شنبه, 4 بهمن 1399 :: Saturday, 23 January 2021
 
کد خبر: 91085

فصل پایانی آمریکا

رهبر انقلاب: افول سیاسی آمریکا اگر یک دلیل بیشتر نداشته باشد، دلیل آن عبارت است از انتخاب فردی با مختصات آقای دونالد ترامپ در آمریکا.
پایگاه خبری ریشه

طبق گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، سه نفر از مشاوران کاخ سفید طی اظهاراتی اعلام کرده اند که، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به هیچ عنوان قصدی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد.

مشاوران ترامپ با ارزیابی شانس کناره‌گیری ترامپ از قدرت در اندک روز‌های باقیمانده از دوران ریاست جمهوری، این موضوع را را «هیچ» ارزیابی کردند و از سوی دیگر با بیان اینکه، ترامپ فکر نمی‌کند مرتکب خطایی شده باشد، اعلام کردند: احتمال کناره‌گیری ترامپ «صفر» است.

همه این‌ها در حالی است که سران قدرت در آمریکا بدنبال برکناری ترامپ طی روز‌های پایانی ریاست جمهوری وی شدند.

حوادث روز چهارشنبه گذشته در آمریکا، تحولات این کشور را کاملا دگرگون کرده است.

همانگونه که دونالد ترامپ وعده داده بود، روز چهارشنبه گذشته، هزاران نفر از هواداران وی در واشنگتن مقابل کنگره تظاهرات برپا کردند؛ در نهایت این تظاهرات به خشونت کشیده شد تا جایی که ساختمان کنگره به تسخیر مخالفان جو بایدن درآمد و هواداران ترامپ به درون آن ریختند.

درگیری‌هایی که در پی این تظاهرات شکل گرفت باعث کشته شدن ۴ نفر تاکنون شده است و چه بسا تعداد کشته شدگان در تظاهرات بیشتر از آن چیزی باشد که رسانه‌های آمریکایی منتشر کرده‌اند.

ترامپ در جمع هواداران خشمگین خود حاضر شد اما نه به صورت عادی بلکه آن سوی شیشه‌های ضد گلوله که برای او تعبیه کرده‌اند.

رییس جمهور آمریکا سخنان تندی در باره انتخابات، قانون اساسی، دموکراسی و وضعیت آمریکا بر زبان راند.

سخنان او همچنان بر وجود تقلب در انتخابات ریاست جمهوری استوار بود و این که نتیجه را نمی‌پذیرد و اجازه نمی‌دهد که «دزدان» به قدرت برسند.

نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی به شدت هواداران ترامپ را زیر نظر داشتند اما با این وجود پس از پایان سخنان ترامپ، معترضان به سوی کنگره حمله ور شدند و جلسه کنگره که برای رسمیت بخشیدن به ریاست جمهوری جو بایدن برگزار شده بود، با اخلال روبرو شد تا جایی که نمایندگان کنگره به خاطر حمله معترضان، مجبور به فرار شدند.

با این وجود پس از آنکه نیروهای امنیتی و پلیس وارد معرکه شدند با خشونت با هواداران ترامپ برخورد کردند و در این بین ۴ نفر کشته و چندین نفر نیز زخمی شدند.

رییس جمهور آمریکا در گردهمایی اعتراضی هوادارانش در واشنگتن دی. سی گفت «ما هرگز شکست را نخواهیم پذیرفت.»

ترامپ با چهره‌ای خشمگین افزود «ما هرگز تسلیم نخواهیم شد؛ صدها هزار نفر از مردم امروز در اینجا جمع شده‌اند؛ ما جلوی این دزدی را خواهیم گرفت.»

سخنان ترامپ زنگ خطری برای ۱۵ روز باقی مانده از دوران ریاست جمهوری او بر آمریکاست؛ وی شدیدترین تهدیدات خود را در روز چهارشنبه گذشته در میان هواداران مطرح کرد، تهدیداتی که می‌تواند باعث اتخاذ تصمیماتی سخت در آمریکا شود که بدون تبعات نخواهد بود.

حتی زمزمه برکناری زود هنگام ترامپ از ریاست جمهوری مطرح است، این در حالی است که تنها دو هفته دیگر به پایان دوران ریاست جمهوری وی باقی است.

برای آنکه شرایط تحت کنترل باشد، تا زمان تحلیف جو بایدن، وضعیت فوق‌العاده در واشنگتن برقرار شده است و احتمال می‌رود این شرایط به دیگر ایالت‌ها نیز سرایت کند.

نیروهای امنیتی و پلیس آمریکا در همه جای شهر مستقر هستند و رفت و آمدها و تحرکات هواداران ترامپ را زیر نظر دارند.

گزارش‌های غیر رسمی نیز حاکی از آن است که هواداران ترامپ برای چند روز آینده به ویژه روز تحلیف که ۲۰ ژانویه است، تدارک اقداماتی را دیده‌اند.

احتمال بسیار زیاد در این چند روز باقی مانده از دوره ترامپ، اتفاقات ناگوار و تندی در آمریکا بیفتد.

پیش بینی می‌شود هواداران ترامپ حتی دست به سلاح‌های خریداری شده ببرند و آتش درگیری‌ها از واشنگتن آغاز شده و به دیگر ایالت‌های آمریکا برسد.

حتی گفته می‌شود احتمال دخالت مستقیم ارتش برای کنترل وضعیت بحرانی در آمریکا وجود دارد.

آمریکایی که اکنون بخشی از ماهیت واقعی خود را به نمایش گذاشته است، دیگر آن آمریکایی نخواهد بود که دنیا روی آن حساب باز کند، وجهه آمریکا فرو ریخت و آن هیمنه‌ای که از خود ساخته بود نابود شد.

دموکراسی آمریکایی دیگر نمی‌تواند یک الگو برای دیگر کشورهای دنیا باشد که به زور به دیگران تحمیل می‌کرد.

این که در انتخابات آمریکا تقلب شده یا نشده، تفاوتی در ماهیت و کارکرد نظام لیبرال سرمایه داری آمریکا ندارد.

ریچارد هاس، رییس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در توئیتی که پس از واقعه چهارشنبه در آمریکا منتشر کرد نوشت «ما شاهد تصاویری هستیم که هرگز تصور نمی‌کردم در این کشور (آمریکا) ببینیم، در بعضی پایتخت‌های دیگر بله اما نه اینجا؛ بعید است کسی در جهان دیگر به همان شکل ما را ببیند، احترام بگذارد، بترسد یا به ما وابسته باشد؛ اگر عصر پسا آمریکا تاریخی داشته باشد، مطمئنا امروز است.»

فصل آخر امریکا

«حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن به حوادث اخیر در ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داد. وی در این خصوص گفت: این حوادث نشان دهنده آغاز فروپاشی آمریکا نیست بلکه نشانگر آن است که واشنگتن به پایان فصل خود رسیده است.

بر اساس این گزارش، سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن افزود: حوادث اخیر نشان داد که مردم آمریکا از تمامی احزاب این کشور از جمهوری خواهان گرفته تا دموکرات ها عبور کرده اند و این به معنای خسته شدن آنها از کاپیتالیسم است.

ایرلو در ادامه یادآور شده است: ترامپ کنار گذاشته می شود اما مردمِ مخالف نظام سرمایه داری همچنان باقی خواهند ماند و آمریکا و تمامی کشورهای وابسته به آن را غرق خواهند کرد.

گفتنی است، چهارشنبه (۱۷ دی) و پس از پایان سخنرانی ترامپ در جمع هوادارانش، صدها تن از حامیان وی به ساختمان کنگره که مشغول بررسی آراء گزینشگران (الکترال کالج) بود هجوم برده و روند تائید نهایی نتایج انتخابات ۱۳ آبان را دچار وقفه کردند.

بسیاری از کارشناسان و شخصیت های سیاسی منطقه ای و بین المللی حوادث اخیر ایالات متحده آمریکا را رسوایی بزرگ برای دموکراسی ادعایی این کشور عنوان کردند و آن را یک ناکامی بزرگ برای واشنگتن خواندند.

ترامپ استعفا نمی‌کند: مشاوران کاخ سفید می‌گویند «ترامپ استعفا نمی‌کند و با انتقال قدرت به معاونش به منظور دریافت عفو ریاست جمهوری موافق نیست.»
 
- آغاز فرآیند استیضاح ترامپ در هفته آینده: منابع مطلع از برنامه‌های دموکرات‌های مجلس نمایندگان اعلام کردند این مجلس در حال برنامه ریزی به منظور ارائه طرح استیضاح ترامپ در روز دوشنبه است.
 
- نانسی پلوسی برای استیضاح ترامپ پافشاری می کند: «نانسی پلوسی»، رییس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد «من به کمیته قوانین دستور داده ام که اگر ترامپ بلافاصله استعفا نکند، با اصلاحیه ۲۵ برای ارائه طرح اقدام کنند.»
 
- چند شبکه اجتماعی و سیستم عاملی که تاکنون فعالیت ترامپ را ممنوع یا محدود کرده اند: توییتر، گوگل پارلر و فیسبوک تاکنون اقدام به ممنوعیت یا محدودیت فعالیت‌های آنلاین ترامپ در پلتفرم خود کرده اند.
 
توییتر علاوه بر حذف حساب کاربری ترامپ، حساب‌های کاربری «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی و «سیدنی پاول»، وکیل ترامپ را نیز به طور دائم به حالت تعلیق درآورد.
 
«ردیت»، نیز حساب کاربری مرتبط با ترامپ را مسدود کرد.
 
- دستگیری معترضی که وارد دفتر پلوسی شده بود: مقام‌های آمریکایی می‌گویند که فردی را که در جریان محاصره روز چهارشنبه کنگره توسط معترضان به نتیجه انتخابات، وارد دفتر پلوسی شده بود، دستگیر کردند.
 
دستگیری «ریچارد بارنت» از ایالت «آرکانزاس»، بخشی از روند بازداشت افراد محاصره کننده کنگره است که انتظار می‌رود در روز‌های آینده افزایش پیدا کند.
 
- انتصاب‌های جدید در کابینه بایدن: براساس گزارش ها، بایدن قصد دارد «جینا رایموندو»، فرماندار ایالت «رودآیلند» را برای سمت وزارت تجارت، «مارتی والش»، شهردار «بوستون» را برای سمت وزارت کار و قاضی «مریک گارلند» را برای سمت دادستان کل معرفی کند.
 
آمریکایی که خود باعث و بانی صدها کودتا و جنگ و مرگ میلیون ها انسان بی گناه است حالا خود را گرفتار اتفاقاتی می بیند که زمینه ساز سقوط هژمونی این کشور خواهد شد. هژمونی که با رویداد های ماه های اخیر همچون تظاهرات گسترده و شورش مردم ناراضی در تمام ایالات آمریکا، ناتوانی در مدیریت کرونا، انزوا در عرصه جهانی، حواشی مربوط به انتخابات و البته اشغال کنگره رنگ باخته و بتوان گفت همین الان هم دیگر خبری از آن هژمونی نیست‌.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.