يكشنبه, 17 اسفند 1399 :: Sunday, 7 March 2021
 
کد خبر: 91509

آغاز ریاست جمهوری بایدن؛ تسکین متحدان، بدبینی رقبا

آغاز ریاست جمهوری بایدن؛ تسکین متحدان، بدبینی رقبا
مراسم تحلیف بایدن، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده واکنش های بین المللی را در پی داشت. اگرچه برخی متحدان واشنگتن مانند اتحادیه اروپا، فرانسه یا حتی کانادا به عرصه جدید قدرت ایالات متحده ابراز خوش بینی کرده اند؛ اما برخی قدرت های دیگر جهان نظیر روسیه بدان به دیده تردید می نگرند.
پایگاه خبری ریشه

پس از چهار سال ریاست جمهوری پرتلاطم دونالد ترامپ، رئیس جمهور مغلوب انتخابات ۲۰۲۰، ورود بایدن به کاخ سفید در روز گذشته، موجی از خوش بینی و آرامش خاطر را در میان متحدان دیرینه واشنگتن برانگیخت که حتی نوید فصل تازه در روابط خود با ایالات متحده را داده اند.

اما رقبای دیگر مانند روسیه واکنش سردی از خود نشان دادند. مسکو در این رابطه اعلام کرد که بهبود روابط مسکو- واشنگتن به اراده سیاسی رئیس جمهوری جدید ایالات متحده بستگی دارد و ایران نیز عنوان کرده که در حال حاضر توپ در زمین بایدن است.

آغاز جدید برای اروپا

اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در توئیتی نوشت: از سخنرانی الهام‌بخش شما (جو بایدن) و پیشنهاد همکاری شما سپاسگزارم. اروپا آماده شروعی تازه در روابط با آمریکاست.

وی پیش از این در پارلمان اروپا عنوان کرده بود: "اتحادیه اروپا پس از چهار سال طولانی ریاست جمهوری ترامپ  در کاخ سفید دوستی دارد.

شارل میشل،  رئیس شورای اروپایی نیز در پیامی توئیتری نوشت:من برای بایدن و هریس در اتحاد مردم آمریکا و برون‌رفت این کشور از بحران شیوع کرونا آرزوی موفقیت دارم. وقت آن رسیده که دوباره بر باورهای خود تمرکز کرده و فصل جدیدی از روابط امریکا و اتحادیه اروپا را آغاز کنیم.

آغاز فصل نوین روابط فراآتلانتیک

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز واکنش نشان داد و توئیت کرد: من به رئیس‌جمهور جو بایدن در روز تحلیفش تبریک می‌گویم. یک ناتو قدرتمند برای آمریکای شمالی و اروپا مفید است چرا که هیچکدام از ما نمی‌توانم از پس چالش‌های پیش رو به تنهایی برآییم. امروز روز آغاز فصلی جدید است و مشتاق همکاری نزدیک هستم.
وی افزود: متحدان ناتو باید برای مواجهه با تهدیدات امنیتی از جمله تهدید تروریستی در افغانستان و عراق، اتحاد خود را تقویت کنند.

آلمان نفس راحتی کشید

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم اعلام کرد: مشتاق فصل نوینی از دوستی و همکاری آلمان و آمریکا هستم.

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان، ابراز امیدواری کرد که آلمان بار دیگر آمریکا را به عنوان شریک غیر قابل چشم‌پوشی در بسیاری از مسائل از جمله مبارزه مشترک و منسجم با همه گیری کووید ۱۹، حمایت جهانی از آب و هوا، و همچنین پیرامون مسائل امنیتی کنار خود داشته باشد.

انگلیس مشتاقانه منتظر همکاری با دولت بایدن است

نخست وزیر انگلیس پس از ادای سوگند ریاست جمهوری جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا به او تبریک گفت و تصریح کرد که مشتاقانه منتظر همکاری با اوست.

بوریس جانسون با انتشار پیامی در توئیتر افزود: رهبری آمریکا در مسائلی که برای همه ما حائز اهمیت است از تغییرات آب و هوایی تا کووید۱۹، مهم است و من بی صبرانه منتظر کار با رئیس جمهوری بایدن هستم.

تبریک رئیس جمهوری فرانسه به بایدن

رئیس‌جمهوری فرانسه چهارشنبه شب و بعد از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، در پیام تبریک خطاب به وی، از بازگشت آمریکا به توافق آب و هوایی پاریس استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دقایقی پیش در صفحه توییتر خود با تبریک آغاز ریاست جمهوری همتای آمریکایی خود نوشت: ما با هم هستیم. در مواجهه با چالش‌های دورانمان قدرتمندتر خواهیم شد. برای ساخت آینده‌مان قدرتمندتر خواهیم بود. برای محافظت از سیاره‌مان قدرتمندتر خواهیم بود. بازگشتتان به توافقنامه پاریس را خوشامد می‌گوییم!

روز خوب دموکراسی؛ به گفته نخست وزیر ایتالیا

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا توئیت کرد: امروز روزی بزرگ برای دموکراسی فراسوی مرزهای آمریکا است. ایتالیا آماده است تا با آمریکا با چالش های بین المللی مشترک مواجه شود.

آرزوهای پاپ فرانسیس برای بایدن
پاپ فرانسیس هم ضمن تبریک به دومین رئیس جمهور کاتولیک در تاریخ ایالات متحده پس از جان اف کندی، از او خواست برای آوردن صلح و آشتی به امریکا و جهان تلاش کند

نتانیاهو خواستار کمک بایدن شد

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پی از دست دادن دونالد ترامپ حامی اصلی جنایات این رژیم علیه ملت فلسطین، خواستار تحکیم روابط با واشنگتن در زمان جو بایدن رییس جمهوری جدید آمریکا شد.

بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا گفت:  از بایدن می خواهم ائتلاف میان واشنگتن و تل آویو را تقویت کند.

وی افزود: همچنین از بایدن می خواهم دامنه صلح میان اسرائیل و کشورهای عربی را گسترش دهد.

بایدن، دوست واقعی ایرلند

مایکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند  هم گفت امروز جو بایدن دوست حقیقی ایرلند چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا شد. همانگونه که در سخنرانی‌اش گفت، امروز روزی متعلق به تاریخ و امید است و مشتاقم که روابط دو کشورمان را مستحکم‌تر کنیم. امروز روزی تاریخی است چرا که کامالا هریس به عنوان نخستین معاون زن رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد. من برای او و بایدن آرزوی توفیق در برابر چالش‌های پیش رو را دارم.

نخست وزیر کانادا؛ مشتاق همکاری با رئیس جمهور بایدن

جاستین تردو نخست وزیر کانادا هم به جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده تبریک گفت و خواستار همکاری با دولت او در مبارزه با همه گیری کووید ۱۹ و تغییرات آب وهوایی،  ایجاد اشتغال برای طبقه متوسط جامعه ‌ با حمایت از بهبود اقتصادی پایدار برای همه " شد.
تبریک هند به بایدن

نارندرا مودی، نخست وزیر هند ضمن تبریک به بایدن گفت: مشتاقانه منتظر همکاری با وی برای تقویت مشارکت استراتژیک بین هند و ایالات متحده است.

امیدوار به آینده فلسطین 

فلسطینی ها نیز به نوبه خود از بایدن خواستند تا در جهت ایجاد فلسطین "مستقل" تلاش کند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین هم در پیامی، ضمن تبریک به بایدن و آرزوی موفقیت برای او در مقابله با چالش های بزرگ پیش رو، امادگی خود را برای روند صلح عادلانه و جامع که بتواند ارزوهای مردم فلسطین برای دستیابی به ازادی و استقلال را فراهم کند، اعلام کرد.

روسیه امیدوار به رویکرد سازنده تر دولت بایدن 

بر اساس بیانیه دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه کرملین اعلام کرد که بهبود روابط بین روسیه و ایالات متحده به "اراده سیاسی" رئیس جمهور منتخب جو بایدن بستگی دارد.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین به همکاری "سازنده تر" با دولت بایدن از جمله تمدید معاهده مهم خلع سلاح نیو استارت مبنی بر محدود کردن زرادخانه های هسته ای دو کشورکه در ۵ فوریه منقضی می شود، ابراز امیدواری کرده است.

میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نیز با ابراز نگرانی از روابط مسکو – واشنگتن، خواستارعادی سازی این روابط شد.

ایران: توپ در زمین بایدن است

تهران از ترک قدرت دونالد ترامپ "مستبد" استقبال و اعلام  کرد که در حال حاضر "توپ در زمین" جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا، برای بازگشت احتمالی واشنگتن به توافق نامه هسته ای ایران (برجام) است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی تلویزیونی افزود: دونالد ترامپ نه فقط برای مردم خود بلکه برای همه جهان مشکلات متعددی ایجاد کرد.

سازمان ملل از بازگشت آمریکا به توافقنامه پاریس استقبال کرد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از اقدامات اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا برای بازگشت به توافق نامه آب و هوایی پاریس و همچنین سازمان جهانی بهداشت استقبال کرد.

تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت نیز با ابراز تاسف از ترک این سازمان از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، از بایدن جانشین او خواست تا به این سازمان ملحق شود.

وی در پیامی در توئیتر نوشت: پیش به سوی جهانی سالم تر، عادلانه تر، امن تر و پایدارتر!

اعلام آمادگی برزیل  برای همکاری با بایدن

به گزارش رسانه بلژیکی لالیبر، بولسونارو، رئیس جمهور راست افراطی برزیل  گفت: "من همچنان متعهد و آماده هستم تا در جهت رفاه ملتها و هموطنانمان تلاش کنم. "

ونزوئلا: چهار سال ظلم و دروغ ترامپیستی

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا بیان کرد که آماده بهبود روابط خود با ایالات متحده پس از دو سال قطع رابطه است

مادورو از دولت جدید آمریکا خواست پس از چهار سال ظلم ترامپیستی و دروغ های بسیار زیاد او، ورق را برگرداند. رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: ترامپ رفت اما امپراطوری باقی مانده است. اما بایدن نیز مانند مادورو، ترامپ را "دیکتاتور" خوانده است.

 

منبع: فرانس ۲۴

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.