پنجشنبه, 26 فروردين 1400 :: Thursday, 15 April 2021
 
کد خبر: 90969

چهارشنبه آمریکایی با نقش آفرینی ترامپ

چهارشنبه آمریکایی با نقش آفرینی ترامپ
آمریکا در انتظار آشوبی گسترده در روز برگزاری نشست کنگره به منظور تایید یا رد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به سر می‌برد.
پایگاه خبری ریشه
چه اتفاقی در انتظار آمریکا و مردم آن است؟ آیا آنچه که پیش بینی می‌شود واقع خواهد شد؟
 
آمریکای کنونی دستخوش حوادث و اتفاقاتی است که برای آن، آینده روشنی را نمی‌توان پیش بینی کرد.
 
حتی کارشناسان و تحلیلگران و نظریه پردازان آمریکایی و غیر آمریکایی اعتقاد دارند دوران لیبرال سرمایه داری رو به پایان است و این پایان عصر نظام سرمایه داری است که صدای ناقوس آن به گوش می‌رسد.
 
هر چند نباید از ترفندها، حیله‌ها و فریب‌های سردمداران نظام لیبرال سرمایه داری غافل شد، نظام سلطه که تاکنون سیاست براندازی در دنیا را پیاده می‌کرد شاید بتواند خود را از ورطه سقوط برهاند، البته که بر اساس دریافت‌های موجود از شرایط حاکم بر آمریکا، این بار نوبت به نظامی رسیده است که خود تاکنون دولت‌های زیادی را براندازی کرده است.
 
مصداق این ضرب المثل فارسی است که «چاه کن خود درون چاه افتاد»
 
آیا در چهارشنبه آمریکایی حادثه‌ای در آمریکا رخ خواهد داد؟
 
«دونالد ترامپ»، رییس جمهور فعلی آمریکا که به نتیجه انتخابات با ادعای تقلب معترض است، قرار است روز چهارشنبه در آمریکا به همراه هواداران خود تظاهرات اعتراضی برپا کند و از همه هواداران خواسته است تا در مقابل کاخ سفید مکان استقرار ریاست جمهوری حاضر شوند.
 
اگر اجازه برگزاری تظاهرات اعتراضی به هواداران ترامپ  داده شود می‌توان گفت که احتمال وقوع حوادثی نیز دور از انتظار نخواهد بود.
 
از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا تاکنون هواداران ترامپ با خرید سلاح خود را مسلح کرده‌اند و این تسلیح در ششم ژانویه (۱۷ دی) که مصادف با برپایی تظاهرات اعتراض آمیز است می‌تواند برای آمریکا بحران آفرین باشد.
 
جلسه کنگره آمریکا در همین روز یعنی ششم ژانویه برای تایید آرا الکترال برگزار می‌شود که ریاست این جلسه بر عهده «مایک پنس»، معاون دونالد ترامپ است.
 
شاید تظاهرات روز چهارشنبه آمریکایی برای دونالد ترامپ آخرین تیر ترکشی باشد که او در چله خود دارد.
 
رییس جمهور آمریکا تلاش زیادی برای تغییر نتیجه انتخابات انجام داد، اما به نتیجه نرسید و اکنون توسل به هواداران، تنها راه باقی مانده اش است.
 
اینکه چه تعداد از هوادارانی که به ترامپ رای داده‌اند در این تظاهرات اعتراضی شرکت می‌کنند، بسیار اهمیت دارد.
حضور میلیونی آنها می‌تواند چالشی جدی برای نظام سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۱ باشد که در آغازین روز‌های آن به سر می‌برد.
 
آنگونه که بر می‌آید و تحلیلگران اعتقاد دارند و از آنچه که در کنگره دیده می‌شود، آرای الکترال «جو بایدن»، نامزد منتخب انتخابات به صورت کامل در کنگره تایید خواهد شد.
 
انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد.
 
جو بایدن با کسب ۳۰۶ رای الکترال در این انتخابات پیروز شد؛ ترامپ ۲۳۲ رای الکترال به دست آورد، اما او تاکنون از پذیرفتن شکست در انتخابات همچنان خودداری می‌کند.
 
آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری و ادعای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات به شدت دو قطبی شده است و تقابل این دو قطب می‌تواند آمریکا را در یک بحران فرو ببرد.
 
به هنگام برگزاری تظاهرات هواداران ترامپ که با حضور او قرار است مقابل کاخ سفید برگزار شود، احتمالات زیادی پیش بینی می‌شود؛ یکی از احتمالات جدی آغاز درگیری میان هواداران ترامپ با هواداران بایدن است.
 
اگر همزمان با برگزاری تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات، هواداران جو بایدن نیز در این جمع حاضر شوند، قطعا می‌توان گفت که میان آنها درگیری رخ خواهد داد؛ بروز چنین درگیری می‌تواند گسترش یابد و به دیگر شهر‌های آمریکا نیز سرایت کند.
 
یقینا برای برگزاری تظاهرات هواداران ترامپ، تدابیر شدید امنیتی اتخاذ شده است.
 
جمعی که مقابل کاخ سفید حضور خواهند داشت در حلقه‌ای از محاصره پلیس و نیرو‌های امنیتی قرار خواهند گرفت.
 
در همین حال انفجاری که در شهر «نشویل» اتفاق افتاد بدون روشنگری درباره آن از سوی مقامات پلیس و نیرو‌های امنیتی مسکوت باقی ماند، آیا احتمال آن نمی‌رود که در میان تظاهرات کنندگان بمبی منفجر شود و باعث مرگ تعداد زیادی از مردمی که در این اجتماع حاضر شده‌اند شود؟
 
چهارشنبه آمریکایی، می‌تواند به چهارشنبه سیاه آمریکا تبدیل شود که در صورت اتفاقات حادی که ممکن است در این تظاهرات بیفتد، بحرانی لاینحلی را برای آمریکا رقم بزند.
 
آمریکا آبستن اتفاقات و تحولاتی حساس و سرنوشت سازی است که با وجود همه تحلیل‌های داده شده درباره آن، باز هم پیش بینی دقیق و روشنی نمی‌توان از آن داشت.
 
باید در انتظار برپایی تظاهرات هواداران ترامپ ماند و دید که چه خواهد شد.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.