دوشنبه, 31 خرداد 1400 :: Monday, 21 June 2021
 
کد خبر: 91733

تجارت ترجیحی با اوراسیا مقابله هوشمندانه با تحریمهاست

تجارت ترجیحی با اوراسیا مقابله هوشمندانه با تحریمهاست
وزیر نیرو قرارداد تجارت ترجیحی با اوراسیا را حرکتی هوشمندانه در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا دانست.
پایگاه خبری ریشه

رضا اردکانیان در پیام ویدئویی به افتتاحیه نشست دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: قرارداد تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اقدامی هوشمندانه و در جهت همسویی با روند کنونی اقتصاد جهانی و اهداف اقتصادی کشور و همچنین در تقابل با تحریم‌های آمریکا بود.

وزیر نیرو افزود: قطعا با شناخت ساختار اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اهداف و اولویت‌های این اتحادیه می‌توان همکاری و پیوند‌های بیشتری را در جهت منافع ملی ایفا کرد.

وی اضافه کرد: تلاش جهت رفع چالش‌ها به کیفیت اجرای تصمیمات تجاری با موافقت نامه تجارت ترجیحی و آغاز مذاکرات برای تجارت آزاد کمک قابل توجهی خواهد کرد.

اردکانیان گفت: بهره گیری از ترتیبات تجاری منطقه‌ای در جهت راهبرد توسعه صادرات امری ضروری و اجتناب ناپذیر خواهد بود از این رو چگونگی حضور ایران در اوراسیا و پذیرش تعهدات مربوطه و انطباق با اهداف توسعه باید در دستور کار متولیان کشور قرار گیرد.

وی افزود: اجرای کامل موافقت نامه‌های قبلی باید در اولویت سیاست خارجی کشور قرار گیرد، زیرا این موضوع یکی از شاخص‌های حضور در بازار‌های جهانی است و به قرار گرفتن کشور در تراز تجارت جهانی کمک می‌کند. با ارای این موافقت نامه‌ها موانع تجاری و تعرفه‌ها در سطح منطقه حذف و دسترسی به بازار‌های بزرگتر فراهم خواهد شد.

اردکانیان ادامه داد: مساله تجارت بین المللی به امری پیچیده و تخصصی تبدیل شده و قواعد و ضوابط سازمان تجارت جهانی بر دامنه پیچیدگی تجارت بین المللی افزوده است؛ هرچند ما نیاز به روز رسانی رویه‌ها و ساختار‌ها داریم.

وی از جمله این نارسایی‌ها را مربوط به قواعد مبدا و ضوابط احراز منشا کالا‌ها برای اعطای ترجیحات تجاری اعم از تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای دانست و گفت: ما نیازمند ایجاد ساختار‌های مناسب در سطح ملی در این خصوص هستیم.

وی افزود: تاکید من به عنوان هماهنگ کننده فعالیت سازمان‌های دولتی در امر این موافقتنامه و به ویژه در خصوص دائمی کردن آن برای موفقیت، این است که به این موافقت نامه به شکل جامع نگاه کنیم و تحقق الزامات اجرایی آن را فراهم کنیم. در این میان نقش اتاق بازرگانی، انصافا نقش ویژه‌ای است و متولی اصلی این فعالیت بخش خصوصی است و سازمان‌های دولتی باید تسهیل کننده این ارتباط باشند.

اردکانیان اضافه کرد: اتاق بازرگانی به عنوان متولی بخش خصوصی از جایگاه و اهمیت خاصی در فرآیند مذاکرات تجارت آزاد و اجرای آن برخوردار است، ضمن آنکه نقش اتاق در صدور گواهی مبدا و مباحث فنی آن برکسی پوشیده نیست.

وزیر نیرو گفت: با توجه به اهمیت روزافزون ارتباطات اقتصادی ایران و اوراسیا، برگزاری این همایش و همایش‌های مشابه، نه تنها نقش مهمی در افزایش آگاهی تجار و فعالان اقتصادی به تعهدات و امتیازات موافقتنامه ایفا کرده بلکه می‌تواند همه را به اهمیت و شناخت و درک بیشتر شرایط جدید ترغیب کند.

اردکانیان دامه داد: با تامل در اهداف اسناد بالادستی و پایین دستی می‌توان دریافت اصلی‌ترین راهبرد بر سیاست‌های اقتصادی کشور طی سال‌های پیش رو بر محور توسعه صادرات و حرکت در مسیر الگوی رقابت پذیری و اصلاح سیاست‌های داخلی آن استوار است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.