شنبه, 6 آذر 1400 :: Saturday, 27 November 2021
 
کد خبر: 92235

کدام شهر‌ها بیشترین آمار بیکاران کرونایی را دارند؟

 موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی جزئیات آخرین پژوهش‌های انجام شده بر روی آمار بیکاران کرونایی را اعلام کرد.
پایگاه خبری ریشه

با شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها در تعاملات، بسیاری از افراد شغل خود را از دست دادند با توجه به اینکه تعدادی از این افراد در شمول قانون بیمۀ بیکاری قرار داشتند و متقاضی دریافت مقرری بیمۀ بیکاری بودند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه آنلاین ثبت درخواست بیمه بیکاری را برای جلوگیری از مراجعه حضوری متقاضیان به ادارات کل استانی و مراکز کاریابی و حفظ سلامت آن‌ها راه اندازی کرد. به این ترتیب، متقاضیان بیمه بیکاری توانستند با مراجعه به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir درخواست خود را ثبت و به صورت الکترونیکی آن را پیگیری کنند.

موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی طبق پژوهش‌ انجام شده بر اساس اطلاعات این سامانه، اعلام کرد: تعداد ۸۷۱ هزار و ۴۸۷ نفر، که از اسفندماه ۱۳۹۸ تا ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ بیکار شده بودند، برای دریافت بیمه بیکاری در سامانه ثبت نام کردند. بدیهی است که بسیاری از این افراد در پالایش‌های بعدی غیرمشمول شناخته شده اند. حدود ۲۶ درصد ثبت نام کنندگان زن و ۱۴/۷۳ درصد مرد شناسایی شده اند و مابقی قابل تشخیص نیستند.

به لحاظ گروه سنی، بیشترین فراوانی به ترتیب به گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال با ۵/۴۴ درصد، ۴۰ تا ۵۰ سال با ۵/۲۴ درصد و گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال با ۸/۱۹ درصد اختصاص دارد. ۲۲ درصد دارای قرارداد دائم و ۷۸ درصد دارای قرارداد موقت هستند. ۶۱/۳ درصد در بخش خدمات، ۲/۳۳ درصد در بخش صنعت و ۹/۱ درصد در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت بوده اند.

پنج استان تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی، به ترتیب با ۱۶۸۴۰۴، ۸۸۹۳۴، ۷۴۹۷۵، ۵۷۶۳۴ و ۵۱۸۳۴ نفر، بیشترین تعداد ثبت نام شدگان در سامانه بیمه بیکاری را به خود اختصاص داده اند. استان‌های اصفهان، فارس و زنجان به ترتیب با ۸/۱۲ درصد، ۱۲/۱۰ درصد و ۶۵/۹ درصد بیشترین نسبت ثبت نام شدگان به جمعیت تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی را به خود اختصاص داده اند.

۵/۷۵ درصد از افراد ساکن مناطق شهری و ۱/۲۰ درصد ساکن مناطق روستایی هستند. از میان این افراد، معادل ۳/۱ درصد دارای معلولیت تحت پوشــش ســازمان بهزیستی هستند و ۱۱۸۷ نفر، معادل ۱۴/۰ درصد، دارای بیماری خاصی هستند. از بین ثبت نام کنندگان، ۹۵۷ نفر مســتمری بگیر صندوق بازنشستگی کشــوری و ۴۶۱ نفر مستمری بگیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، و ۱۴۹۶۶ نفر بیمه پرداز این صندوق هستند.

۷۶۵۱۱۷ نفر، معادل ۷/۸۷ درصد، بیمه پرداز ســازمان تأمین اجتماعی بوده اند. همچنین، ۲۱۱۸ نفر معادل ۲۴/۰ درصد مستمری بگیر سازمان تأمین اجتماعی محسوب می‌شوند. ۳/۱۵ درصد، معادل ۱۳۲۹۸۱ نفر، دارای عضویت در بیمه سلامت همگانی هستند. ۴/۹۳ درصد از این متقاضیان در فروردین ماه ۱۳۹۹ یارانه دریافت کرده اند و فقط ۴/۶ درصد آنان در این ماه یارانه دریافت نکرده اند.

بیش از ۹۹ درصد از افرادی که در این سامانه به عنوان متقاضی بیمة بیکاری ثبت نام کرده اند، تسهیلات کرونا را دریافت نکرده اند. بیش از ۹۷ درصد از متقاضیان در سال ۱۳۹۸ هیچ سفر غیر زیارتی نداشته اند و صرفا حدود ۲ درصد از این افراد در این سال، یک یا دو سفر غیر زیارتی داشته اند. حدود ۶/۶۳ درصد از این افراد دارای هیچ خودرویی نبوده اند.

به لحاظ وضعیت دهک درآمدی متقاضیان، نکتة حائز اهمیت آن اســت که بیشترین فراوانی به دهک‌های هشتم، نهم و دهم درآمدی اختصاص دارد. ۵/۲۴ درصد در دهک هشتم، ۲۱ درصد در دهک هفتم و ۹/۱۹ درصد در دهک نهم قرار دارند. کمترین فراوانی حدود ۱ درصد به دهک‌های اول، دوم و سوم تعلق دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.