دوشنبه, 29 شهريور 1400 :: Monday, 20 September 2021
 
کد خبر: 91656

دلایل توقیف نفتکش‌های ایرانی توسط اندونزی

دلایل توقیف نفتکش‌های ایرانی توسط اندونزی
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توقیف نفتکش‌های ایرانی توسط اندونزی گفت: ما منتظر دریافت جزئیات هستیم؛ البته دلیل فنی است و سفارت ما در اندونزی آن را از نزدیک پیگیری می‌کند.
پایگاه خبری ریشه

«سعید خطیب‌زاده» در نشست خبری خود با خبرنگاران با اعلام گاه‌شمار وزارت امور خارجه اظهار داشت: امروز گفت‌گوی برخط رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس کنگره جمهوری خلق چین را با هماهنگی‌های انجام شده خواهیم داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امروز شاهد آغاز رسمی سفر ظریف به سفر پنجگانه روسیه گرجستان، ارمنستان و ترکیه خواهیم بود. ۱ بهمن گفت‌وگوی تلفنی ظریف با همتای ایرلندی درباره برجام و افتتاح سفارت ایرلند در ایرلند را داشتیم و روز سه‌شنبه با همتای ترکیه‌ای، جنگ علیه ایران و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره اظهارات وزیر خزانه داری آمریکا و قانون مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در خصوص موضوع برجام هنوز شاهد اتفاق جدید نبودیم و موضع ما همان موضع قبلی است.

دولت جدید ایالات متحده باید نشان بدهد که رویکرد متفاوتی با دولت قبلی دارد

خطیب‌زاده افزود: تا موقعی که رفع تحریم‌ها را به طور موثر و پایبندی طرف مقابل به قطعنامه ۲۲۳۱ را نبینیم، اقدامی نخواهیم کرد و خیلی به گفته‌ها توجه نمیکنیم. الان وقت عمل است و دولت جدید ایالات متحده باید نشان بدهد که رویکرد متفاوتی با دولت قبلی دارد.

وی همچنین درخصوص کشتی‌های ایران که در اندونزی توقیف شده نیز ابراز داشت: ما منتظر دریافت جزئیات هستیم؛ البته دلیل فنی است و سفارت ما در اندونزی آن را از نزدیک پیگیری می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اظهارات عربستان مبنی بر اینکه «ایران امنیت منطقه را برهم می‌زند»، گفت: موضع ما درمورد همه همسایگانمان یکسان است. آن زمان که رئیس جمهور طرح صلح هرمز را به همه کشور‌ها ارسال مرد، پیام ما کاملا روشن بود. ما به دنبال یک ساز و کار همکاری منطقه‌ای هستیم. اما اینکه آیا عربستان صعودی از این چرخه باطل خشونت و نادیده گرفتن امنیت منطقه‌ای فاصله بگیرد، قطعاً آغوش ایران باز بودن و گام‌های موثری را طراحی خواهیم کرد.

نمی‌توانیم شاهد این باشیم که بمباران روزانه در یمن ادامه دارد، اما صحبت از صلح در یمن شود

این دیپلمات ادامه داد: نمی‌توانیم شاهد این باشیم که بمباران روزانه در یمن ادامه دارد، اما صحبت از صلح در یمن شود یا آنکه در روز‌های آخر ریاست جمهوری ترامپ یکی از گروه‌های یمنی را در لیست خودخوانده تروریسم آمریکا قرار دهند؛ اما در عین حال، صحبت شود که ریاض آماده حل و فصل مسائل منطقه‌ای است. یک شجاعت در طرف سعودی و تغییر گفتمان نیاز است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اتفاق تروریستی روز‌های اخیر در عراق اضافه کرد: ما با مردم عراق پیوستگی‌های عمیق و تاریخی و چندلایه داریم. درد و رنج مردم عراق، درد و رنج ماست. اتفاق تروریستی روز‌های اخیر در عراق ما را هم متاثر کرد. این اتفاق نشان دهنده روی کریه تروریسم است و به تصور برخی گویی می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه تروریسم ریشه در افراطی‌گری‌های فکری و سازمانی دارد، بیان کرد: البته دست برخی عناصر در این اقدامات دیده شده است. به نظر می‌رسد طرف سومی است که با آشفته کردن وضعیت منطقه از آب گل‌آلود ماهی گرفته و به قول ظریف به دنبال این است با خون آمریکایی‌ها به نیات خود برسند.

ایران در کنار متحدین خود اجازه نمی‌دهد بار دیگر داعش در عراق و کشور‌های دیگر خود را سازماندهی کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ایران در کنار متحدین خود اجازه نمی‌دهد بار دیگر داعش در عراق و کشور‌های دیگر خود را سازماندهی کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مقام آلمانی درباره عدم اجرای اینستکس اظهار داشت: اینکه برخی طرف‌های ما در برجام تصور کنند که تاریخ را برخی اظهاراتشان می‌توانند پاک کنند و برای فرار از تعهداتشان این اقدامات را انجام دهند، خیلی ساده‌انگارانه است. اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام تعهداتی داد که نتوانست هیچ کدام از آن‌ها را انجام بدهد..

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: اینستکس درست شد برای آنکه تحریم‌های یکجانبه، فراسرزمینی و غیرقانونی ایالات متحده را بی‌اثر کند. اینستکس درست نشد که در ذیل تحریم‌ها مراودات در بعضی از حوزه‌ها به شکل محدود انجام شود.

وی اضافه کرد: اینستکس درست نشد تا خودشان هم منابع مالی‌شان را تامین نکنند. اینستکس درست نشد که به جای استفاده از آن به کانال مالی سوئیس روی بیاورند. اینستکس درست نشد که طرف‌های مقابل برای فرار از مسئولیت پشت این لیست پنهان بشوند. اگر قرار به عدم اجرای تعهدات باشد، ما می‌توانیم لیست بلندی را مطرح کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه تاریخ و حافظه تاریخی به دقت همه این‌ها را ثبت کرده است، تصریح کرد: آن‌ها به جای فرافکنی به اجرای موثر تعهدات‌شان بازگردند. امروز که چند روز از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور آمریکا می‌گذرد، هنوز هیچ اقدامی از طرف اروپایی ندیدیم.

خطیب‌زاده درباره تیم سیاست خارجی بایدن و تاثیر این مسئله بر احیای برجام خاطرنشان کرد: این یک موضوع داخلی است و من در این باره موضع‌گیری نمی‌کنم.

وی درخصوص اجرایی نشدن توافقات میان ایران و عراق ابراز داشت: با عراق در سطوح مختلف روابط بسیار نزدیکی داریم. البته موانعی هم وجود دارد که باید با رایزنی حل شود و برخی از موضوعات بعد از توافق رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر عراق هنوز اجرایی نشده است. فکر می‌کنیم مسیر به درستی طی نشده است، اما رایزنی نزدیکی با دوستان عراقی داریم که امیدواریم تفاهم انجام شود.

حکم عاملین ترور شهید سلیمانی به زودی صادر می‌شود

این دیپلمات ارشد درباره آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی در عراق گفت: این سوال باید از سخنگوی قوه قضائیه پرسیده شود. سفری هم در این رابطه انجام خواهد شد، اما در این باره، سطوح مختلفی از پرونده ترور سردار سلیمانی پیگیری می‌شود. یک بعد داخلی دارد که در حال انجام است و به زودی به صدور حکم منجر می‌شود؛ بخشی از این مسئله همکاری دوجانبه را می‌طلبد و بخشی هم مربوط به دولت عراق است. هیچ ملاقاتی نبوده که این موضوع جزو مباحث اصلی رایزنی‌ها نباشد.

خطیب‌زاده با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به باکو گفت: جمهوری آذربایجان یکی از همسایگان با اهمیت برای ماست. این سفر قرار بود اوایل آذرماه انجام شود که به دلیل بررسی بودجه در دولت به تعویق افتاد. تفاهمات جدی و مهمی در خصوص مسائل مرزی، همکاری سیاسی، تجاری و اقتصادی انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این سفر هم درخصوص مسائل دوجانبه است و هم برای آن است که این مرحله گذار برای صلح را داشته باشیم. منطقه نیازمند مراودات دوجانبه و چند جانبه است فکر می‌کنیم این سفر ماندگاری است که نتایج مهمی خواهد داشت.

وی درباره پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل عنوان کرد: بدهی ما به سازمان ملل متحد برخلاف آنچه گفته شده، به خاطر آمادگی ما نبوده است؛ بلکه هم منابع تخصیص داده شده و کانال هم در نظر گرفته شده است. اما مانعی برای برداشت وجود داشت که آمریکا ایجاد کرده بود. هر وقت سازمان ملل بخواهد، می‌تواند آن در اختیار بگیرد. ما در حال رایزنی با دبیرخانه سازمان ملل هستیم که مسیر امنی طراحی شود که سازمان ملل این پول را در اختیار بگیرد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: اینکه دولت آمریکا از مسیر قبلی بازگردد، به خودشان ربط دارد ما اقدامات آن‌ها را رصد می‌کنیم. به یکی یا دو اقدام پراکنده نگاه نمی‌کنیم. ما اقدام موثر و جدی تعهداتشان را در نظر می‌گیریم که در چند سال اخیر انجام نشده است.

آمریکا نمی‌تواند هر کاری دلش خواست، انجام دهد و فردا به شرایط سابق بازگردد

خطیب‌زاده درباره جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام گفت: فکر می‌کنم اوایل اسفند ماه جلسه بعدی کمیسیون مشترک برگزار شود. اینکه آمریکا تا آن زمان چه جایگاهی داشته باشد، به خودشان ربط دارد، اما آمریکا نمی‌تواند هر کاری دلش خواست، انجام دهد و فردا به شرایط سابق بازگردد.

خطیب‌زاده در پاسخ به میزان، در خصوص حملات گفتاری مقامات آمریکایی در دستگاه حاکمه جدید آمریکا، اذعان داشت: موضع ما کاملا روشن است و چارچوبی داریم به نام قطعنامه ۲۲۳۱ کهموضع ما در مقابل آمریکا موضع کاملا روشنی است که ما چارچوبی داریم به نام تعهدات آمریکا در ذیل قطعنامه ۲۲۳۱. ایالات متحده اول باید اساساً به این تعهدات خودش عمل کند تا مواد ببینیم که چه جایگاهی در موضوعات دیگر خواهد داشت.

این دیپلمات ارشد همچنین درباره حملات تروریستی در کشور‌های منطقه با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا به میزان گفت: درخصوص اقدامات تروریستی که در منطقه اتفاق می‌افتد، همانطور که گفته شد، برخی از آن‌ها بخاطر زد و بند‌هایی است که ما در طرف‌های ثالث می‌بینیم. شاید با هدف اینکه مجدد یک باتلاقی را برای دولت فعلی ایالات متحده آماده بکنند و شاید هم برای اینکه پر و بالی بدهند برای تروریست‌ها در منطقه. در هر دو صورت این اقدامات محکوم به شکست است؛ زیرا یکبار این مسیر را رفتند. مسیری بوده که قربانیان اصلی آن مردم بی‌دفاع منطقه بودند و خود آن‌هایی که این طراحی‌ها و توطئه چینی‌ها را ترتیب دادند.

به گفته رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، کم و کیف این مسئله در قانون مشخص شده، اما همکاری ایران با آژانس متوقف نمی‌شود و به معنای اخراج بازرسان آژانس به طور کلی نیست بلکه به معنای توقف نظارت‌های فراپادمانی است.وی درباره احتمال خروج بارزسان آژانس از ایران بر اثر قانون مجلس اظهار داشت: تکلیف مجلس درباره قانون راهبردی مشخص است. اگر طرف‌های ما در برجام به تعهدات‌شان عمل نکنند، ایران باید به نظارت‌های فراپادمانی یا پروتکل الحاقی پایان دهد که به صورت داوطلبانه انجام می‌شود.

خطیب‌زاده تصریح کرد: این آخرین شانس اروپایی‌ها است که به تعهداتشان بازگشته و برجام را حفظ کنند. آمریکایی‌ها هم باید بدانند ما کلمه به کلمه قانون مجلس را اجرا می‌کنیم و طراحی‌های خود را منوط به طرف مقابل نمی‌کنیم. هر وقت طرف مقابل گام‌های خود را اصلاح کند، ما نیز اقدامات خود از جمله غنی سازی ۲۰ درصد را اصلاح می‌کنیم. اجرای تعهدات هم یعنی ایران بتواند به راحتی نفت خود را فروخته و پولش را بگیرد.

وی درباره ارتباط توقیف کشتی ایران از سوی اندونزی با توقیف کشتی کره‌ای خاطرنشان کرد: همیشه می‌شود حدس زد به ما مسائل فنی را گفته‌اند قبلا نیز این مسائل را با کشور‌های شرقی آسیا داشتیم که حل هم شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آخرین وضعیت بدهی ایران از کره جنوبی هم ابراز داشت: هیچ اتفاقی درباره بدهی ایران رخ نداده و منتظر راه‌حل‌هایی هستیم که طرف کره‌ای در سفر به ایران اعلام کرد. انتظار داریم این راه‌حل‌ها عملیاتی شود. متاسفانه با سرعت مدنظر ما کار جلو نمی‌رود.

خطیب‌زاده به ادعای یکی از خبرنگاران رسانه‌های خارجی در ایران مبنی بر اینکه بهبود روابط ایران با غرب، ایران از روسیه و چین فاصله گرفته است، پاسخ داد: پیش‌فرض سوال شما اشتباه است. ما از سال‌های ریاست جمهوری سید محمد خاتمی نگاه به شرق را پیگیری کردیم و این سیاست نگاه به شرق برخاسته از شناخت است، نه الزام بین‌المللی صرف. شرق سیاسی در حال برآمدن است. این برآمدن در مقابل هیچ جبهه دیگری نیست و شناخت از دنیای پساغربی است.

وی با بیان اینکه ایران اساسا برای همین که از برخی برداشت‌های نادرست فاصله بگیرد نقشه راه‌های راهبردی را طراحی کرده است، گفت: نقشه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین تعریف می‌شود برای اینکه از بالا و پایین رفتن‌های روزمره فاصله بگیریم. در مورد مسکو هم همین گونه است. ظریف بیش از چند ده بار به مسکو رفته است. تعداد سفر‌های ایشان به منطقه و آسیا را با سفر‌هایی که به غرب رفته‌اند، مقایسه کنید.

این دیپلمات ارشد با تاکید بر اینکه ما در سیاست خود اقمار هیچ کسی نمی‌شویم، اظهار داشت: بالاترین دستاورد جمهوری اسلامی استقلال، آزادی و معرفی راه سوم به جهان است و در این راه مستقل همراه با دوستان عمل می‌کنیم؛ ولی به عنوان کشور با سابقه و با پتانسیل به صورت برابر با کشور‌ها همکاری خواهیم داشت. در روز‌های پیش رو شاهد گسترش روابط با شرق خواهیم بود.

خطیب‌زاده درباره اقدامات وزارت امور خارجه درباره پنج نفر از اتباع ایرانی که هفته گذشته در خاک ترکیه در بهمن گرفتار شدند، تصریح کرد: اگر هلال احمر درخواستی از وزارت خارجه داشته باشد حتما انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که مدعی بود وزارت امور خارجه در امور دیپلماسی اقتصادی موفق نبوده است، اضافه کرد: دیپلماسی اقتصادی امری است که تنها به وزارت امور خارجه برنمی‌گردد؛ نهاد‌ها و سازمان‌هایی که مسئولیت مستقیم در حوزه تجارت، سرمایه‌گذاری، بازرگانی و مراودات دارند اختیاراتی دارند که در دست وزارت امور خارجه نیست.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت امور خارجه مسئولیت هماهنگی و تسهیل امور را دارد، ابراز داشت: برخی از سازمان‌ها در بسیاری موارد از نقش تسهیل‌کننده ما استفاده نمی‌کنند ضمن اینکه وزارت امور خارجه پاسخگو است، ولی مطلع باشید وزارت امور خارجه مسؤولیت همه امور را ندارد.

خطیب‌زاده با اشاره به فشار اقتصادی آمریکا بیان کرد: کافی است توجه کنید به فشار حداکثری که آمریکا وارد کرد. آمریکا با چه هدفی این فشار را وارد کرد؟ برای فروپاشی اقتصاد ایران، قطع روابط ایران با کشور‌های مختلف. زمانی که کرونا وارد ایران شد اولین جملات از دهان برخی مقامات آمریکایی این بود که کرونا کاری که نتوانستیم انجام دهیم در بستن مرز‌ها و مراودات انجام داد.

وی ادامه داد: یک سال است حجم همکاری‌های ما با همسایگان را شاهدید. آیا الا بختکی انجام می‌شود؟ روزی که بتوانیم آشکار برای ملت بگوییم که به دست جوانان گمنام در اقصی نقاط جهان چه کار‌هایی این روز‌ها رقم خورده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: باید از بی‌انصافی فاصله گرفت و به کاری که کل جمهوری اسلامی در راستای بی‌اثر کردن این فشار حداکثری به ویژه در حوزه اقتصادی انجام داده ارج گذاشت. تجار ما محصولات خود را با هر سختی صادر می‌کنند و نفت خود را می‌فروشیم. وزارت امور خارجه بیش از مسولیت و اختیارات، موفق عمل کرده است.

اگر طرف‌های ما در برجام به تعهدات‌شان عمل نکنند، ایران باید به نظارت‌های فراپادمانی یا پروتکل الحاقی پایان دهد که به صورت داوطلبانه انجام می‌شود

خطیب‌زاده درباره نحوه بازکشت آمریکا به برجام خاطرنشان کرد: اینکه دولتی روزی به دلیلی دلش نمی‌خواهد از توافقی که ذیل قطعنامه شورای امنیت بیرون برود و بعد بخواهد بگوید برمی‌گردم؛ شدنی نیست. نباید اجازه داد کسی به دلخواه خود از بند‌ها استفاده و کلیت برجام را زیر سوال ببرد. آنچه ایران می‌گوید مبنای حقوقی و دقیق دارد. بازگشت به برجام باید متعهدانه و مسئولانه باشد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.