به ایران نسبت می‌دهند و این ادعا در حالی است که برای اثبات ادعای خود تاکنون اسنادی منتشر نکرده‌ اند.
 
آمریکا تاکنون سماجت به خرج داده و نمی‌خواهد نیرو‌های خود را از سوریه و عراق خارج کند؛ چرا که تصور می‌کند میدان برای نفوذ ایران بیشتر مهیا می‌شود.
 
13980914000060_test_photon.jpg
 
بایدن پس از انجام عملیات هوایی در یک نشست خبری، ایران را به دست داشتن در حمله به پایگاه آمریکایی‌ها در اربیل متهم کرد و در پاسخ به سوالی درباره پیام حمله هوایی آمریکا به منطقه مرزی عراق و سوریه به ایران گفت که «شما نمی‌توانید از پیامد اقدامات خود مصون باشید.»
 
«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا نیز این حمله را پیامی «روشن» به ایران خواند و گفت که «آنها نمی‌توانند از تبعات اقداماتشان علیه شرکای ما، مصون باشند.» بایدن آنگونه که در ظاهر خود را نشان داده بود، نیست؛ رییس جمهور آمریکا مصداق همان دست چدنی در دستکش مخلمین است که نباید فریب آن را خورد.
 
آمریکا باید به این درک برسد که تنها عامل حملات به نیرو‌های این کشور در خاک عراق و سوریه، اشغالگری و تجاوز نظامی آنها است.
 
مردم و دولت این دو کشور خواهان خروج نیرو‌های آمریکایی و پایان اشغالگری هستند و این خواسته ارتباطی به ایران ندارد و اگر عملیاتی علیه نیرو‌های تروریستی آمریکا در عراق و سوریه انجام می‌شود، عامل آن ایران نیست، بلکه سیاست‌های آمریکاست که در منطقه غرب آسیا پیاده کرده است.حمله هوایی ارتش آمریکا به سوریه و عراق از سوی بسیاری از کشور‌های دنیا و منطقه محکوم شده است.
 
تشدید تنش در  خاورمیانه

«جان کربی» سخنگوی پنتاگون، در بیانیه ای ادعا کرده «به دستور رییس جمهور بایدن، نیرو‌های ارتش آمریکا عصر روز پنج شنبه مواضعی را در شرق سوریه هدف قرار دادند؛ رییس جمهور برای محافظت از پرسنل آمریکایی و ائتلاف اقدام خواهد کرد و در عین حال ما به روشی عمل کردیم که هدف آن کاهش تنش در شرق سوریه و عراق بود.»

پنتاگون مدعی است که این حمله هوایی را در تلافی حمله راکتی اخیر به فرودگاه بین المللی و پایگاه نظامی آمریکا در شهر «اربیل» در منطقه کردستان عراق صورت گرفته است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که گروه حمله کننده، گروهی قانونی و مورد تایید دولت عراق نیست و از ماهیت اصلی این گروه اطلاعت کاملی وجود ندارد که نشان بدهد وابستگی آن به کدام جریان است. گروه «سرایا اولیاء الدم» مسئولیت این حمله موشکی را بر عهده گرفت، اما این گروه همچنان ناشناخته است.
 
screenshot_2021-02-28_b898aeaf-7f0e-4604-bc02-479f7c3f8397_cx0_cy0_cw92_w1023_r1_s_jpg_webp_image_1023_x_575_pixels.png
 
البته بایدن برای قوت قلب رژیم صهیونیستی چنین واکنشی را نشان داد،چراکه سران رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند که مقامات آمریکا سران این رژیم را پیش از حمله هوایی در جریان قرار داده بودند.
 
تحلیلگران و کارشناسان نظامی آمریکایی اعتقاد داشتند که با هرگونه عملیات نظامی از سوی آمریکا در منطقه غرب آسیا، آتش بحران شعله ورتر می‌شود و این آتش دامن آمریکا را خواهد گرفت.
 
عملیاتی که با فرمان بایدن انجام شد، کنار گذاشته شده است؛ عملیات روز پنجشنبه گذشته علیه پایگاه‌های نیرو‌های مقاومت در مرز سوریه و عراق، نشان دهنده تغییر سیاستی است که تاکنون اعمال می‌شد.
 
تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان

آمریکا علاوه بر حمله نظامی که به خاک سوریه و عراق داشت، اخیرا به دنبال تغییر شرایط در عراق و افغانستان است تا اینکه بتواند حضور نظامی خود در این کشورها را ادامه دهد. بنابراین، بایدن بر عکس ترامپ، قائل به ابقای نظامی در منطقه است و سیاست سختی را از جنس رویکرد کلینتون‌ها در حزب دموکرات دنبال می‌کند.

4bk62d33b62e488rsa_800c450.jpg
اما حملات هوایی آمریکا به پایگاهی در مرز سوریه و عراق که نیرو‌های مقاومت در آن حضور دارند و مقابل تروریست‌های تکفیری وهابی مقاومت می‌کنند، تاثیری بر خواسته اخراج آمریکایی‌ها از منطقه خواهد داشت؟آیا باعث می‌شود تا سوریه و عراق از خواسته قانونی خود منصرف شوند؟
 
قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد بلکه باعث شد حملات نیرو‌های مقاومت به نیرو‌های آمریکایی خواهد شد که البته دامنه جنگ را نیز گسترش می‌دهد و این اتفاق به زیان آمریکا و دولت تازه کار جو بایدن خواهد بود.
 
واکنش مقام‌های منطقه‌ای و بین المللی به حملات هوایی آمریکا علیه شرق سوریه
 
سوریه
سوریه در واکنش به حملات هوایی مریکا به شرق این کشور، ضمن محکومیت این حملات، از «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا خواست که به جای مشروعیت بین المللی، قانون جنگل را دنبال نکند.
 
وزارت خارجه سوریه، افزود «سوریه حمله ناجوانمردانه آمریکا به مناطقی در دیرالزور در نزدیکی مرز سوریه و عراق را با شدیدترین حالت محکوم می‌کند.»
 
روسیه
مسکو نیز در انتقاد از حملات هوایی آمریکا، خواستار احترام بی قید و شرط به حاکمیت ارضی سوریه شد.
 
«سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه پیشتر گفته بود که آمریکا ۵ دقیقه قبل از حمله هوایی به شرق سوریه، مسکو را از انجام عملیات هوایی مطلع کرده بود.
 
وی تاکید کرد «حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی است و تمام موازین حقوق بین الملل را نقض می‌کند.»
 
کاخ سفید
 
«جنیفر ساکی»، سخنگوی کاخ سفید، گفت «حملات هوایی علیه سوریه برای ارسال این پیام است که بایدن برای محافظت از آمریکایی‌ها اقدام می‌کند.»
 
وی مدعی شد که اقدام‌ها با هدف کاهش تنش در سوریه در آینده در قالب رایزنی خواهد بود.
 
پنتاگون
 
وزارت دفاع آمریکا با طرح ادعای در دست داشتن اطلاعات مقدماتی در مورد تلفات، از ارائه جزئیات خودداری کرد.
 
«جان کربی»، سخنگوی پنتاگون مدعی شد که طی این حملات ۹ مرکز نظامی از جمله دو ایستگاه بازرسی مرزی به صورت کامل نابود شدند.
 
وی همچنین ادعا کرد که بغداد در تعیین عامل حملات اخیر در عراق همکاری نزدیکی با واشنگتن داشت، اما در مورد حملات جمعه کمکی نکرد.
 
انگلیس
 
«دومینیک راب»، وزیر خارجه انگلیس، با انتشار توییتی ضمن حمایت از حملات هوایی آمریکا به سوریه، نوشت «درباره همکاری با شرکای خود جهت تنش زدایی در منطقه با آمریکا اتفاق نظر داریم.»
 
فرانسه
 
وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حملات هوایی آمریکا علیه سوریه در کنار این کشور ایستاده است.
 
در بیانیه مذکور آمده است «با توجه به حملات غیرقابل قبولی که ما آن‌ها را قویا محکوم کرده ایم، در کنار متحدان آمریکایی خود ایستاده ایم.»
 
عراق
 
وزارت دفاع عراق با انتشار بیانیه ای، مشارکت اطلاعاتی خود با آمریکا در حملات هوایی علیه سوریه را انکار کرد.
 
در بیانیه مذکور از اظهارات «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا، مبنی بر دریافت اطلاعات از عراق قبل از انجام حمله هوایی علیه مقر‌های مستقر در خاک سوریه ابراز تعجب شد.
 
مقام‌های عراقی از جمله سران احزابی مانند «الفتح» و «عصائب اهل الحق» و دیگر مقام‌های عراقی ضمن محکوم کردن این حملات خواستار آغاز تحقیقات دولت در مورد حملات علیه مرز عراق و سوریه شدند.
 
مقام های آمریکایی
 
«برنی سندرز»، سناتور آمریکایی گفت «من بسیار نگرانم که حملات نیرو‌های آمریکایی در سوریه، به جای پایان دادن به جنگ، به تداوم همیشگی آن منجر شود.»
 
چند سناتور دموکرات دیگر مانند «کریس مورفی»، «تیم کین»، ...، نیز خواستار دریافت توضیح در مورد این حمله شدند.
 
سازمان ملل
 
«استفان دوجاریک»، سخنگوی «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی خبری، از طرفین خواست برای جلوگیری از تشدید تنش ها، خویشتندار باشن.
 
 
سال‌هاست که دو کشور سوریه و عراق درگیر جنگ با گروه‌های تروریستی دست پرورده مثلث «غربی عبری عربی» هستند و تنها حامی این دو کشور در کارزار نابرابر جنگ با داعش، ایران و سپس روسیه بوده است. در این نبرد هیچ کشور دیگری به حمایت از دو دولت و ملت وارد عمل نشد؛ بلکه آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها همچنان از تروریست‌های تکفیری حمایت می‌کنند.
 
ایران نیز همچون دولت‌ها و ملت‌های سوریه و عراق خواهان خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه، عراق و منطقه است، اما برای تحقق این خواسته، خود را وارد درگیری با آمریکا نمی‌کند؛ چرا که ملت‌ها و دولت‌های دو کشور سوریه و عراق توان آن را دارند که آمریکا را وادار به خروج از خاک خود کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.