يكشنبه, 17 اسفند 1399 :: Sunday, 7 March 2021
 
کد خبر: 91725

سیف: روغن کم نداریم، تقاضای کاذب زیاد شده است

سیف: روغن کم نداریم، تقاضای کاذب زیاد شده است
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه عرضه روغن کم نشده، اما تقاضای کاذب ناشی از تورم انتظاری شکل گرفته است گفت: بیش از ۱۰۰هزار تن روغن در کارخانجات کشور موجود و بیش از ۴۰۰هزار تن روغن خام در بنادر کشور دپو شده است.
پایگاه خبری ریشه

یزدان سیف با حضور در تحریریه بخش خبری 21 شبکه یک سیما با اشاره به اینکه مؤلفه‌های متغیر زیادی به‌روی بازار اثر دارد، افزود: از ابتدای امسال حدود یک‌میلیون و 600 هزار تن روغن خام در اختیار کارخانه‌جات روغن نباتی کشور قرار داده و تولید شده است.

وی با بیان اینکه متوسط سه سال گذشته مصرف روغن در کشور حدود یک‌میلیون و 700 هزار تن در سال است، گفت: بنابراین در 10 ماه گذشته حتی بیشتر از نیاز کشور، تولید و توزیع روغن داشتیم.

سیف افزود: با توجه به مشکلات ارزی و تحریم، واردات روغن 432 هزار تن کاهش یافت، اما به‌واسطه تدابیر دولت، ​ در این مدت 532 هزار تن از محل ذخایر راهبردی توزیع کردیم و در عرضه کالا مشکلی نداریم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: حدود دو ماه است که به‌صورت متراکم، انتظارات تورمی به‌ویژه در بازار کالا‌های اساسی در جامعه بالا رفته است.

سیف ادامه داد: دو تا سه ماه در کمیسیون تلفیق در حال بحث هستیم که می‌خواهیم ارز 4200تومانی روغن و کالای اساسی را حذف و یارانه را نقدی پرداخت کنیم و این موضوع موجب افزایش تقاضا به‌ویژه در بخش صنعت شده است.

وی اضافه کرد: بیشترین کمبود در روغن نیمه‌جامد است که مصرف مشترک میان خانوار و صنعت است و به‌شدت مصارف صنعت، بالا رفته است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: انتظارات تورمی در موضوع تقاضا،​ امری انکارناپذیر است و اکنون انتظارات تورمی برای مردم ایجاد شده است در حالی که دولت در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار،​ هیچ تصمیمی برای تغییر نرخ ارز کالا‌های اساسی نگرفته است.

وی افزود: پس از شکست نظام استکبار جهانی و رأی نیاوردن ترامپ، حس می‌کنیم نیازمند رسیدن به آرامش هستیم تا بتوانیم متغیرهایمان را در یک وضع باثبات‌تری ببینیم و تصمیم بگیریم لذا تصمیمی برای تغییر نرخ ارز روغن وجود ندارد.

سیف با اشاره به اینکه روغن‌ها به‌صورت فله یا به‌صورت حلب‌های 17کیلویی قابل نگهداری است گفت بیش از 100 هزار تن روغن در کارخانه‌جات کشور موجود و بیش از 400 هزار تن روغن خام در بنادر کشور دپو شده است.

او با اشاره به اینکه عرضه روغن کم نشده، اما تقاضای کاذب ناشی از تورم انتظاری شکل گرفته است، اضافه کرد: نگاه تصمیم‌گیران کشور به موضوع اقتصادی، نگاه حسابداری نباشد بلکه اقتصاد، علم رفتار است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در ماه مهر خروج روغن از گمرکات به‌مدت 10 روز متوقف شد بنابراین در آن زمان کمبود عرضه داشتیم، اما اکنون کمبود عرضه نداریم.

سیف اعلام کرد: روغن مورد نیاز کشور تا پایان مرداد خریداری و تأمین شده و در حال ورود به​ کشور است و در بنادر هم وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.