• کاهش رنج و درد و مشکلات مردم سردشت با طرح دادخواهی از سوی آیت‌الله رئیسی

    کاهش رنج و درد و مشکلات مردم سردشت با طرح دادخواهی از سوی آیت‌الله رئیسی

    پژوهشگر ارشد روابط بین‌الملل با اشاره به سفر رئیس قوه قضائیه به آذربایجان غربی و طرح دادخواخواهی حادثه سردشت که در جریان این سفر مطرح شد، گفت: بنظر می‌رسد اقداماتی که آقای رئیسی و دیگر مقامات در این زمینه انجام خواهند داد، می‌تواند مثمر ثمر باشد و می‌تواند از بار رنج، مشکلات، محرومیت و مظلومیت این مردم بکاهد.
سه شنبه, 19 اسفند 1399 :: Tuesday, 9 March 2021
 
کد خبر: 91380

غربالگری ژنتیکی چگونه انجام می‌شود؟

غربالگری ژنتیکی چگونه انجام می‌شود؟
معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران، مراحل غربالگری ژنتیکی را تشریح کرد.
پایگاه خبری ریشه

محسن فتاپور  گفت: یکی از وظایف سازمان بهزیستی، برگزاری جلسات مشاوره و انجام آزمایش‌های ژنتیکی به منظور غربالگری و جلوگیری از به دنیا آمدن نوزادان بیمار است.

این مقام مسئول در سازمان بهزیستی ادامه داد: دو گروه از افراد به ما برای مشاوره ژنتیک مراجعه می‌کنند. گروه اول دختر و پسری هستند که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند و گروه دوم زوج‌هایی هستند که قصد بچه دار شدن دارند.

وی با اشاره به روند غربالگری افزود: این افراد در مراکز ما شجره نامه خود را تشریح می‌کنند و مشخص می‌شود هر یکی از اعضای خانواده آن‌ها به چه بیماری‌های ژنتیکی مبتلا هستند. اگر در این بررسی‌ها تا ۲۵ درصد مشخص شود احتمال دارد کودکی بیمار متولد شود و ژن معیوب است، زوج‌ها برای انجام آزمایشات بیشتر به مراجع پزشکی معرفی می‌شوند.  

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران اظهار کرد: در پایتخت ۳۷ مرکز مشاورزه ژنتیکی و ۴ مرکز دولتی برای ارائه این خدمات ایجاد شده است.

فتاپور درباره بیماری‌های ژنتیکی  گفت: در این مراکز، احتمال انتقال ژنتیکی بیماری‌هایی همچون تالاسمی، هموفیلی، سندروم داوون و ... به جنین بررسی می‌شود.

این مقام مسئول در سازمان بهزیستی با بیان اینکه ازدواج‌های فامیلی در کشور ما بسیار رخ می‌دهد، ادامه داد: دختر و پسری که فامیل هستند و قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، باید مورد بررسی و غربالگری قرار گیرند. اگر در آزمایش‌ها مشخص شود کودک این زوج ممکن است بیمار شود، به آن‌ها توصیه می‌شود یا از ازدواج و یا از بچه دارشدن منصرف شوند. در واقع پزشکان فقط توصیه می‌کنند و تصمیم در این باره با خود جوانان است که می‌خواهند این ریسک را بپذیرند یا خیر.

وی افزود: به طور طبیعی، حتی اگر زن و شوهر هیچ نسبتی با یکدیگر نداشته باشند، سه درصد احتمال انتقال بیماری‌های ژنتیکی به کودک وجود دارد که این میزان در ازدواج‌های فامیلی دو برابر است.  

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران درباره بیماری جنین اظهار کرد: اگر در بررسی‌های پزشکی از یک جنین، مشخص شود ژن معیوبی وجود دارد و این مسئله توسط تیم پزشکی تایید شود، اجازه سقط قانونی صادر می‌شود.

فتاپور گفت:در سال گذشته بیش از ۷ هزار زوج، غربالگری ژنتیکی انجام دادند، اما انجام مشاوره‌های ژنتیکی و غربالگری اجباری نیست.  

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.