پنجشنبه, 14 اسفند 1399 :: Thursday, 4 March 2021
 
کد خبر: 91469

آیا پروانه شکار چهارپایان وحشی صادر می‌شود؟

آیا پروانه شکار چهارپایان وحشی صادر می‌شود؟
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پروانه شکار چهارپایان وحشی در چهار قرق اختصاصی بر طبق جدول و معیار‌های مشخص شده صادر می‌شود.
پایگاه خبری ریشه
شهاب الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست  در خصوص سوال اینکه تا پایان سال، چند مجوز شکار برای چهار قرق صادر میشود؟ گفت: تا ۱۵ اسفند ۹۹ حدود ۶۰ پروانه شکار کل و ۳۳ پروانه شکار قوچ صادر شده است. در سال ۱۳۹۹ بر اساس سرشماری‌های انجام پذیرفته و بنا به درخواست مدیران قرق‌های اختصاصی برای تامین بخشی از هزینه‌های حفاظت و مدیریت قرق‌ها در راستای بهره‌برداری پایدار با تایید ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های کرمان و یزد و بررسی در کمیته فنی معاونت محیط طبیعی سازمان، تصمیم بر این گرفته شد تا در چهار قرق اختصاصی «روباز، چهل گزی، دُربید در استان یزد و منصور آباد در استان کرمان» پروانه شکار «کل، قوچ و آهو» صادر شود.

وی در ادامه اظهارکرد: از این میزان پروانه صادره ۳۰ درصد در اختیار شکارچیان داخلی و بومی و ۷۰ درصد مابقی پروانه‌های شکار با مسئولیت قرق‌داران در نظر گرفته شده است.

منتظمی ادامه داد: در واقع شکارچی داخلی و خارجی داریم شکارچی داخلی ۲ قسمت اند یا بومی اند یا محلی که از هر جای ایران می‌توانند برای شکار اقدام کنند. بومی‌های محلی که شرایط تعیین شده و آن درصد و آمار مشخص است برای شکارچیان بومی که همان رقم پایه و هزینه شکار را پرداخت میکنند که بر طبق پروانه شکار و مبلغی به خزانه دولت واریز میشود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در خصوص شکارچیان سایر نقاط کشور که ضوابطی دارد، که بر مبنای غیر از پولی که به خزانه دولت واریز میشود یک درصدی هم به عنوان سود نگه می‌دارند به این علت که بحث رقابت است و نمی‌شود گفت که به طور مثال شما باید ۲۰ میلیون سود بدهید در واقع در چهار قرق اختصاصی شکارچیان با هم رقابت دارند، به این دلیل سود مشخصی تعیین نشده است.

وی اظهار کرد:، اما برای شکارچیان خارجی و طبق جدول باید عمل کنند علاوه بر این که باید ضوابط کلی را رعایت کنند و باید دلار پرداخت شود که بر مبنای طول شاخ و معیار‌های دیگری هم که درجدول است مشخص می‌شود.

منتظمی افزود: جدولی است که ابعاد و طول شاخ و چند پارامتر و معیار‌هایی دیگری که در جدول مشخص شده است هزینه مشخص می‌شود که این هزینه برای شکارچی خارجی بر طبق هزینه دلار مشخص می‌شود که بر طبق آن شکارچی خارجی باید پرداخت کند و از آن مقدار به شکل درصدی به خزانه دولت واریز میشود میزان درصد واریزی به خزانه دولت بعد از انجام فرایند شکار این درصد مشخص میشود به طور کلی در حدود ۲۵ درصد که هنوز این هم بطور کامل مشخص نیست، ولی این درصد به خزانه دولت واریز می‌شود که براساس معادل دلاری مشخص شده است. به طور کلی بخش که سهم دولت است به شکل دلار وارد خزانه دولت می‌شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای صدور پروانه شکار نداریم و فقط در چهار قرق اختصاصی پروانه شکار صادر می‌شود که برای این مناطق هنوز هیچ پروانه صادر نشده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تعداد شکارچیان خارجی چه تعداد هست هنوز مشخص نشده در واقع ورود برخی اتباع «مثل رژیم اشغالگرقدس» ممنوع است و حق ورود به کشور را ندارند که این برای شرکت‌های گردشگری کاملاً تعریف شده است. در واقع برای ورود شکارچی خارجی نیاز به یک پروسه طولانی است که این پروسه توسط شرکت‌های مجوزدار یعنی با هماهنگی شرکت‌های گردشگری که شکارچی می‌آورند؛ که از طریق این شرکت‌های گردشگری مجوز اخذ شکار گرفته و اقدام می‌کنند و تا به امروز روز هنوز پیشنهادی بر مبنای حضور شکار خارجی نبوده است.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.