چهارشنبه, 25 فروردين 1400 :: Wednesday, 14 April 2021
 
کد خبر: 92831

ورود معادن به بازار سرمایه برای سرمایه گذاران جذاب خواهد بود

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تعاملات خوب صورت گرفته با سازمان بورس اوراق بهادار، امکان ورود معادن به بازار سرمایه در قالب شرکتهای سهامی عام پروژه و یا صندوقهای جسورانه اکتشاف و بهره برداری فراهم شده است.
پایگاه خبری ریشه

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت صمت، سعید زرندی در جلسه بهره‌گیری معادن از ظرفیت بازار سرمایه که با حضور معاونین وزارت صمت و رییس سازمان بورس برگزار شد، روند ورود معادن، تشکیل شرکت سهامی عام پروژه معدنی و استفاده از ابزار‌های بازار سرمایه جهت جذب سرمایه‌های مردمی در جهت سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی را مورد بررسی قرار دادند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود: با توجه به گستردگی جغرافیایی و موضوعی معادن کشور این امکان وجود دارد که این معادن به صورت منطقه‌ای و استانی و یا با توجه به ذخایر معادن که از نوع فلزی آهنی و یا غیر آهنی هستند دسته بندی شده و با تشکیل هیات موسسین از فعالان معتبر بخش معدن و صنایع معدنی موجبات تاسیس شرکت سهامی عام پروژه و تامین مالی از طریق پذیره نویسی مردمی فراهم گردد.

وی توضیح داد: با این ابزار، امکان ایجاد شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی و سرمایه گذاری‌های کلان در پایین دست نیز فراهم شده و این شرکت‌ها میتوانند با ساختار مالی شفاف و پویا موجبات توسعه بخش معدن را فراهم آوردند

زرندی گفت: در حوزه واگذاری معادن تعطیل نیز جلسات اولیه با فعالان بخش برگزار تا با تاسیس هیات موسس و اخذ مجوز‌های لازم و واگذاری ۸۲ معدن تعطیل و راکد در اختیار دولت به این شرکت سهای عام، مردم را در توسعه معادن شریک شوند

معاون طرح و برنامه افزود: در حوزه صندوق‌های جسورانه اکتشاف نیز ایمیدرو آمادگی کامل خود را برای واگذاری پهنه‌های مرغوب از طریق این صندوق‌ها اعلام نموده و اقدام خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته که در مسیر اخذ مصوبات قانونی لازم می‌باشد

وی همچنین در این جلسه گفت: تلاش زیادی برای پیوند بخش صنعت و معدن به بازار سرمایه چه در عرضه اولیه، انتشار اوراق و... انجام داده شده که البته در بخش معادن باید شرایط را بیشتر تسهیل کنیم.

زرندی افزود: در ۱۰ ماه امسال ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان انواع اوراق برای شرکت‌های صنعتی معدنی منتشر شده که بیش از ۳ برابر مجموع اوراق منتشر شده در ۱۲ ماه سال ۹۸ است

معاون طرح و برنامه گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۷۰ شرکت صنعتی، معدنی و تجاری به تایید هیات پذیرش بازار سرمایه رسیده که بیش از عملکرد کل سال ۹۸ بوده است.

در این جلسه، سرپرست معاونت معدنی، رییس سازمان ایمیدرو و رییس سازمان بورس در خصوص بهره‌گیری معادن از ظرفیت بازار سرمایه، بحث و بررسی کرده و نظرات خود را برای اجرای این موضوع مطرح نمودند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.