پنجشنبه, 26 فروردين 1400 :: Thursday, 15 April 2021
 
کد خبر: 92365

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: چرا سود اصلی تولید زعفران به جیب خارجی‌ها می‌رود؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: چرا سود اصلی تولید زعفران به جیب خارجی‌ها می‌رود؟
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: درحالی‌که زعفران‌کاران کشور زحمات زیادی می‌کشند اما سود اصلی به بخش فرآوری تعلق دارد، باید پرسید؛ چرا این سود به جیب خارجی‌ها می‌رود؟
پایگاه خبری ریشه

علیرضا نظری  با اشاره به اینکه سود اصلی بخش زعفران به‌جای اینکه به جیب تولیدکننده برود به مجموعه کشورهای خارجی و کسانی که فرآوری محصول را دارند تعلق می‌گیرد، اظهار داشت: چرخه تولید زعفران اکنون عملاً سامانی ندارد و این درحالی است که خیلی از افراد علاقه دارند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند اما زنجیره‌های بعد آن پیش‌بینی نشده است.

وی تصریح کرد: طبق اطلاعاتی که در کشور داریم حتی در مناطق محل تولید زعفران باکیفیت در کشور مانند قائنات، سرجمع تولید 500 تن در سال است که رقم قابل توجهی به‌حساب می‌آید.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خریداران ما عمدتاً 6 کشور هستند که هیچ کدام تولید زعفران ندارند و نهایت قیمتی که زعفران‌کاران ما به‌صورت انبوه می‌فروشند کیلویی 12 یا 13 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان است.

نظری بیان کرد: اما اطلاعاتی را در کمیسیون به دست آورده‌ایم که طبق آن افرادی که در فرآوری زعفران تلاش دارند رقم یک کیلوگرم زعفران را تا مرز 600 میلیون تومان در بازار می‌رسانند که تفاوت بسیار بالا را نشان می‌دهد و به‌دنبال ایجاد ارزش افزوده در این زمینه هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.