دوشنبه, 29 شهريور 1400 :: Monday, 20 September 2021
 
کد خبر: 91424

استفاده از سوخت اورانیوم فلزی با معاهده عدم اشاعه منافاتی ندارد

 استفاده از سوخت اورانیوم فلزی با معاهده عدم اشاعه منافاتی ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: اورانیوم فلزی کاربرد‌های صلح آمیز نیز دارد و هم اکنون برخی کشور‌ها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتور‌های خود استفاده می‌کنند و این موضوع، منافاتی نیز با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشور‌ها ندارد.
پایگاه خبری ریشه

 

سعید خطیب‌زاده در پاسخ به پرسش خبرنگاران در ارتباط با بیانیه اخیر سه کشو اروپایی، گفت: البته بیانیه منتشره، بیانیه مشترک سخنگویان وزارت خارجه‌های این سه کشور بوده و نه بیانیه مشترک وزرای خارجه؛ اما در هر صورت همانگونه که از سوی سازمان انرژی اتمی نیز اعلام شد، بهره‌برداری از كارخانه توليد اورانيوم فلزی اصفهان مندرج در قانون مجلس شورای اسلامی و توليد سوخت پيشرفته (سيليسايد) براي استفاده در راكتور تحقيقاتي تهران، دو موضوع كاملاً متفاوت از هم هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آنچه که آژانس مبادرت به گزارش‌دهی در مورد آن کرده است، ناظر بر آغاز فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی سوخت پیشرفته‌تری برای رآکتور تحقیقاتی تهران تحت عنوان سوخت سیلیساید است که ایران دو سال پیش برنامه آن را به اطلاع آژانس رسانیده و اخیرا نیز اطلاعات طراحی مربوطه را ارائه کرده است. 

خطیب‌زاده با اشاره به اینکه در فرآيند توليد سوخت سيليسايد، اورانيوم فلزي يك محصول مياني است، تصریح کرد: پرسشنامه اطلاعات طراحي كارخانه اورانيوم فلزی اصفهان هنوز به آژانس ارائه نشده و این اقدام، پس از انجام تمهيدات لازم و در مهلت تعيين شده در قانون انجام خواهد شد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با انتقاد از جوسازی‌های بی‌اساس در این خصوص، افزود: اورانیوم فلزی کاربردهای صلح آمیز نیز دارد و هم اکنون برخی کشورها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتورهای خود استفاده می‌کنند و این موضوع، منافاتی نیز با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشورها ندارد. ضمن آنکه این فناوری برای ایران که باید نیازهای بیماران خود به رادیوداروها را با بهترین کیفیت تهیه کند، یک الزام است و کاملا از جنبه‌های بشردوستانه و صلح آمیز برخوردار است.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.