سه شنبه, 12 اسفند 1399 :: Tuesday, 2 March 2021
 
کد خبر: 92753

رشد تلفات مسمومیت با گاز در ۱۰ ماهه امسال

رشد تلفات مسمومیت با گاز در ۱۰ ماهه امسال
سازمان پزشکی قانونی کشور با توجه به افزایش تلفات مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال جاری و نیز پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر آخر هفته‌ای سرد و برفی در بیشتر نقاط کشور، به هموطنان هشدار می‌دهد در بکارگیری سیستم‌های گرمایشی به نکات و توصیه‌های ایمنی توجه کرده و استاندارد‌های لازم را در این خصوص رعایت کنند.
پایگاه خبری ریشه

با وجود هشدار‌های مکرر و بیان نکات ضروری در پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، در ده ماهه سال جاری متاسفانه شاهد افزایش ۱۴.۹ درصدی آمار تلفات مسمومیت با گاز و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده ایم.

بر این اساس در ده ماهه امسال ۶۴۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۵۶۲ نفر بوده است. همچنین از کل تلفات مسمومیت با گاز در ده ماهه امسال ۴۹۴ نفر مرد و ۱۵۲ نفر زن بودند.

استان‌های تهران با ۱۲۷، آذربایجان شرقی با ۵۸ و خراسان رضوی با ۵۱ فوتی بیشترین آمار تلفات مسمومیت با گاز را داشته اند. همچنین در بیش از نیمی از استان‌ها آمار متوفیات گاز گرفتگی کمتر از ۲۰ نفر و در استان‌های بوشهر و هرمزگان صفر گزارش شده است.

مرگ ۱۶۹ نفر در دی ماه
از آنجا که همواره بیشترین آمار مرگ ناشی از گازگرفتگی در نیمه دوم و فصول سرد سال اتفاق می‌افتد، دی ماه بالاترین رقم مرگ ناشی از مسمومیت با گاز را در سال جاری داشته است. در این ماه ۱۶۹ نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۴.۱ درصد بیشتر شده است.

سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمار‌های موجود ضمن هشدار نسبت به احتمال افزایش تلفات مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصول سرد سال تأکید و به هم میهنان توصیه می‌کند در استفاده از وسایل گرمازا نهایت دقت را داشته باشند و ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا، به توصیه‌های ایمنی در خصوص سالم بودن این وسایل و بررسی و اطمینان از صحت مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن توجه کنند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.