پنجشنبه, 7 مرداد 1400 :: Thursday, 29 July 2021
 
کد خبر: 92485

سیدحسن نصرالله: جمهوری اسلامی ایران قدرت بزرگ منطقه‌ای است

سیدحسن نصرالله: جمهوری اسلامی ایران قدرت بزرگ منطقه‌ای است
دبیر کل حزب الله لبنان به مناسبت روز شهادت فرمانده مقاومت شهید عماد مغنیه به سخنرانی پرداخت.
پایگاه خبری ریشه

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان به مناسبت روز شهادت فرمانده مقاومت شهید «عماد مغنیه»، فرمانده میدانی نیرو‌های حزب‌الله به سخنرانی پرداخت.

سید حسن نصرالله در این سخنرانی گفت: ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گذشته است و این جمهوری پایدار باقی مانده و در تمامی زمینه‌ها پیشرفت کرده است و حتی به قدرت منطقه‌ای بزرگی مبدل شده که می‌توان روی آن حساب کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین ضمن اشاره به ۱۴ فوریه سالروز انقلاب بحرین اظهار کرد: به ملت بحرین که به منظور دستیابی به آزادی، فداکاری‌های بسیار زیادی کرده است و در رأس رهبران آن آیت الله شیخ عیسی قاسم درود می‌فرستیم.

وی در ادامه افزود: از مهمترین ویژگی‌های شخصیتی مشترکی که میان فرماندهان شهید مقاومت وجود داشت، این است که آن‌ها در مقاومت ذوب شده بودند و تمامی سختی‌ها را تحمل کرده و به جان خریدند تا مقاومت در منطقه پا بگیرد و توسعه یابد. ما هم اکنون برای توسعه طرح مقاومت در منطقه و لبنان به روحیه شهید عماد مغنیه نیازمندیم.

سید حسن نصرالله گفت: سید عباس الموسوی، دبیر کل شهید حزب‌الله ساده زیست بود. معروف بود که خانه سید عباس، خودرو اوست. امروز وضعیت و امکانات ما در مقاومت بسیار بهتر از قبل  شده است و در بخشی از امور بسیار خوب است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با اشاره به زندگی شهید شیخ راغب گفت: شیخ راغب حرب، از سران شهید مقاومت لبنان هنگامی که لبنان از نظامیان اسرائیلی پر بود، هنگامی که نظامی اسرائیل دستش را دراز کرد تا با او دست بدهد، حاضر نشد با او مصافحه کند. امروز که برخی اقدام به عادی‌سازی روابط با دشمن اسرائیلی می‌کنند، به مواضعی مثل شیخ راغب حرب نیاز داریم.

سید حسن نصرالله درخصوص تحولات لبنان نیز به انتقاد از رویکرد برخی در بین‌المللی کردن مسائل آن پرداخت و اظهار کرد: دعوت برخی در لبنان پیرامون قطعنامه‌ای تحت بند هفتم منشور سازمان ملل، درباره دولت لبنان، دعوت به جنگ است و این درخواست، مسائل لبنان را پیچیده‌تر می‌کند و بین‌المللی کردن قضیه، باز کردن باب مداخله در لبنان است. تکیه اصلی باید بر تلاش خود لبنانی‌ها باشد تا خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: ما احساس می‌کنیم که طرح این ایده به این منظور است که گروهی با کمک از نیروی خارجی، علیه دیگری قدرت نمایی کند و دعوت به این موضوع، اشغالگری جدید است و با حاکمیت کشور در تضاد است.

او همچنین در انتقاد از اینکه در لبنان هر اتفاقی رخ می‌دهد، حزب الله را متهم می‌کنند، گفت: بعضی‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که هر مشکل و حادثه‌ای باشد این مقاومت است که باید جوابگو باشد در حالی که در حادثه انفجار بندر بیروت گفتند حزب‌الله متهم هستی مگر اینکه شواهد ودلایل بی‌گناهی خود را ارائه کنی!

دبیر کل حزب الله اتهام‌ها علیه حزب الله که موجب باز شدن پای اسرائیل و موساد به لبنان شده است را ، بی‌دلیل و غیرمنطقی دانست و گفت که این رژیم صهیونیستی است که شهروندان خود را در راستای نقشه‌های خود می‌کشد همانگونه که قبلا در عراق و سایر کشور‌ها یهودیانی را که حاضر به ترک خانه‌های خود و مهاجرت به فلسطین نبودند را قتل‌عام می‌کرد. درباره اتهام‌هایی که در این چند هفته علیه حزب الله مطرح شده، در بخش اول اهانت بدون هیچ مدرک و دلیل مواجهیم و در بخش دوم شاهد اتهام با توجیه اتهام هستیم.

سید حسن نصرالله گفت که حملات علیه حزب الله به منظور تخریب این حزب در مناطق نفوذ و بین طرفدارانش شکست خورده است.

وی در ادامه به قدردانی از مردم حامی مقاومت که در مقابل این اتهامات می‌ایستند و از مقاومت حمایت می‌کنند پرداخت و اظهار کرد: از حق و حقوق مردم لبنان این است که بعد از این همه جار و جنجال و اتهام‌ها، علت انفجار بندر بیروت را بدانند به ویژه خانواده‌های شهدا و قربانیان این انفجار که هزینه زیادی به مردم و دولت تحمیل کرده است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین در خصوص تشکیل دولت در این کشور اظهار داشت: تصور نمی‌کنم کسی خواهان عدم تشکیل دولت باشد. منفعت همه در تشکیل دولت است و صحبت کردن پیرامون پیروزی توافق هسته‌ای حرفی است که فاقد ارزش است و نباید برای تشکیل دولت منتظر خارج بمانیم و برای رسیدن به راهکار مایوس شویم. همه در این خصوص مسئولیت دارند و موضوع باید حل شود. اینکه مسئولیت عدم تشکیل دولت را بر گردن رئیس جمهور بیندازیم بی انصافی است.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: ما مطالبات برخی از طرف‌ها به منظور تصدی بعضی پست‌های مشخص را درک می‌کنیم. اصرار برای تشکیل دولت با ۱۸ وزیر را درک نمی‌کنیم و برخی از افراد معتقدند که هدف از این امر لغو آن است. ۱۵ سال از تفاهم مار مخایل گذشته است و ما می‌خواستیم که این تفاهم اساس تفاهمات گسترده‌تر با دیگر گروه‌ها باشد اما این تفاهم برخلاف تفاهمات و ائتلاف‌ها در لبنان پایدار مانده و ادامه دارد و برای لبنان و طرف‌ها منافعی را تحقق بخشیده است.

دبیرکل حزب الله در ادامه افزود: بر استحکام روابط با جریان ملی آزاد و اهتمام به گسترش آن تاکید می‌کنیم. رابطه ما با متحدان چه بین حزب الله و جنبش امل و چه بین حزب الله و دیگر متحدان قوی و استوار است. تل آویو و واشنگتن و متحدانشان اعلام می‌کنند که برای فتنه انگیزی و ایجاد اختلافات ارتش‌های الکترونیک تشکیل داده اند. برخی قصد دارند از طریق فضای مجازی کشور را به سمت انفجار بکشانند. من نسبت به حضور در شبکه‌های اجتماعی با پایبندی به هوشیاری، ادب و عدم توهین دعوت می‌کنم.

دبیرکل حزب الله ضمن اشاره به تحولات منطقه اظهار داشت: تحولات بزرگی در منطقه به وقوع می‌پیوندد و لبنان بخشی اساسی از این منطقه محسوب می‌شود و از تحولات آن تاثیر می‌پذیرد.

سید حسن نصرالله با اشاره به موضوع برنامه هسته‌ای ایران، گفت: نگرانی آشکاری از سمت اسرائیل و عربستان سعودی درخصوص پرونده هسته‌ای ایران وجود دارد. ایران در برابر اقدامات و تحریم‌های سخت دولت دونالد ترامپ مقاومت کرده است. جمهوری اسلامی ایران در این مدت سربلندی و استقامت را از خود نشان داد و ترامپ هم همچنان منتظر تماس تلفنی ایران ماند. با این حال ایران مرحله سختی را با مقاومت پشت سر گذاشت.

دبیرکل حزب الله درباره اوضاع یمن هم اظهار کرد: ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در تمام جبهه‌ها در موضع قدرت قرار دارند. در خصوص یمن نیز عربستان سعودی و اسرائیل نگرانی دارند. صحبت آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه ماموریت آن‌ها دیگر شامل حمایت از نفت سوریه نیست در حالی صورت می‌گیرد که تلاش برای احیای مجدد داعش دارند. کسی که داعش را در گذشته شکست داد مجدداً هم شکست خواهد داد و هرگونه اقدام برای مقابله با آن باید هجومی باشد نه دفاعی.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخشی دیگر از سخنانش اولویت دولت جدید آمریکا را چین برشمرد که تهدیدی بزرگ برای واشنگتن در عرصه اقتصادی بشمار می‌رود.

سید حسن نصرالله درباره طرح معامله قرن هم گفت: کسی امروز از معامله قرن که به نظر می‌رسد پایان یافته یا کمرنگ شده است سخن نمی‌گوید. معامله قرن در نتیجه پایداری ملت و رهبران فلسطین و محور مقاومت نفس‌های آخر را می‌کشد. موضع مردم مصر و اردن نمونه واضحی از مخالفت با عادی سازی است و این امر به سایر ملت‌ها هم سوق پیدا کرده است. کشور‌های عربی و اسلامی همچون الجزایر، تونس، پاکستان و ... همچنان در این زمینه پایدار هستند. افراد متوهم همچون حاکمان سودان درخواهند یافت که عادی سازی روابط با اسرائیل مشکلات اقتصادی آن‌ها را حل نخواهد کرد. اسرائیلی‌ها در خصوص موضوع عادی سازی روابط بیش از حد بزرگنمایی می‌کنند.

دبیرکل حزب الله افزوذ: اسرائیل از زمان تاسیس رژیم تروریست خود که بر پایه ارتکاب جنایت استوار است به قانون و اخلاق پایبند نیست و به اهداف غیرنظامی حمله می‌کند. به رئیس ستاد ارتش دشمن صهیونیستی می‌گوییم که تو هرکاری می‌خواهی بکن و ما هم کاری که می‌خواهیم انجام می‌دهیم. ما دنبال رویارویی و جنگ نیستیم، اما اگر دست به جنگ بزنید وارد آن خواهیم شد. اگر شهری را بمباران کنید ما هم شهری را بمباران خواهیم کرد و اگر روستا‌ها را بمباران کنید ما هم شهرک‌های صهیونیست نشین را بمباران خواهیم کرد. کسی نمی‌تواند تضمین کند که یک جنگ کوتاه به جنگی تمام عیار تبدیل نشود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.