يكشنبه, 28 شهريور 1400 :: Sunday, 19 September 2021
 
کد خبر: 91267

دو گزینه پیش روی حریری برای ماندن در دولت

دو گزینه پیش روی حریری برای ماندن در دولت
منابع لبنانی معتقدند پرونده تشکیل دولت در این کشور وارد مرحله جدیدی از پیچیدگی‌ها و اختلافات شده و دست کم تا ۶ ماه آینده گشایشی در آن حاصل نخواهد شد.
پایگاه خبری ریشه

چند روز قبل شبکه تلویزیونی «الجدید» در لبنان ویدئویی از نشست «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان و «حسان دیاب» نخست وزیر دولت پیشبرد امور این کشور منتشر کرد که در آن میشل عون خطاب به دیاب می‌گفت که «سعد حریری» نخست وزیر مکلف لبنان دروغ می‌گوید و تشکیل دولتی در کار نیست. صرف نظر از اینکه رئیس جمهوری لبنان چرا حریری را متهم به دروغگویی کرده آنچه مسلم به نظر می‌رسد این است که میشل عون واقعا چنین نظری نسبت به سعد حریری دارد.

در این میان اگر غرور شخصی و سیاسی حریری، او را تحت فشار قرار دهد مسلما باید استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کند؛ اما روشن است که حریری بنا به دلایل متعدد هرگز چنین کاری نخواهد کرد. از جمله این دلایل آن است که رئیس جریان المستقبل قصد ندارد به این سادگی از صحنه سیاسی لبنان کنار رفته و به اعتقاد خودش یک پیروزی سیاسی تقدیم میشل عون و «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان کند.

بر اساس اطلاعات، عون در بخشی از سخنان خود به حسان دیاب گفت که سعد حریری تمایلی به انجام تحقیقات جنایی و رسیدگی به پرونده‌های فساد ندارد و به نظر می‌رسد تنها چیزی که برای حریری مهم است قدرت و ادامه معاملات وی باشد؛ بنابراین جایگاه رئیس دولت نجات برای او مناسب نیست.

اما در این میان منابع آگاه گزارش دادند صحبت‌های میشل عون با نخست وزیر پیشبرد امور در دولت لبنان درباره رفتارها و اقدامات تحریری به شکل کامل منتشر نشده و رئیس جمهور از این بابت ناراحت است.

به گفته محافل کاخ ریاست جمهوری لبنان، انتقادات تندی که میشل عون از حریری کرد خواسته بسیاری از لبنانی‌هاست و مردم لبنان متقاعد شد‌ه‌اند که عون باید قاطعانه و بدون تعارف با پرونده تشکیل دولت برخورد کند و این همان کاری است که از گذشته انجام داده و در آینده نیز انجام خواهد داد. همچنین شرایط وخیم لبنان دیگر تحمل سکوت و تعلل را ندارد؛ بنابراین رئیس جمهور در صورت ضرورت با شجاعت کامل گزینه‌های مناسب برای تصدی پست‌های وزارتی را معرفی خواهد کرد.

این اظهارات همچنین عملا پیامی نه تنها برای حریری بلکه برای همه گروه‌هایی که طرفدار نخست وزیری وی هستند نیز بود. رئیس جمهور لبنان معتقد است، صرف انتخاب شدن حریری برای نخست وزیری آینده نباید به قیمت به خطر افتادن موقعیت لبنان تمام شود.

منابع وابسته به رئیس جمهور اعلام کردند که در حال حاضر سعد حریری دو گزینه پیش روی خود دارد: این که از ماموریت خود استعفا دهد یا از روش قبلی که برای تشکیل دولت در پیش گرفته بود و توافقی با احزاب سیاسی بر سر آن حاصل نشد عقب نشینی کند.

این منابع افزودند که میشل عون منتظر پاسخ حریری است و زمانی که پیش نویس گزینه‌های تصدی پست‌های وزارتی را از حریری دریافت کرد همان زمان به او گفت که این فهرست معیارهای لازم را نداشته و برای تشکیل دولت نجات در لبنان مناسب نیست. در واقع رئیس جمهور با شفافیت نظر خود را به نخست وزیر مکلف اعلام کرد اما حریری رفت و دیگر برنگشت.

اطرافیان میشل عون در این زمینه هشدار می‌دهند که اگر حریری هیچ یک از این دو گزینه را انتخاب نکند در زمان مناسب راه حل‌های دیگری مورد بحث قرار می‌گیرد؛ ضمن اینکه رئیس جمهور می‌داند که بحران پیچیده لبنان تحمل درگیری بر سر قدرت را ندارد و همچنین اصلاحات ضروری در چندین بخش نیز مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول باید به سرعت انجام شود، اما این موارد باعث نمی‌شود که رئیس جمهور تحت فشار تشکیل هر دولتی با هر ساختاری را بپذیرد. بنابراین در این شرایط شورای عالی دفاع تا اطلاع ثانوی تصمیمات ضروری را در کشور اتخاذ می‌کند تا بخشی از کمبودهای مربوط به عدم وجود دولت جبران شود.

به گفته منابع مذکور، راه‌حل‌های نیمه کاره بعد از اینکه سعد حریری مدت زیادی از وقت گرانبهایی که در اختیار او قرار گرفته بود را از دست داده دیگر مورد قبول رئیس‌جمهور نیست.

این منابع درباره گزینه‌هایی که حریری برای تصدی پست های وزارتی پیشنهاد کرده اعلام کردند که این اسامی ناشناخته بوده و مناسب نیست و رئیس جمهور قصد ندارد از اصل معیارهای واحدی که قبلاً برای تشکیل دولت به حریری ارائه داده بود، عقب نشینی کند.

منابع لبنانی معتقدند، این وضعیت نشان می‌دهد که وضعیت فعلی و بن بست سیاسی در لبنان تا 6 ماه دیگر ادامه داشته باشد.

به گفته این منابع تا 6 ماه آینده وضعیت لبنان به این شکل خواهد بود: محاصره، بن بست سیاسی، تعطیلی پارلمان، گسترش کانونهای تنش و وتشدید وخامت اوضاع اجتماعی و شرایط زندگی مردم. بر این اساس در برابر این بحران‌های پیچیده، پرونده تشکیل دولت در لبنان به مرحله جدیدی از اختلافات منتقل شده که یا منجر به حل و فصل و یا انفجار خواهد شد.

 

منبع: پایگاه خبری النشره

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.