چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 92934

روایت فرمانده آمریکایی از حمله موشکی ایران؛ «اگر عین الاسد را تخلیه نمی‎کردیم ۱۵۰ سرباز کشته می‎شدند»

روایت فرمانده آمریکایی از حمله موشکی ایران؛ «اگر عین الاسد را تخلیه نمی‎کردیم ۱۵۰ سرباز کشته می‎شدند»
یک شبکه آمریکایی در مستندی جدید به روایت برخی از نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد در زمان حمله موشکی ایران پرداخته است.
پایگاه خبری ریشه

شبکه «سی بی اس» آمریکا طی یک مستند، روایت‎‏های جدیدی را از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق منتشر کرده است.

این شبکه آمریکایی مستندی را تهیه کرده که در آن روایت نظامیان آمریکایی وجود دارد که در زمان حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد، در این پایگاه حضور داشته اند.

«سی بی‌ اس» می‌گوید «در ماه ژانویه سال گذشته، ایران بزرگترین حمله موشکی علیه نظامیان آمریکایی تاکنون را انجام داد؛ ۱۱ موشک که هر کدام از آنها کلاهک‌های جنگی ۱۰۰۰ پوندی را حمل می‌کردند به سمت پایگاه عین الاسد شلیک شد که در آن ۲ هزار نیروی آمریکایی و ده‌ها هواپیما مستقر بودند.»

«فرانک مک کنزی»، فرمانده نیرو‌های آمریکایی در منطقه خاورمیانه، در گفت وگو با «دیوید مارتین» از شبکه «سی بی اس»، حمله موشکی ایران را تشریح می‌کند.

«مک کنزی»، مدعی است «حوادث به گونه‌ای پیش می‌رفتند که اگر ما درست عمل نمی‌کردیم ما را وارد یک جنگ می‌کردند.»

این گزارش می‌گوید «برنامه ۶۰ دقیقه به تصاویر پهپادی منتتشر نشده‌ ای از کلاهک‌های در حال شلیک دست پیدا کرده که فرمانده آمریکایی آنها را قطاری باری توصیف می‌کند که از کنار شما عبور می‌کنند.»

این مستند که حاوی گفته‌های جدیدی از فرماندهان آمریکایی درباره حمله موشکی ایران است قرار است روز یکشنبه، ۱۰ اسفند، پخش شود.

مک کنزی در گفتگوی خود با سی بی اس مدعی است که پیش از حمله موشکی از تصمیم ایران برای این عملیات مطلع شده و زمان کافی برای تخلیه «۱۰۰۰ نیرو و ۵۰ هواپیما را از پایگاه عین الاسد داشته است.»

وی می‌گوید «بدون تخلیه عین الاسد من فکر می‌کنم بین ۲۰ تا ۳۰ هواپیما و ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از نیرو‌های خود را از دست می‌دادیم.»

فرمانده سنتکام مدعی است «طرحی برای اقدام تلافی جویانه در صرت کشته شدن نظامیان آمریکایی در این حمله داشتیم.»
مک کنزی می‌گوید «۱۱ موشک به سمت عین الاسد شلیک شد؛ قطعا مانند این حمله را نه دیده و نه تجربه کرده بودم؛ موشک‌های آن‌ها دقیق هستند و تقریبا به هر جایی که بخواهند اصابت می‌کنند.»

در ادامه «آلن جانسون»، سرگرد آمریکایی نیز می‌گوید «بدون پناه گرفتن هیچ دفاعی برای نیرو‌های باقیمانده در عین الاسد در برابر موشک‌های ایران وجود نداشت؛ شروع به پایین رفتن به سمت پناهگاه کردیم، شاید ۱۳۵ متر؛ یک سوم از راه را که رفتیم صدای مهیبی را شنیدیم؛ در حال آمدن است... پناه بگیرید... پناه بگیرید... پناه بگیرید... به اندازه یک زمین فوتبال دیگر مانده بود که بودیم نمی‌دانستم که موشک بعدی چه زمانی شلیک می‌شود؛ صدای موشک‌ها مانند یک قطار باری بود که از کنار شما عبور می‌کند.»

وی افزود «۴۰ نفر در پناهگاهی پناه گرفتند که تنها برای ۱۰ نفر و حملاتی کوچکتر طراحی شده بود.»

پس از حمله موشکی ایران به عین الاسد بیش از ۱۰۰ نفر از نظامیان حاضر در این پایگاه دچار آسیب مغزی شدند.

جانسون در این باره می‌گوید «همچنان از سردرد رنج می‌برد، صدا‌هایی در گوش او وجود دارد و شب‌ها کابوس می‌بیند.»

این سرگرد آمریکایی گفته است «نمی‌دانم چطور زنده ماندیم، خوش شانس بودیم، زیرا فردی از چنین حمله‌ای نمی‌تواند جان سالم به در ببرد.»

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.