سه شنبه, 12 اسفند 1399 :: Tuesday, 2 March 2021
 
کد خبر: 92589

تردید بایدن، یقین ایران

تردید بایدن، یقین ایران
جدیدترین مواضع دولت بایدن در زمینه برجام در روزهای اخیر،حکایت از سردرگمی، و اختلاف نظرها دارد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

حدودا 5 سال از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می گذرد؛ توافقی که در تاریخ 14 ژوئیه 2015 در شهر وین، میان ایران و کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) بر سر برنامه هسته ای ایران صورت گرفت.

این توافق نیز مانند همه توافق ها در چارچوبی قرار داشت که طرف مقابل نه تنها  آن را شکست بلکه در صدد برآمد تا از این ابزار برای فشار بیشتر به ایران بهره بگیرد.

اما ایران توانست این دوران را سپری کند و از برجام بی‌نیاز شود به طوری که حتی«آنتونی بلینکن» رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «بی‌بی‌سی» به بی فایده بودن و شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران اعتراف کرد.

وزیر خارجه جدید ایالات متحده آمریکا گفت: «این سیاست نه تنها بی‌نتیجه بوده، بلکه مشکلات را بدتر کرده است؛ چراکه ایران اکنون به تولید سوخت کافی و تولید مواد شکافت‌پذیر نزدیک‌تر‎ شده است».

آمریکا شرط گذاشته است که ایران به تعهدات خود باز گردد آنگاه برخی از تحریم‌ها را تعلیق کند

اگرچه اجرای تعهدات از سوی ایران با پاسخ مخرب آمریکا و اروپا در اجرای توافق روبرو شد با این حال ایران توانست تحریم‌ها و فشار حداکثری را پشت سر بگذارد، حالا اصرار و عجله‌ برای بازگشت بایدن به برجام معنی ندارد.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد. پس از آن بود که ایران به کاهش تعهدات هسته‌ای خود در پاسخ به این نقض توافق و بدعهدی طرفین برجام اقدام کرد.

حالا رئیس جمهور جدید آمریکا و تیم کابینه او اگر اعتقادی به توافق و تعهد به امضای آمریکا در پیمان هسته‌ای با ایران داشته باشند این همه کش و قوس به این ماجرا لازم نیست، کافی است تعهدات را اجرا کنند.دلیلی ندارد که آنها نسبت به عملکرد ایران شک داشته باشند مسلما این ایران است که نسبت به عمل و رفتار آمریکا و اروپا بی‌اعتماد و مشکوک است.

با همه این موارد ایران ۳ سال تعهدات برجامی خود را به طور کامل اجرا کرد و پس از خروج رسمی آمریکا از برجام و بدعهدی اروپایی‌هابود که به کاهش تعهدات خود اقدام کرد.

درون آمریکا اختلافاتی بر سر بازگشت به برجام دیده می‌شود، مجلس نمایندگان آمریکا مخالف بازگشت بایدن به برجام است، در واقع اعلام کرده است که رییس جمهور با موانع زیادی برای بازگشت روبرو است و یک پروسه طولانی در پیش است.

علاوه بر آن اظهارات ضد و نقیض مقامات آمریکایی و اروپایی مانعی بر سر بازگشت بایدن به برجام ایجاد کرده است.

رسانه‌های آمریکایی نیز در همین راستا به ارائه گزارش و تحلیل پرداخته‌اند و بر این عقیده هستند که علاوه بر وجود اختلاف در آمریکا بر سر برجام، ایران باید گام نخست را بردارد و به برجام بازگردد آنگاه آمریکا دست به کار شود.

اما این سیاست که نشان از اختلاف درون آمریکا دیده می‌شود، مشکل ایران نیست؛ آمریکا و اروپا اگر خواهان زنده ماندن برجام هستند باید اختلافات خود را حل کنند و در این زمینه تصمیم سریع بگیرند.بهانه اختلاف، دلیل منطقی برای بازگشت آمریکا و اروپا به توافق هسته‌ای و اجرای تعهدات از سوی آن‌ها نیست.

عقب‌نشینی از سیاست شکست‌خورده

دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا از شامگاه پنجشنبه چندین اقدام دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا علیه ایران از جمله ادعای فعال‌سازی مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت.

 «ریچارد میلز» نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد در نامه‌ای خطاب به 15 عضو شورای امنیت، که به رؤیت خبرگزاری رویترز رسید، گفت که ایالات متحده درخواست دولت پیشین این کشور مبنی بر احیای تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در ماه سپتامبر را پس می‌گیرد.

1399120115455573222273914.jpg

این اقدام آمریکا در واقع به منزله عقب‌نشینی از طرحی است که در دوره دولت دونالد ترامپ آشکارا شکست خورده بود بنابراین نمی‌توان این اقدام را مصداقی برای انجام یک گام عملی به شمار آورد.

ادامه برخورد تبعیض‌آمیز با ایران

سی‌ان‌ان نوشته دولت بایدن مقررات مربوط به تردد را به رویه‌های سابق برمی‌گرداند که مطابق آن، دیپلمات‌های کشورهایی نظیر ایران و کره شمالی مجوزهای محدودی برای سفر در داخل نیویورک و اطراف آن خواهند داشت.مقام مورد استناد سی‌ان‌ان در توضیح بیشتر گفت که تصمیم جدید دولت بایدن، صرفاْ محدودیت‌های تردد اضافی که دولت ترامپ وضع کرده بود را حذف کرده و آن را به سطح محدودیت‌های ترددی که قبل از ترامپ علیه نمایندگان ایران وجود داشت تقلیل می‌دهد.

این اقدام دولت بایدن نیز علی‌رغم عقب‌نشینی از سیاست‌های شکست‌خورده ترامپ، هنوز اقدامی در جهت لغو سیاست غیرقانونی هیئت حاکمه آمریکا در برخورد تبعیض با هیأت‌های دیپلماتیک ایران در نیویورک که در چند دهه گذشته وجود داشته نیست.  

حضور در جلسه کمیسیون مشترک

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بعد از نشست وزیران خارجه کشورهای اروپایی و آمریکا گفت که ایالات متحده دعوت اتحادیه اروپا برای حضور در یک جلسه کمیسیون مشترک با گروه 1+5 و ایران را خواهد پذیرفت. او گفت: ««ایالات متحده آمریکا دعوت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برای شرکت در جلسه گروه 1+5 و ایران جهت بحث درباره یافتن یک مسیر دیپلماتیک در خصوص برنامه هسته‌ای ایران خواهد پذیرفت.»

با وجود این، خبرگزاری فرانسه گزارش داده هنوز دعوتنامه‌ای برای حضور آمریکا در جلسه‌ای با مشارکت اعضای گروه 1+5 و آمریکا صادر نشده، اما انتظار می‌رود این اقدام به زودی انجام شود. ساعاتی قبل‌تر از بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع فرانسوی نوشته بود آمریکا آمادگی خود را برای گفت‌وگو با ایران در قالب جلسه کمیسیون مشترک با اعضای گروه 1+5 نشان داده است. 

این اقدام آمریکا نیز مگر آنکه به لغو تحریم‌ها منجر شود هیچ اقدام عملی محسوب نمی‌شود، به خصوص آنکه دموکرات‌ها نشان داده‌اند معمولاً از گزینه پیشنهاد مذاکره به عنوان «تله‌های دیپلماتیک» برای انداختن توپ به زمین طرف مقابل و بسترسازی برای اجماع و فشار علیه طرف مقابل استفاده می‌کنند. 

نشانه‌های چنین رویکردی تنها ساعاتی بعد از بیانیه آمریکا ظاهر شد آنجا که معاون وزیر خارجه انگلیس گفت: «الان همه چیز در دست ایران است آنها طرفی هستند که شرایط برجام را نقض می‌کنند و آنها طرفی هستند که می‌توانند در این رابطه کاری انجام دهند.»

مقامات دولت جدید آمریکا طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد.

در مقابل، ایران تأکید کرده است که آمریکا به‌عنوان کشوری که از برجام خارج شده و اقدام به وضع تحریم‌های شدید علیه ایران کرده است، باید علاوه بر بازگشت به برجام اقدام به رفع تحریم‌های خود علیه ایران کند تا پس از آن ایران نیز اجرای تعهدات هسته‌ای خود مطابق برجام را از سر گیرد.

بازگشت به برجام از دیدگاه رهبر انقلاب

رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی تلویزیونی در تاریخ 1399/10/19 ضمن بیان تذکراتی درباره‌ی رفع تحریم توسط غربی‌ها، درباره‌ی مسئله‌ی برجام و بازگشت آمریکا به آن نیز صحبت کردند.

رهبر انقلاب فرمودند:« حضور منطقه‌ای و ثبات‌آور و افزایش قدرت دفاعی و موشکی ایران ادامه خواهد یافت، در مورد برجام هم ما اصرار و عجله‌ای برای بازگشت آمریکا نداریم مهم این است که تحریم‌ها باید فوری و کامل برداشته شود».

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به مسئله‌ی پر تکرار دیگری در افکار عمومی یعنی برجام، و کنار گذاشتن بخشی دیگر از تعهدات و آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد اشاره کردند و گفتند: این بحث را مطرح می‌کنند که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد؟ جمهوری اسلامی هیچ اصرار و عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد، بلکه مطالبه‌ی منطقی ما رفع تحریم‌ها و بازگرداندن حق غصب‌شده ملت است که این وظیفه‌ی آمریکا و اروپایی‌های دنباله‌‌رو آن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر تحریم‌ها برداشته شد بازگشت آمریکا به برجام معنا می‌دهد البته مسئله‌ی خسارت‌ها که جزو مطالبات ما است در مراحل بعدی دنبال خواهد شد، اما بدون رفع تحریم‌ها بازگشت آمریکا به برجام حتی ممکن است به ضرر کشور هم باشد.

ایشان خاطرنشان کردند: در این موارد به مسئولان در قوای مجریه و مقننه گفته شده که با دقت و رعایت کامل ضوابط پیش بروند.
رهبر انقلاب اسلامی تصمیم مجلس و اقدام دولت برای کاهش بخش دیگری از تعهدات برجام را کاملاً درست و عقلانی دانستند و گفتند: عمل کردن جمهوری اسلامی به همه‌ی تعهدات خود در شرایطی که طرف مقابل به همه‌ی تعهدات خود عمل نمی‌کند، بی‌معنی است.

ایشان افزودند: البته اگر آنها به تعهدات خود بازگردند ما نیز برمی‌گردیم، همچنان‌که بنده از ابتدای برجام گفتم اقدامات باید به صورت متناظر و «کار و تعهد آنها در مقابل کار و تعهد ما» باشد که البته این، اولِ کار انجام نگرفت اما اکنون باید انجام شود.

10 نکته رهبر انقلاب درباره برجام و رفع تحریمها

نکات مهم این بخش از بیانات ایشان در این جدول مرور میشود.

2
1

 

پیام صفحه اینستاگرام منتسب به رهبر انقلاب

اینستاگرام سایت رهبر انقلاب پیامی را درباره برجام منتشر کرد و نوشت: «آن طرفی که حق دارد برای ادامه‌ی کار برجام شرط معیّن کند ایران است.... و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ کس هم از آن عدول نخواهد کرد؛ و آن این است که اگر میخواهند ایران به تعهّدات برجامی برگردد، باید آمریکا تحریم‌ها را کلّاً لغو بکند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریم‌ها را لغو کنند و ما راستی‌آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهّدات برجامی برمیگردیم؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتّفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر نخواهیم گشت».

2985806_206.jpg

 

در آمریکا مقامات این کشور یا نمی‌توانند تصمیم گیری کنند یا نمی‌خواهند به برجام بازگردند که در هر صورت برای ایران اهمیتی ندارد چرا که همانگونه که 42 سال پیش ملت ایران با حضور به هنگام در سایه اتحاد و دینداری با دستان خالی توانست از چنگال ظلم و وابستگی رهایی یابد و مسیر تاریخ را تغییر دهد امروز نیز با تجارب و امکانات بیشتر می‌تواند بر همه‌ی موانع در زمینه‌ی مسائل اقتصادی مثل تولید و ارزش پول ملی و در زمینه مسائل فرهنگی، سیاسی و نظامی فائق آید.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.