چهارشنبه, 13 اسفند 1399 :: Wednesday, 3 March 2021
 
کد خبر: 92672

اقدامات هسته ای رژیم صهیونیستی و فعالیت مخفیانه در دیمونا

 اقدامات هسته ای رژیم صهیونیستی و فعالیت مخفیانه در دیمونا
گزارش رسانه های بین المللی درباره اقدام مخفیانه رژیم صهیونیستی برای توسعه برنامه اتمی خود با واکنش هایی همراه شده است.
پایگاه خبری ریشه

به تازگی رسانه های بین المللی بر اساس تصاویر ماهواره‌ای نشان دادند رژیم صهیونیستی طی سال‌های اخیر ساخت و ساز‌های مشکوکی را در تاسیسات اتمی خود در «دیمونا» انجام می‌داده است.

همچنین یک موسسه بین المللی با نام «سازمان بین المللی مواد شکاف پذیر» (آی پی ام اف) به عنوان یک گروه متخصص در امور اتمی که فعالیت‌های هسته‌ای جهان را رصد می‌کند، گزارشی درباره فعالیت‌های رژیم صهیونیستی در تاسیسات «دیمونا» منتشر کرده است.

این گزارش نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی فعالیت‌های مخفیانه خود را در این تاسیسات از اواخر سال ۲۰۱۸ و یا اوایل سال ۲۰۱۹ آغاز کرده و این فعالیت‌ها همچنان ادامه دارد.

«آی پی ام اف» در گزارش خود می‌گوید که رژیم صهیونیستی طی ۲ سال اخیر، تاسیساتی را به کوره اتمی خود در «دیمونا» با هدف توسعه برنامه هسته‌ای خود افزوده است.

این فعالیت‌های رژیم صهیونیستی و تلاش برای ساخت بمب اتمی درسکوت مجامع بین المللی، کشور‌های غربی و آمریکا ادامه دارد.

رژیم صهیونیستی در حالی ادعا‌های بی اساسی را درباره کشورهای دیگر از جمله ایران مطرح می‌کند که بر اساس جدید‌ترین گزارش «موسسه صلح استکهلم» (سیپری)، این رژیم در حال حاضر بین ۸۰ تا ۹۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد.

این آمار درباره زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی دقیق نبوده و بسیاری از متخصصان بر این عقیده هستند که تعداد کلاهک‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی از این رقم بالاتر است.

سال ۲۰۲۰ موسسه صلح استکهلم با انتشار گزارشی درباره تسلیحات اتمی موجود در جهان، به رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرده و می‌نویسد «اسرائیل سیاست بلند مدتی مبنی بر سکوت درباره زرادخانه هسته‌ای خود دارد.»

در همین حال موسسه علم و امنیت بین المللی مستقر در واشنگتن طی گزارشی در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۶۳ که برنامه هسته‌ای خود را آغاز کرده تاکنون ۱۱۵ سلاح هسته‌ای را تولید کرده است.

روزنامه گاردین نیز در گزارشی به برنامه مخفیانه رژیم صهیونیستی در توسعه تسلیحات اتمی اشاره می‌کند؛ این روزنامه در مطلبی با عنوان «واقعیت درباره زرادخانه هسته‌ای اسرائیل» می‌نویسد «اسرائیل از دهه ۱۹۵۰ به سرقت اسرار هسته‌ای کشور‌ها و ساخت بمب اتمی مشغول است و آمریکا و کشور‌های غربی چشم خود را بر روی این موضوع بسته اند.»

بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۵۶ به کمک متخصصان فرانسوی یک رآکتور هسته‌ای و یک کارخانه مخفیانه پردازش و جداسازی پلوتونیوم ساخته است؛ اقدامی که هدف اصلی آن ساخت بمب اتمی بوده است.

با پایان دهه ۱۹۵۰ میلادی، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ شهروند فرانسوی در «دیمونا» زندگی می‌کردند و این منطقه را از یک روستا به یک شهر در سطح جهانی تبدیل کردند، اما تمامی این فعالیت‌ها در پوششی مخفیانه انجام می‌گرفت.

«سیمون هرش»، نویسنده آمریکایی در این باره می‌نویسد «کارکنان فرانسوی در دیمونا حق نداشتند به خانواده و دوستان خود در فرانسه مستقیما نامه ارسال کنند و نامه‌های خود را به یک مرکز پست جعلی در آمریکای لاتین ارسال می‌کردند.»

رژیم صهیونیستی حتی این پروژه مخفی خود را از انگلیس نیز مخفی نگه داشته و آمریکا نیز از این موضوع دور نگه داشته شد و این کشور با به پرواز در آوردن هواپیما‌های «U۲» بر فراز دیمونا، سعی کرد تا از واقعیت این پروژه اطلاعات کسب کند.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.