شنبه, 28 فروردين 1400 :: Saturday, 17 April 2021
 
کد خبر: 92581

بازدید آیت‌الله رئیسی از زندان مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور خبرنگاران

بازدید آیت‌الله رئیسی از زندان مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور خبرنگاران
آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در بیست و‌دومین سفر استانی خود در صدر هیاتی قضایی، به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و مورد استقبال رسمی مسئولان ارشد این استان قرار گرفت.
پایگاه خبری ریشه

آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در بیست و‌دومین سفر استانی خود در صدر هیاتی قضایی، به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و مورد استقبال رسمی مسئولان ارشد این استان قرار گرفت.

 

آیت‌الله رئیسی با خانواده‌های جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج دیدار کرد
۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۰۸:۲۳

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعی از ایثارگران و جانبازان، خانواده‌های شهدا و خانواده‌های جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج دیدار کرد.

رئیس دستگاه قضا در این دیدار مشکلات ایثارگران و جانبازان کهگیلویه و بویراحمد را بررسی کرد.

آیت الله رئیسی همچنین در این دیدار وعده داد که پرونده حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج از ابعاد و جهات مختلف توسط دادگاه مورد بررسی قرار گیرد.

اختصاص یکهزار و سیصد میلیارد ریال به منظور رفع مشکلات دادگستری و سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی کهگیلویه و بویراحمد
۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۰۸:۲۲

آیت الله رییسی در پایان سفر استان کهگیلویه و بویراحمد و پیش از عزیمت به تهران در جمع خبرنگاران دستاورد‌های این سفر را تشریح کرد و با بیان اینکه دیدار‌های خوبی در این سفر انجام شد، گفت: اولین برنامه بازدید از زندان بود که در این بازدید اشتغال ۶۰ درصد از محکومان در جهت بازاجتماعی کردن زندانیان و بازسازی شخصیت آن‌ها مورد توجه قرار گرفت و امیدواریم این اشتغال به مرز ۸۰ درصد برسد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به درخواست‌های صورت گرفته در رابطه با انتقال زندان به خارج از شهر ضمن اعلام موافقت قوه قضاییه با این موضوع، تصریح کرد: در رابطه با زندان یاسوج بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که انتقال از داخل شهر به خارج از آن، امکان پذیر است و با همکاری مسئولان و سازمان زندان‌ها این اقدام می‌تواند صورت گیرد و در راستای سیاست‌های قوه قضاییه است.

3

آیت الله رییسی بازدید از کارخانه قند یاسوج را مورد اشاره قرار داد و با غیرقابل توجیه خواندن تعطیلی پنج ساله این کارخانه با وجود زمینه اشتغال هزار نفری، اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی رییس کل دادگستری واگذاری کارخانه ابطال و دستور رفع تصرف داده شد، برای راه اندازی این واحد تولیدی نیز اقداماتی از سوی مسئولان صورت گرفته است.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: اکنون که موانع رفع شده و کارخانه قند یاسوج به بانک بازگشته است، بانک باید هرچه سریعتر همت کند تا با احیای این واحد تولیدی، مردم خرسند شوند.

آیت الله رییسی که در جریان سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد ساعاتی در منطقه زلزله زده سی سخت حضور یافته بود، در این رابطه نیز گفت: برنامه ریزی سفر به این استان مربوط به قبل از حادثه زلزله بود، ولی بعد از این حادثه به منظور ابراز همدردی در این مناطق حضور پیدا کردیم.

رییس دستگاه قضا با تقدیر از حضور چندین ساعته استاندار در این مناطق و پیگیری رفع مشکلات در حوزه امدادرسانی، ابراز امیدواری کرد که اقدامات با قوت ادامه پیدا کند.

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد که پیگیری‌های مجدانه مسئولان به ویژه در حوزه مسکن، می‌تواند به مردم زلزله زده اطمینان دهد که رفع مشکلات آن‌ها دنبال می‌شود.

رییس قوه قضاییه به اظهارات خود در جلسه شورای اداری نیز گریزی زد و با توجه به زلزله خیز بودن برخی نقاط کشور تاکید کرد که حتما باید سازمان نظام مهندسی، شهرداران، شورا‌های شهر و روستا و دهیاران نظارت کنند تا ساخت و ساز‌ها بر اساس اصول درست برپا شود.

آیت الله رییسی لزوم حفاظت از جنگل‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: جنگل‌ها ثروت‌های عظیم این استان هستند که باید از هرگونه آسیب و دست اندازی حفظ شوند و در این زمینه ضروری است متولیان اقدامات لازم را با جدید ادامه دهند.

ملاقات‌های مردمی صورت گرفته در یاسوج از سوی مسئولان قضایی نکته دیگری بود که مورد تاکید رییس دستگاه قضا قرار گرفت.

آیت الله رییسی رقم این ملاقات‌ها را یکهزار مورد اعلام و تاکید کرد که به این دست از شکایات و گزارش‌های مردمی در استان و مرکز با حساسیت برخورد و رسیدگی شود تا امید مردم افزون گردد.

رییس قوه قضاییه پیرامون مصوبات نشست شورای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد، به قرائت گزارش هیات ۲۵ نفره اشاره کرد و گفت: بر اساس بررسی‌ها مقرر شد یکهزار و سیصد میلیارد ریال به منظور رفع مشکلات دادگستری و سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی این استان تخصیص یابد.

آیت الله رییسی در ادامه به نشست با تعدادی از خانواده‌های جانباختگان حادثه هواپیمایی تهران-یاسوج و همچنین ایثارگران هفتاد درصد اشاره کرد.

رییس دستگاه قضا ضمن تشکر از اصحاب رسانه و مسئولان استانی، ابراز امیدواری کرد در استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به وجود سرمایه‌های عظیم، گام‌های قابل توجهی در جهت رشد، پیشرفت و رسیدن به نقطه مورد انتظار مردم برداشته شود.

مسئولان ترک فعل کننده باید پاسخگو باشند/ امکانات فراوان استان کهگیلویه و بویراحمد باید در راستای افزایش اشتغال و تولید بکارگیری شوند
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۹:۰۲

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری کهگیلیویه و بویراحمد، با بیان اینکه برخی آسیب‌ها «نفسانی» هستند و برخی دیگر در زمره «بلایای طبیعی» قرار می‌گیرند، گفت: همه باید سعی کنیم که از شرّ نفس، به خداوند متعال پناه ببریم.

2

آیت الله رئیسی در ادامه کرونا، امراض صعب العلاج، سیل، زلزله و سایر آفات طبیعی را در زمره بلایای طبیعی دانست و گفت: در بلایای طبیعی نیز باید به قوانین تکوینی خداوند متعال پناه برد تا در امان ماند.

رئیس دستگاه قضا افزود: آب‌های روان و نزولات آسمانی فراوان هستند و اگر سیل بند‌ها زیاد باشند، این آب‌های روان به آب شرب و آبادانی تبدیل می‌شوند و از کوچکترین آسیب جلوگیری می‌شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به آسیب دیدگی برخی بنا‌ها در مناطق زلزله زده سی سخت گفت: در این بازدید هم دیدیم ساختمان‌ها و بنا‌هایی که مقاوم و ایمن ساخته شده بودند دچار مشکل نشده بودند؛ اما آن دسته از بنا‌هایی که ایمنی کافی در ساخت و ساز آن‌ها رعایت نشده بود، آسیب دیده بودند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به فراوانی تعداد زمین لرزه‌ها در کشور گفت: شهرداری ها، استانداری‌ها، دهیاری‌ها توجه داشته باشند که ساختمان و سازه‌ای نباید بدون اصول مهندسی ساخته شود و در این زمینه سازمان نظام مهندسی وظیفه قانونی دارد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: صد‌ها خانه در جریان زلزله سی سخت دچار آسیب شدند که حدود ۴۰۰ عدد از این خانه‌ها باید آواربرداری شوند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ترک فعل‌های صورت گرفته که منجر به آسیب‌های پس از زلزله شده است، گفت: مسئولین بدانند که اگر ترک فعلی را انجام دهند و در اثر این ترک فعل، حتی چند سال بعد خسارتی به مردم وارد شود، مسئول ترک فعل کننده باید پاسخگو باشد.

رئیس قوه قضاییه ضمن ابراز همدردی با مردم سی سخت، به بازدید‌های خود از منازل آسیب دیده کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: امیدواریم هر چه زودتر مشکلات مردم این مناطق برطرف شود.

آیت الله رئیسی گفت: مردم زلزله زده سی سخت شهادت می‌دادند که استاندار کهگیلیویه و بویراحمد از اولین ساعات وقوع زلزله در منطقه حاضر بود و وظایف خود را انجام می‌داد؛ البته مردم در خصوص عدالت در توزیع امکانات گلایه‌هایی داشتند که امیدواریم این گلایه‌ها روز به روز کمتر شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هلال احمر و بسیج نیز در خدمت رسانی به زلزله زدگان اهتمام زیادی از خود نشان داده اند، خواستار تسریع در کمک رسانی به زلزله زدگان، استقرار موقت زلزله زدگان و در آینده ساخت واحد‌های مسکونی زلزله زدگان از سوی بنیاد مسکن شد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به وجود امکانات و نعمت‌های بسیار زیاد در کهگیلویه و بویراحمد گفت که این امکانات باید در راستای کاهش بیکاری و افزایش اشتغال و تولید در استان بکارگیری شوند.

آیت الله رئیسی با اشاره به سفر چند سال گذشته مقام معظم رهبری به استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بخش‌هایی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سفر به کهگیلویه و بویراحمد اجرایی شده و لازم است که سایر مصوبات آن سفر نیز اجرایی شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ضرورت جابجایی برخی زندان‌ها از مراکز شهر به خارج شهر، گفت: آمادگی داریم با همکاری استانداری، شهرداری و مسئولان شهری، زندان‌ها را به خارج از کالبد شهر‌ها انتقال دهیم؛ از سوی دیگر باید اشکالات و مناقشات مربوط به محل زندان مرکزی کهگیلیویه و بویراحمد نیز بررسی و مرتفع شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم حفظ انسجام و وحدت ملی، گفت: توسعه یافتگی استان کهگیلویه و بویراحمد با حفظ انسجام مسئولان و مردم رقم خواهد خورد.

رئیس قوه قضاییه در پایان با اشاره به وصول شکایات مردمی در جریان سفر به کهگیلویه و بویراحمد، گفت: از دادگستری و استانداری کهگیلویه و بویراحمد می‌خواهیم که به تک تک این موارد و نامه‌ها، با عنایت رسیدگی کنند تا احساس ناامیدی به مردم دست ندهد.

واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت است به شرط آنکه دولت بخش خصوصی را توانمند کند
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۷:۵۱

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با قضات و کارکنان قضایی کهگیلویه و بویراحمد ضمن تقدیر از تلاش‌های کارکنان قضایی این استان، ماه‌های رجب، شعبان و رمضان را ماه‌های خودسازی دانست و گفت: ساعات و لحظات این ماهها، فرصت بسیار مناسبی است که انسان‌ها ظرفیت‌های وجودی خود را پیدا کنند.

1

آیت الله رئیسی با بیان اینکه فردی که دارای مسئولیت خطیر قضا یا مسئولیت‌های مرتبط با آن است، نیازمند داشتن «ظرفیت» است، گفت: بهترین قلوب، همان باظرفیت‌ترین قلوب است.

رئیس قوه قضاییه «صبر» و «ظرفیت داشتن» را از صفات برجسته همه انبیاء و اولیاء الهی ذکر کرد و گفت: رسیدگی به پرونده‌های مردم نیازمند ظرفیت داشتن قضات است.

آیت الله رئیسی با اشاره به وجود منابع و ذخایر طبیعی فراوان در کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: حساسیت دادگستری کهگیلویه و بویراحمد باید نسبت به حفظ محیط زیست در این استان بسیار زیاد باشد.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به بازدید امروز خود از کارخانه قند یاسوج گفت: کارخانه‌ای که می‌توانست ظرفیت‌های اشتغالزایی و تولیدی خود را افزایش دهد، متاسفانه در نتیجه یک واگذاری غیراصولی چندین سال است که در تعطیلی به سر می‌برد. حالا که کارخانه قند به بانک تجارت بازگشته، باید روند تولید در آن نیز از سر گرفته شود و به عنوان یک مرکز تولیدی بسیار مهم در یاسوج بدرخشد.

آیت الله رئیسی، اصل خصوصی سازی را یک اصل مورد تایید همگان عنوان کرد و گفت: واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت است؛ به شرط آنکه دولت، هم تصدی گری نکند، هم بخش خصوصی را توانمند کند و هم بر این بخش نظارت داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه حمایت از تولید را وظیفه دولت، مجلس و قوه قضاییه دانست و با بیان اینکه جهش تولید ارتباط مستقیم با تولید قدرت در کشور دارد گفت: استقلال اقتصادی، بی نیازی از بیگانگان، افزایش اشتغال، کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه و همچنین داشتن دستی پر در برخورد با دشمنان، نتایج جهش تولید در کشور است.

آیت الله رئیسی همچنین از عملکرد دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در رسیدگی به ۹۲ درصد از پرونده‌های معوقه در این استان قدردانی کرد.

رئیس قوه قضاییه همچنین در خصوص چگونگی فعالیت شورا‌های حل اختلاف در کشور گفت:به زودی مجلس شورای اسلامی اصلاحات مدنظر شورای نگهبان در خصوص قانون شورا‌های حل اختلاف را انجام خواهد داد. امیدواریم با فعال‌تر شدن این شورا‌ها مشکلات مردم کاهش یابد.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سهمیه تبدیل کارکنان اداری به قضایی گفت: ما با تبدیل وضعیت کارکنان اداری به قضایی موافق هستیم؛ اما معتقدیم باید به نحوی عمل کرد که هم کارمند بتواند ارتقا پیدا کند و هم مشکلات قضایی کاهش یابد.

رئیس دستگاه قضا، استان کهگیلویه و بویراحمد را منطقه‌ای بابرکت عنوان کرد و گفت: با وجود پربرکت بودن این استان شاهد هستیم که دارایی‌های عظیم آن به صورت کامل فعلیت پیدا نکرده اند.

آیت الله رئیسی ضمن توصیه به نیرو‌های قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص تکریم مراجعه کنندگان، گفت: باید سخن مردم را شنید و با کرامت با آن‌ها برخورد کرد. مراجعه مردم به دادگستری همواره باید با تکریم آن‌ها همراه باشد. انجام کار دقیق و به موقع، مصداقی از تکریم ارباب رجوع است.

رئیس قوه قضاییه انجام کار پرسرعت برای مردم مردم توسط دادگستری‌ها را یکی از راه‌های کاهش مراجعات به واحد‌های قضایی عنوان کرد و گفت: سرعت و حساسیت در انجام کار، عدم اطاله دادرسی و دقت بسیار، باید در اولویت فعالیت‌های کارکنان قوه قضاییه باشد.

آیت الله رئیسی در بخش پایانی سخنان خود از مسئولان قضایی کهگیلویه و بویراحمد خواست به نامه‌های مردمی که در جریان این سفر واصل می‌شوند، با دقت و به سرعت رسیدگی کنند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، «حسن نگین تاجی» رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به شکل گیری قرارگاه مرکزی در این استان برای احیای حقوق عامه، گفت: طی یک سال و نیم گذشته، بیش از هزار و ۲۴۰ هکتار اراضی و ۱۱۶ هکتار حریم بستر رودخانه از طریق همین قرارگاه مرکزى رفع تصرف شده است.

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد همچنین با اشاره به وضعیت کارخانه قند یاسوج گفت: در خصوص واگذارى بى ضابطه کارخانه قند با بیش از ٤٢ هکتار زمین، دستگاه قضایى در کمترین مهلت رای خود را صادر کرد؛ ابتدا حکم به ابطال واگذارى صادر و با پیگیرى دستگاه قضایى کهگیلویه و بویراحمد، درخواست رفع تصرف از سوى بانک داده شد و به خواست خدا به زودی شاهد رونق تولید در این کارخانه خواهیم بود.

نگین تاجی با اشاره به آمار دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در زمینه رسیدگی به پرونده‌های معوقه، گفت: در این استان ٩٢ درصد از پرونده هاى معوقه رسیدگى شده و ٩٥ درصد ابلاغ‌ها نیز به صورت الکترونیکى انجام مى شود.

گفتنی است در این مراسم، نمایندگان قضات، کارکنان اداری و قضایی، کارکنان شورا‌های حل اختلاف و همچنین سازمان‌های تابعه قوه قضاییه، نقطه نظرات خود را بیان کردند.

 

 

بازدید آیت الله رییسی از مناطق زلزله زده سی سخت و ابراز همدردی با مردم/ گلایه مردم از خدمات رسانی دستگاه‌های اجرایی و درخواست از رئیس عدلیه برای نظارت بر امور/ رئیس دستگاه قضا دادستان و سازمان بازرسی را موظف به نظارت و پیگیری رفع نیازمندی‌های مردم کرد
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۳:۳۸

آیت الله رییسی از مناطق زلزله زده سی سخت بازدید و با مردم ابراز همدردی کرد.

در جریان این بازدید گلایه مردم از خدمات رسانی دستگاه‌های اجرایی و درخواست از رئیس عدلیه برای نظارت بر امور مطرح شد و آیت الله رئیسی دادستان و سازمان بازرسی را موظف به نظارت و پیگیری رفع نیازمندی‌های مردم کرد.

از جمله خانه‌های تخریب شده که مورد بازدید رییس قوه قضائیه قرار گرفت، منزل مادر و خواهر شهید موسوی در سی سخت بود.

آیت الله رئیسی در جریان این بازدید گفت: برنامه سفر من به کهگیلویه و بویراحمد از قبل تنظیم شده بود، اما حالا که زلزله آمد در سفر به این استان، وظیفه خودم می‌دانستم برای ابراز همدردی با مردم و بررسی از نزدیک اوضاع اینجا بیایم و بدانید که در کنار شما خواهم بود.

رئیس قوه قضاییه افزود: در شورای اداری استان نیازمندی‌های شما را با اولویت دنبال خواهم کرد.

دستگاه قضایی وظیفه نظارت و قضاوت را به صورت خستگی ناپذیر تا حصول نتیجه بر عهده دارد
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۲:۲۵

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با اقشار مختلف مردم استان کهگیلویه و بویراحمد، ماه رجب را ماهی بسیار پربرکت عنوان کرد و گفت: ماه رجب «حبل الله» بین بندگان خداست که همه باید به آن اتصال پیدا کنیم.

آیت الله رئیسی سپس فرصت‌های سرمایه گذاری در عرصه‌های آب، خاک، هوا، فضا، کشاورزی و گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد را فرصت‌هایی بی نظیر عنوان کرد و گفت: آنچه می‌تواند چرخ‌های تولید را در این استان به حرکت درآورد و گره‌های زندگی مردم را بگشاید، «تلاش و مدیریت جهادی» است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره مانع تراشی‌های همیشگی دشمنان در مسیر رونق تولید در کشور، بیشترین تحریم‌های ظالمانه آن‌ها علیه ملت ایران را در حوزه‌های هسته‌ای و نظامی عنوان کرد و گفت: با این وجود هر روز شاهد پدیده‌ای نو در بازار صنایع نظامی و دفاعی کشور هستیم و در حوزه هسته‌ای نیز حرف برتر را برای گفتن داریم.

آیت الله رئیسی با اشاره به بیانات رهبری در خصوص لزوم برداشته شدن همه تحریم‌ها گفت: ملت ایران نسبت به مواضع خود جازم هستند. جزم مواضع، مبتنی بر داشته‌های قوی است که الحمدلله کشور ما از این داشته‌ها و سرمایه‌ها برخوردار است.
رئیس دستگاه قضا روحیه «تلاش مضاعف» را برای همه صاحب منصبان در نظام اسلامی ضروری دانست و ضمن بیان این نکته که تجارب و موفقیت‌های ما در گام اول انقلاب بسیار زیاد بود، افزود: این تجربیات باید چراغ راه ما برای گام دوم انقلاب اسلامی جهت برخورداری از رشد و بالندگی کشور باشد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه تجربه نشان داده استان‌ها نباید برای پیشبرد کارهایشان چندان منتظر تصمیم گیری از سوی مرکز باشند، به توانمندی‌ها و وجود نخبگان در هر یک از استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: راه اندازی و احیاء کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل باید در اولویت اقدامات استان‌های کشور باشد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به بازدید صبح امروز خود از کارخانه قند یاسوج که ۵ سال از تعطیلی آن می‌گذرد، گفت: تعطیلی این کارخانه به مدت ۵ سال ناحق و نارواست.

آیت الله رئیسی به آمار اشتغال ۳۰۰ نفری کارخانه قند یاسوج قبل از تعطیلی اشاره کرد و افزود: اشتغال ۳۰۰ نفره این کارخانه بیش از ۴۰ هکتاری، می‌توانست در صورت راه اندازی صنایع جانبی به بیش از هزار نفر برسد. راه اندازی کارخانه قند یاسوج، هم می‌تواند اشتغالزایی قابل توجهی داشته باشد و هم در راستای جهش تولید در کشور موثر واقع شود.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: در جایی که خاک، آب، زمین و هوا مساعد است، سخن گفتن از بیکاری و عدم اشتغال، درست ندیدن نعمت‌های خداوند است.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم برخورد جدی و قاطعانه با تخلقات و مفاسد گفت: اولین راهکار برخورد با تخلفات و مفاسد، ایجاد سازوکار و شرایطی برای پیشگیری از وقوع جرم است و برخورد قضایی قاطعانه با تخلفات و مفاسد، آخرین راهکار است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه جرم از آسیب‌های اجتماعی تولید می‌شود، گفت: باید همه، کاری کنیم که آمار ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی در کشور کاهش پیدا کند.

آیت الله رئیسی با اشاره به لزوم تلاش نخبگان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی کشور، تاکید کرد: عدالت اجتماعی و اقتصادی می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد.

رئیس قوه قضاییه بسیاری از جلوه‌های مفاسد را ناشی از تبعیض و دور شدن از عدالت دانست و گفت: مبارزه با فقر، فساد و تبعیض باید سرلوحه اقدامات باشد.

آیت الله رئیسی با اشاره به گام‌های موثری که در کشور برای نزدیک شدن به عدالت برداشته شده است، گفت: این گام‌ها لازم بوده اند، اما کافی نه؛ همه خدمتگزاران نظام اسلامی باید در جهت هرچه نزدیک‌تر شدن حوزه فعالیت خود به عدالت و دور شدن از آسیب‌ها تلاش کنند؛ چرا که این موضوع می‌تواند مردم را روز به روز امیدوارتر و سرمایه اجتماعی را افزون‌تر کند. اگر سرمایه اجتماعی افزایش یابد امید هم افزایش پیدا خواهد کرد.

آیت الله رئیسی همچنین بر لزوم کارآمدتر شدن نظام اداری کشور تاکید کرد و گفت: سازمان‌های اداری کشور هرچه کارآمدتر باشند و بیشتر در مسیر اجرای عدالت قدم بردارند، موجب افزایش امیدواری مردم و یاس دشمن می‌شوند.

رئیس قوه قضاییه اقتدارآفرینی در حوزه دفاعی و نظامی را موجب ناامیدی دشمن دانست و گفت: تولید واکسن کرونا و تولید صنایع دفاعی جدید، موجب امیدوار کردن مردم و ناامیدی دشمن می‌شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه دستگاه قضایی وظیفه نظارت و قضاوت را به صورت خستگی ناپذیر تا حصول نتیجه بر عهده دارد، گفت: امروز باید با یک دنیا امید کار را با قوت دنبال کرد؛ چراکه آینده بسیار روشن و درخشانی پیش پای ملت ایران اسلامی است.

دستور مهم رئیس قوه قضاییه برای احیای کارخانه قند یاسوج/ بازگشت ۱۰۰۰ کارگر به محل کار/ معامله ابطال و کارخانه از شخصی که با ثمن بخس آن را دریافت کرده بود پس گرفته و پلمب کارخانه نیز شکسته شد
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۰:۵۷

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در ادامه سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد، در حضور خبرنگاران از کارخانه قند یاسوج که در پی واگذاری‌های غیر اصولی تعطیل شده بود، بازدید کرد و با چند نفر از نمایندگان کارگران این کارخانه که مدت 5 سال از تعطیلی آن می گذرد، گفتگو کرد.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه کارخانه قند یاسوج با وسعت 42 هکتار به عنوان یک مرکز تولیدی بزرگ در کشور نباید تعطیل می‌شد، اظهار کرد: گذشت ۵ سال از تعطیلی این کارخانه و راه اندازی نشدن مجدد آن، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.

آیت الله رئیسی ادامه داد: با همکاری مسئولان محلی و دادگستری، معامله واگذاری کارخانه قند یاسوج ابطال و کارخانه از شخصی که با ثمن بخس آن را دریافت کرده بود پس گرفته شده و پلمب کارخانه نیز شکسته شد.

رئیس قوه قضاییه ضمن ابراز امیدواری نسبت به راه اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج با همت کارگران و همکاری استاندار و مسئولان محلی و امام جمعه یاسوج، گفت: استاندار و رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفته‌اند که در اینجا نیروی کار تا هزار نفر قابل افزایش است؛ به ناروا و ناحق نباید کارخانه‌ای در این وضعیت تعطیل شود. به هیچ عنوان این امکانات مجاز به توقف نبوده و با اقداماتی که دستگاه قضایی با همکاری استانداری انجام داده است، ان شاءالله ظرف مدت بسیار کوتاهی چرخ‌های تولید در این کارخانه راه خواهد افتاد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امید داریم با همت و تلاش همگان و عنایت پروردگار، کارخانه قند یاسوج دوباره به تولید بازگردد و پس از ۵ سال تولید در آن از سر گرفته شود، گفت: هرگز اجازه نخواهیم داد این کارخانه و امثال آن که ثروت ملی محسوب می‌شود تعطیل شوند.

آیت الله رئیسی با اشاره به لزوم تلاش مسئولان بانکی برای راه اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج، گفت: از مسئولان بانکی می‌خواهیم در رابطه با راه اندازی دوباره این ثروت ملی هر آنچه در توان دارند به صحنه بیاورند تا کارخانه قند یاسوج در سال جهش تولید، جلوه جهش تولید شود.

5

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نباید به کسی که دنبال منافع خودش است میدان داده شود، گفت: یکى از بخش هایى که باید در این رابطه فعال شود رسانه ها هستند که می توانند با پیگیری های خود، مانع از به تاراج رفتن سرمایه های کشور باشند البته مسوولین نیز باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای جوانان خوش فکر و کارآمدى است، تاکید کرد که نیروى انسانى کارآمد، بهترین سرمایه برای افزایش تولید هستند.

رئیس قوه قضاییه از زندان مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد بازدید کرد
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۰:۰۴

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نخستین برنامه از سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه خبرنگاران با حضور در زندان مرکزی این استان از بندها، بخش‌ها، بهداری، کارگاه‌های اموزشی و حرفه اموزی این زندان بازدید کرد و به گفتگوی چهره به چهره با زندانیان پرداخت.

8

رییس قوه قضائیه در این بازدید از نزدیک در جریان مسائل زندان و همچنین چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در داخل ندامتگاه قرار گرفت.

رئیس قوه قضاییه سپس در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدید از بخش‌های مختلف زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت: در این زندان اقدامات خوبی در راستای اشتغال زندانیان انجام شده است.

آیت الله رئیسی افزود: بر اساس آمار ارائه شده، ۶۰ درصد زندانیان زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار و حرفه آموزی هستند که آمار خوبی است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم انجام اقدامات بیشتر در جهت اصلاح مجرمین و زندانیان، تصریح کرد: باید بخش‌های مختلف کمک کنند تا نرخ جرم در کشور پایین بیاید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اقدام یکی از سربازان در جهت آزادی زندانیان بیان داشت: در خبر‌ها خواندم که یک سرباز حقوق سربازی خود را به آزادی یک زندانی اختصاص داده است که اقدام ارزشمندی است چراکه در دین ما، خوبی به دیگران ارزش محسوب می‌شود و انسان باید نسبت به دیگران توجه داشته باشد. حقوق سربازی ناچیز است، اما این نگاه و کاری که ستاد دیه، علما، خیرخواهان و خیّران انجام می‌دهند قابل توجه است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید به دنبال کاهش هرچه بیشتر آمار زندانیان باشیم، افزود: در کنار این موضوع به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد امنیت جامعه خدشه دار شود و با کسانیکه مخل امنیت باشند قطعا برخورد می‌کنیم.

11

آیت الله رئیسی با بیان اینکه باید همه بخش‌های کشور کمک کنند تا تکرار ارتکاب جرم را نداشته باشیم، تاکید کرد: به دنبال این هستیم که آمار زندانیان بالا نباشد و به همکاران توصیه کرده‌ایم که اگر در مواردی می‌شود از مجازات جایگزین حبس استفاده کرد، استفاده از آن حتما موضوعیت دارد و باید زندان را حسب فرمایش مقام معظم رهبری، آموزشگاه نیکی‌ها قرار دهیم.

رئیس قوه قضاییه همچنین در خصوص جابجایی محل زندان مرکزی یاسوج گفت: مسئولان در این زمینه باید کمک کنند و حتما امکان جابجایی زندان‌هایی که در شهر‌ها هستند، وجود دارد. آمادگی داریم محل زندان‌ها را تغییر دهیم و البته در این زمینه به کمک استانداری و شهرداری نیاز است و می‌توان با خارج کردن زندان‌ها از شهرها، از محل آن‌ها جهت امور اجتماعی استفاده کرد.

مسئولان کهگیلویه و بویراحمد پیگیری کارهای مناطق زلزله زده را در‌ اولویت قرار دهند
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۸:۴۹

آیت الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز (شنبه ۲ اسفند) وارد کهگیلویه و بویراحمد شد و مورد استقبال رسمی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، رئیس کل دادگستری و مقامات استانی کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت.

2

رئیس قوه قضاییه طی سخنانی در بدو ورود به یاسوج در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه سفر امروز به استان کهگیلویه و بویراحمد پیرو حضور یک ماه قبل هیات ٢٥ نفره قوه قضاییه در این استان انجام می‌شود گفت: هیات قضایی ۲۵ نفره در ماه گذشته وضعیت و عملکرد دستگاه‌هاى مربوط به دستگاه قضا و وضعیت و شرایط استان را بررسی کرده و گزارش آن را ارائه دادند.

آیت‌الله رئیسی افزود: امروز در حضور نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و همچنین استاندار این استان، جلسات شورای اداری و دیدار با قضات و کارکنان قضایی این استان را برگزار خواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در نشست نهایی شورای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد مشکلات قضایی این استان بررسی خواهد شد گفت: هرچه از مشکلات که در استان کهگیلویه و بویراحمد قابل پیگیری باشد، همینجا برای رفع آنها تصمیم‌گیری می‌کنیم و آنچه مربوط به مرکز است در مرکز پیگیری خواهد شد.

آیت الله رئیسی ضمن گرامیداشت یاد آیت‌الله ملک‌حسینی و ادای احترام به شهدای عالیقدر کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان از جمله‌ استانهایی است که شهدای بسیاری تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به وقوع زلزله طی روزهای گذشته در کهگیلویه و‌ بویراحمد گفت: زلزله منطقه سی‌سخت همه را نگران کرد که الحمدلله شاهد اقداماتی در حوزه امدادرسانی به زلزله‌زدگان هستیم.

آیت‌الله رئیسی افزود: درخواست ما هم از آقاى استاندار و هم مدیران که درگیر خدمت رسانى به زلزله زدگان هستند این است که حضور در مناطق زلزله زده و پیگیرى کار زلزله زدگان را اولویت دهند چراکه خدمت به آن‌ها امروز اولویت دارد.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.