پنجشنبه, 14 اسفند 1399 :: Thursday, 4 March 2021
 
کد خبر: 91392

تغییر سازوکار شوراهای حل اختلاف

تغییر سازوکار شوراهای حل اختلاف
نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با تعدادی از مواد لایحه دوفوریتی شورا‌های حل اختلاف، موافقت کردند.
پایگاه خبری ریشه
به موجب ماده ۱ این لایحه؛ به منظور حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی، شورا‌های حل اختلاف که در این قانون به اختصار «شورا» نامیده می‌شوند، زیرنظر قوه قضائیه و با شرایط مقرر در این قانون تشکیل می‌گردند.

نمایندگان همچنین در ادامه با ماده ۲ این لایحه موافقت کردند.

به موجب ماده ۲ لایحه مذکور؛ برنامه ریزی و راهبری شورا‌ها توسط مرکز حل اختلاف که در این قانون به اختصار«مرکز» نامیده می‌شود، انجام می‌گیرد.

همچنین در تبصره این ماده نیز آمده است؛ مرکز زیر نظر رئیس قوه قضائیه اداره می‏ شود و رئیس مرکز با حکم رئیس قوه قضائیه منصوب می­ شود.

همچنین نمایندگاه با ماده ۳ این لایحه موافقت کردند.

به موجب ماده ۳ ؛ تعیین محدوده فعالیت جغرافیایی شورا‌ها در هر حوزه قضائی بر عهده رئیس همان حوزه قضائی می‏ باشد.

همچنین در تبصره ۱ ماده ۳ آمده است؛ شعب شورا‌ها در شهر‌ها و در صورت لزوم در روستا‌ها و دهستان‌ها به تشخیص رئیس قوه قضائیه به تعداد لازم تشکیل می‏ گردد. رئیس قوه قضائیه می ‏تواند این امر را به رئیس مرکز تفویض کند.

همچنین براساس تبصره ۲ ماده ۳؛ برای رسیدگی به امور فنی و صنفی در دعاوی و شکایات فیمابین اصناف و همچنین برای دعاوی و شکایات فیمابین اقلیت‏های دینی موضوع اصل سیزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ترتیب مقرر در این قانون، شورا‌های حل اختلاف تخصصی قابل تشکیل است. 

 
نمایندگان همچنین در ادامه با ماده ۴ این لایحه موافقت کردند.
 
در ماده ۴ این لایحه آمده است که، ریاست شورا‌های حل اختلاف استان بر عهده یکی از معاونان قضائی رئیس کل دادگستری استان و ریاست شورا‌های حل اختلاف در حوزه قضائی شهرستان و بخش بر عهده رئیس حوزه قضائی مربوط یا یکی از قضات شاغل در آن حوزه قضائی است که با معرفی رئیس کل دادگستری استان و ابلاغ رئیس مرکز منصوب می‌شود.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.