چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 92935

روحانی: حتی اگر دچار موج چهارم کرونا نشویم عید امسال مانند پارسال خواهد بود

روحانی: حتی اگر دچار موج چهارم کرونا نشویم عید امسال مانند پارسال خواهد بود
رئیس جمهور گفت: امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی؛ شب عید ایام آرامی برای همه ما باشد و همه بتوانند این ایام را در چارچوب همه رسومات و سنت‌هایی که بوده است، برگزار کنند. اگر دچار موج چهارم کرونا هم نشویم و شرایط عادی باشد؛ باز هم باید همه رعایت کنند و عید امسال مانند پارسال است.
پایگاه خبری ریشه

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: ملت ما همیشه از خدمت‌گزاران خود تشکر کرده لذا قدردان زحمات مدافعان سلامت در خط مقدم  مبارزه با کرونا نیز هست.  

وی با اشاره به افزایش رفت و آمد‌ها در روز‌های پایانی سال عنوان کرد: مردم در این روز‌ها در جنب و جوش اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی هستند البته جنب و جوش در خرید و تردد درون شهری نیز وجود دارد. در این ایام تماس‌ها بیشتر است و شاید فاصله‌های اجتماعی کمتر رعایت شود. باید به‌خاطر داشته باشیم، اگر امروز دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی مراعات نشود، دو هفته بعد آثارش معلوم می‌شود.

رئیس جمهور گفت: امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی؛ شب عید ایام آرامی برای همه ما باشد و همه بتوانند این ایام را در چارچوب همه رسومات و سنت‌هایی که بوده است، برگزار کنند. اگر دچار موج چهارم کرونا هم نشویم و شرایط عادی باشد؛ باز هم باید همه رعایت کنند و عید امسال مانند پارسال است.  

روحانی با بیان اینکه شرایط امسال کمی سخت‌تر است چراکه با ویروس جهش یافته کرونا مواجه هستیم، افزود: مردم  در طول این ۱۲ ماه رعایت کردند انشالله این ایام و همچنین در  ایام نوروز نیز بیشتر رعایت کنند و مراودات را کمتر کنند.

وی با اشاره به آغاز واکسیناسیون در کشور تصریح کرد: واکسیناسیون کادر درمان، افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای در اولویت قرار دارد. دولت تمام توان خود را برای خرید واکسن متمرکز کرده است و هر مقدار بتوانیم واکسن تهیه می‌کنیم. امروز تزریق واکسن مشابه، استفاده از ماسک در روز‌های اولیه این بیماری است. شرایطی که در روز‌های اولیه شیوع کرونا درجهان برای تهیه  ماسک بود، امروز برای تهیه واکسن مطرح است و امتحان بزرگی برای دنیاست.  

روحانی اضافه کرد: کشور‌های ثروتمند می‌خواهند واکسن‌های معتبر موجود  را به کشور خود بیاورند، مقداری از آن طبیعی است که هر حکومتی به فکر کشور خود باشد، اما وظیفه انسانی به ما حکم می‌کند که به فکر دیگر مردم جهان نیز باشیم. موضوع هم اکنون پاندمی است که همه جهان را در برگرفته است و اگر کشوری صد درصد افرادش هم واکسن بزنند، ولی رفت و آمد وجود دارد  و ایمنی زمانی حاصل می‌شود که همه کشور‌ها بتوانند از واکسن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه واکسن امروز شرایط خاصی دارد، گفت: آثار واکسن‌ها هنوز برای ما مشخص نیست؛ برخی هم هستند که از واکسن می‌ترسند  به دلیل اینکه ابهامات زیادی وجود دارد؛ لذا راهی جر رعایت دستور العمل و استفاده از واکسن برای مقابله با کرونا نداریم.  

روحانی با بیان اینکه مراقبت از مرز‌ها باید بیشتر از سابق شود، بیان داشت: یکی از استان‌های بسیار مهم ما خوزستان با پیک جدیدی مواجه شده است و شهر‌های قرمز کشور فقط در خوزستان هستند. در هیچ استانی شهر قرمز نداریم و اگر در این استان مراعات نکنیم، کرونای جهش یافته به استان‌های همجوار و کل کشور سرایت می‌کند. هم اکنون قرارگاه، رسالت سنگینی درباره خوزستان و حفظ ارتباط آن با دیگر استان‌ها بر دوش دارد.  

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تعداد تست‌ها در  استان خوزستان افزایش یافته است، گفت: روزانه بیش از ۱۱ هزار تست کرونا  انجام می‌شود، بیماریابی افزایش یافته و در کنار آن‌ها رهگیری هم افزایش یافته است. این محدودیت‌ها چاره‌ای ندارد و تردد‌ها کنترل می‌شود تا هم شرایط مردم خوزستان بهتر شود و هم این وضضعیت به استان‌های دیگر در سراسر کشور سرایت نکند.

وی با بیان اینکه این سیستم ایمنی بدن است که باید در مقابل ویروس کرونا از ما محافظت کند، عنوان کرد: سیستم ایمنی بدن افراد یکسان نیست. تا حالا هیج داروی موثری هم برای کرونا یافت نشده است. یکی از راه‌هایی که سیستم ایمنی بدن ما را آماده مبارزه با ویروس می‌کند، همین واکسن هاست. البته این ویروس هر روز شرایط جدیدی پیدا می‌کند و نیاز است تغییراتی با توجه به جهش‌ها داشته باشیم.  

روحانی با بیان اینکه انجام واکسیناسیون کرونا تا در سراسر کشور انجام شود ماه‌ها وقت می‌برد، بیان داشت: ممکن است ۶ تا ۸ ماه زمان برای انجام واکسن مردم زمان لازم باشد؛ باز به این می‌رسیم که رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم است و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به عنوان یک اصل اساسی، باید مدنظر ما باشد.  

رئیس جمهور با بیان اینکه باید امکانات بهداشتی در کل کشور بسیج شده و اقدامات پایشی با قدرت در کشور ادامه یابد، گفت: باید تعداد تست تشخیصی را روزانه افزایش دهیم و هرچه تست تشخیص را بیشتر کنیم بهتر می‌توانیم آماده شویم و افراد را زودتر شناسایی کنیم و در مان کنیم.  

وی با بیان اینکه ناچار هستیم تا ماه‌ها محدودیت‌ها را مراعات کنیم، گفت: اقدامات تنبیهی هم گاهی نیاز است تا افراد در چارچوب رعایت پروتکل‌ها قرار دهند. دولت هم بستر الکترونیکی را برای خدمات ارائه می‌دهد باید رفع کلیه نیازمند یهای مردم از طریق سیستم دیجیتالی و الکترونیکی باشذ و در کنار آن ارائه اقدامات بهداشتی و درمانی وظیفه ماست.

روحانی با بیان اینکه اقدامات حمایتی زیادی امسال داشتیم، گفت: این حمایت‌ها از مردم و مشاغل بود و تاخیر در پرداخت‌ها در نظر گرفته شد واقدامات خوبی شد. سال آینده هم اگر شرایط همین باشد، باید اقدامات حمایتی  نسبت به مردم کسب و کار‌ها داشته باشیم.  

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.