• کاهش رنج و درد و مشکلات مردم سردشت با طرح دادخواهی از سوی آیت‌الله رئیسی

    کاهش رنج و درد و مشکلات مردم سردشت با طرح دادخواهی از سوی آیت‌الله رئیسی

    پژوهشگر ارشد روابط بین‌الملل با اشاره به سفر رئیس قوه قضائیه به آذربایجان غربی و طرح دادخواخواهی حادثه سردشت که در جریان این سفر مطرح شد، گفت: بنظر می‌رسد اقداماتی که آقای رئیسی و دیگر مقامات در این زمینه انجام خواهند داد، می‌تواند مثمر ثمر باشد و می‌تواند از بار رنج، مشکلات، محرومیت و مظلومیت این مردم بکاهد.
دوشنبه, 18 اسفند 1399 :: Monday, 8 March 2021
 
کد خبر: 91566

قالیباف: نباید به مجلس تهمت ناروا زد

قالیباف: نباید به مجلس تهمت ناروا زد
رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‍های مجلس با اشاره به برخی از اظهارات نسنجیده در زمینه تعیین نرخ ارز از سوی مجلس گفت:ما آنقدر ناشی و نادان به اقتصاد نیستیم که نرخ ارز را تعیین کنیم. هیچ کس قادر نیست نرخ ارز را تعیین کند. نرخ ارز نتیجه اقدامات مدیریتی ما در کف بازار است، لذا ما محکم ایستاده‌ایم که سیاست‌های ارزی را اعمال کنیم تا هر دولتی که آمد از این سیاست ارزی خارج نشود. نباید به مجلس تهمت ناروا زد.
پایگاه خبری ریشه
 

 محمدباقر قالیباف در آئین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‍های مجلس گفت: اینجا یک مرکز علمی تشکیلاتی است همه ما باید وظیفه‌شناسی کنیم، در مسیر خودمان حرکت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما باید در جهت سیاست‌های کلی نظام که مجلس را مکلف کرده آغاز و شروع هر قانون گذاری از شرع مقدس باشد، حرکت کنیم. برای تحقیقات بنیادی نیازمند تحقیقات مجلس هستیم و دفتر مرکز پژوهش‌ها به موضوعات کاربردی متمرکز است.

قالیباف با اشاره به چالش‌ها و اشکالات در زمینه‌های معطوف به حکمرانی در کشور بیان داشت: عزیزانی در این برنامه به برخی از موارد اشاراتی داشتند و اذعان کردند که جای علم در پیشانی سیاست ورزی ما خالی است و اثر خود را نگذاشته است که بنده می‌خواهم بگویم در این زمینه یک اشکالی فراتر از اینها وجود دارد و آن این است که یک سیستم بروکراسی از یکصد سال پیش برای ما به ارث رسیده است که این سیستم قرار است نظام اداری و اعتباری ما را اداره کند؛ این سیستم نه در اختیار سیساتمداران ماست و نه در اختیار حوزه علم، یعنی اگر ما در موضوعی به تصمیم درست و روشنی می رسیم و یک چیزی را مصوب می کنیم و وارد اجرای آن می شویم،آن سیستم اداری و اجرایی  - که برای مردم به مانند غل و زنجیر است و به حق مردم از از آن می نالند -  باعث می شود تا آن تصمیم به صورت ناقص و بعضا اصلا اجرایی نشود و مصداق روشن آن گزارش های مرکز پژوهش های مجلس در زمینه برنامه سوم تا ششم توسعه است که اگر به آن نگاه بیندازیم می‌بنیم که خروجی آن چه هست؟ آن کارنامهاین نظام ادرای و اجرایی است . آن کارنامه سوءمدیریت در بخش های مختلف در کشور است البته ما در جاهایی به صورت پانسیونی بعضی جاها را می بینیم که به خاطر مدیریت درست وبرنامه ریزی در یک مجموعه محدود کارهای خوبی به نمایش گذاشته اند و آنها را می توانیم ببینیم .

وی با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در زمینه تحول در بخش‌های عمومی از منظر اقتصادی که طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ تهیه شد، گفت: در این گزارش حرف‌های خوبی و جدیدی مطرح شد، اما ما هیچ جا ندیدیم که گزارش این مرکز - حداقل تا امروز - آثاری حتی در درون مجلس و در حوزه قانون‌گذاری داشته باشد. امروز عزیزی درباره مسائل زیربنایی اشاره‌ای داشتند آنهم به بخش تمرکزگرایی و سیستم نیمه متمرکز که این مبحث یکی از مباحث مهم و کلیدی در حوزه کشورداری ماست.
 
قالیباف با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس باید به یک سوال مهم پاسخ دهد، بیان داشت: مرکز پژوهش‌های مجلس باید برای خود تعیین تکلیف کند و آن این است که رسالت ما در مرکز پژوهش‌ها چیست؟ بنده زمانی آسیب شناسی نظام اداری خودمان را دنبال می‌کردم و می‌دیدیم که اشکالات ما از جایی شروع می‌شود که مجموعه‌ای که رسالتی برای آن تعریف شده از رسالتش خارج می‌شود، این مجموعه در ادامه نه تنها کارش به زمین می‌ماند که از خاصیت هم خالی می‌شود. بنابراین، چون آن مجوعه از رسالت خودش خارج شده در ادامه می‌رود و در کار مجموعه‌ای دیگر دخالت و مزاحمت ایجاد می‌کند در حالی که فعالیتی ذیل آن مجموعه بی صاحب مانده است و جالب است که آن مجموعه دست آخر مجبور می‌شود که یک مجموعه‌ای دیگر به اسم دیگری را در سیستم ایجاد کند که آن مجموعه بیاید کار و فعالیت مجموعه اول را انجام دهد لذا نتیجه آن این است که ما امروز یک نظام آشفته‌ای در این نظام بروکراسی خودمان داریم و انقدر متورم شده‌ایم که امروز می‌بینیم قریب به ۹۰ درصد درآمد کشور برای هزینه جاری همه این سیستم‌هایی که جز معضلات برای جامعه کار دیگری ندارند، هزینه می‌شود.
 
وی با تاکید بر اینکه مجلس باید در رأس امور، سیاستگذار و ریل گذار باشد تا بتواند هم برنامه بدهد و هم نظارت کند، گفت: باید مشخص شود که مرکز پژوهش‌ها چه رسالتی دارد چرا که مرکز تنها متعلق به مجلس نیست و گنجینه‌ای برای تحول در چالش و اشکال اساسی کشور است.

قالیباف با بیان اینکه دو رویکرد برای مرکز پژوهش‌ها قابل تصور است، ادامه داد: یک رویکرد می‌تواند کارگزار پیرو باشد یعنی آنچه که تاکنون صورت گرفته و رویکرد دیگر می‌تواند کارفرمای پیش‌رو باشد که به نظر بنده باید رویکرد دوم برای مرکز پژوهش‌های مجلس اتخاذ شود.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم برای کشور ۱۰ اولویت داریم و در سطح مجلس و مرکز پژوهش‌ها، در خلال مسیر ریل گذاری، متمرکز به موضوعاتی باشیم که صرفا گره‌های خرد و ریز را منفعلانه دنبال و حل کنیم، این مسیر باید اصلاح شود و انباشت گره‌ها از تصمیم‌ها را باز کنیم، چرا که انواع موانع بر سر راه مردم از جمله در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و محیط زیست وجود دارد و باید غل و زنجیر را از خود باز کنیم.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از مضوعاتی که می تواند فضای ضعف و سوءمدیریت در کشور را بشکند توجه به بودجه سالیانه است، اظهارداشت:  انضباط در بودجه رعایت نشده است. این روز‌ها برخی می‌گویند مجلس نرخ ارز را تعیین کرد، ما آنقدر ناشی و نادان به اقتصاد نیستیم که نرخ ارز را تعیین کنیم. هیچ کس قادر نیست نرخ ارز را تعیین کند. نرخ ارز نتیجه اقدامات مدیریتی ما در کف بازار است، لذا ما محکم ایستاده‌ایم که سیاست‌های ارزی را اعمال کنیم تا هر دولتی که آمد از این سیاست ارزی خارج نشود. نباید به مجلس تهمت ناروا زد. ما می‌گوییم تفاوت نرخ تسعیر ارز با نرخ آزاد که حجم بسیار زیادی است به حدی که بیشتر از بودجه جاری است، کجا خرج می‌شود؟ اکنون ناراحت همین موضوع هستند.

وی با بیان اینکه حتی گفته می‌شود مجلس سقف درآمد نفتی را بسته است، بیان داشت: این در حالی که این چنین نیست هرچقدر می‌خواهند این سقف را بالا ببرند، ولی باید واقع بینانه به شرایط نگاه کنیم، در شرایط سخت کنونی تحقق فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت ممکن است و اگر بیشتر تحقق پیدا کند مهم است که بدانیم این درآمد نفتی کجا خرج می‌شود آیا منجر می‌شود به این که دولت چاق و هزینه‌ها بالاتر رود.

قالیباف با اشاره به برخی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: در بودجه‌ای که دولت ارائه کرده است هزینه‌ها به نسبت سال گذشته ۴۶ درصد افزایش یافته، در مقابل میزان افزایش درآمد ۱۰ درصد بوده است که این یعنی ۳۶ درصد گپ ایجاد شده است در واقع قرار است در جیب مردم برداشته شود از این رو اعتقاد داریم سیاست‌های مالی غلط دولت در سیاست پولی اثرگذار بوده و تورم را بالاتر می‌برد.

این روزها برخی می‌گویند مجلس نرخ ارز را تعیین کرد، ما آنقدر ناشی و نادان به اقتصاد نیستم که نرخ ارز را تعیین کنیم. هیچ کس قادر نیست نرخ ارز را تعیین کند. نرخ ارز نتیجه اقدامات مدیریتی ما در کف بازار است

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مشکل کشور درآمد نیست، مشکل کشور هزینه است و این جایی است که ما باید به آن توجه کنیم. قطعا اختلاف دیدگاه با دولت محترم داریم البته ما درجلساتمان به دولتمردان گفتیم که برای ساماندهی موضوعات در خدمت دولت هستیم و نمونه‌های زیادی هست که ما دراین زمینه به دولت کمک کرده‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کشور ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد دارد، ما تورم و گرانی داریم، مردم مستضعف، مستضعف‌تر می‌شوند و رانت خواران چاق تر! وقتی هم که کشور ۱۵ میلیارد دلار درآمد دارد باز هم تورم و گرانی داریم. این اشکال در سو مدیریت ماست.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.