پنجشنبه, 14 اسفند 1399 :: Thursday, 4 March 2021
 
کد خبر: 91314

فعالیت بزرگترین مرکز تولید بیت‌‎کوین کشور در رفسنجان متوقف شد

فعالیت بزرگترین مرکز تولید بیت‌‎کوین کشور در رفسنجان متوقف شد
مرکز رفسنجان بزرگ‌ترین سایت مجاز استخراج رمز ارز کشور است که تعرفه برق صادراتی برای این مرکز تعیین و دریافت می‌شود و مقرر شده با هدف کمک به شبکه، ۲ هفته توقف فعالیت داشته باشد.
پایگاه خبری ریشه

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، میزان مصرف برق مراکز استخراج رمز ارز را 500 تا 600 مگاوات اعلام کرد و گفت: نیمی از این مراکز غیر مجاز است که به جد با آن‌ها برخورد می‌شود.

محمد حسن متولی زاده در حاشیه اجرای سومین مانور سراسری اصلاح روشنایی معابر کشور از محل مرکز پایش صنعت برق و در جمع خبرنگاران افزود: توافق با مرکز‌های مجاز استخراج رمز ارز برای توقف دو هفته‌ای فعالیت انجام شده، که مرکز رفسنجان از جمله آن‌ها است.

وی اضافه کرد: مرکز رفسنجان بزرگ‌ترین سایت مجاز استخراج رمز ارز کشور است که تعرفه برق صادراتی برای این مرکز تعیین و دریافت می‌شود و مقرر شده با هدف کمک به شبکه، 2 هفته توقف فعالیت داشته باشد.

متولی زاده گفت: برخورد با مرکز‌های غیر مجاز از ابتدا با جدیت دنبال شده و از مردم هم درخواست شده در صورت اطلاع، این نوع مراکز را معرفی کنند و برای کسانی که شناسایی و معرفی کنند پاداش در نظرگرفته شده است.

متولی زاده درباره مصرف برق کشور افزود: درحال حاضر مصرف برق به دلیل در مدار نبودن وسایل سرمایشی حدود 20 هزار مگاوات کمتر از تابستان است که بر این اساس حدود 50 درصد ظرفیت شبکه برق در عمل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بنابراین از نظر شبکه و تاسیسات هیچ مشکلی نداریم.

مدیرعامل توانیر ادامه داد: تولید برق به تامین سوخت و در درجه نخست گاز نیاز دارد و بعد سوخت جایگزین مایع استفاده می‌شود.

وی گفت: اکنون گرچه میزان گاز تولیدی کشور بسیار بالا است به گونه‌ای که رتبه بالایی در میان کشور‌ها دارد، اما 70 درصد گاز تولیدی در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌شود که این میزان مصرف سبب ایجاد محدودیت در عرضه سوخت به نیروگاه‌ها شده است بنابراین تعدادی از نیروگاه‌ها دچار مشکل شده اند و همین امر سبب بروز خاموشی غیربرنامه‌ریزی شد که از قبل هم قابل پیش بینی نبود.

متولی زاده ضمن عذرخواهی از مردم بابت بروز خاموشی‌ها از تلاش برای جلوگیری از تکرار آن خبر داد و افزود: با هماهنگی‌های صورت گرفته روز گذشته خاموشی اعمال نشد و اکنون شرایط پایدار است.

مدیر عامل توانیر اضافه کرد: تنها راهی که مانع از شرایط قطعی برق است همراهی مردم در مدیریت مصرف انرژی است. مردم با انجام یک اقدام ساده خاموش کردن لامپ اضافه، خاموش کردن یک وسیله برقی کم استفاده و کاهش یک درجه‌ای دمای محیط می‌توانند به تامین برق پایدار برای سراسر کشور کمک کنند.

وی گفت: 10 درصد صرفه جویی معادل 70 میلیون متر مکعب سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها است که شرایط پایدار را برای تامین برق مورد نیاز فراهم می‌کند.

متولی زاده با بیان اینکه حجم سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها تغییر محسوسی نداشته است، افزود: افزایش 4.5 درصدی عرضه انرژی به بخش صنعت به همین میزان میزان مصرف سوخت نیروگاه‌ها را افزایش داد.

مدیرعامل توانیر همچنین بهره وری (راندمان) نیروگاه‌های حرارتی کشور را بالاتر از متوسط جهانی دانست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.