يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 90733

کاهش ۸ درصدی بارش در حوضه های آبریز‌ اصلی کشور

کاهش ۸ درصدی بارش در حوضه های آبریز‌ اصلی کشور
آخرین وضعیت بارش‌ها در سال آبی جدید نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی تا ۱۰ دی ۹۹ ارتفاع بارش‌ها در کل کشور به ۸۲ میلیمتر رسیده است.
پایگاه خبری ریشه

 آخرین وضعیت بارش‌ها در سال آبی جدید نشان می‌دهد که از ابتدای سال آبی تا ۱۰ دی ۹۹ ارتفاع بارش‌ها در کل کشور به ۸۲ میلیمتر رسیده است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل بالغ بر ۸۹  میلیمتر بارش در حوضه‌های آبریز اصلی به ثبت رسیده که کاهش ۸  درصدی را نشان می‌دهد و نسبت به درازمدت ۵۱ساله با افزایش ۱۵ درصدی روبرو بوده است.

کاهش ۱۴۱ درصدی بارش در حوضه آبریز خزر

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حوضه آبریز خزر ارتفاع بارش‌ها به ۱۵۰ میلیمتر رسیده که نسبت به بارش‌های سال گذشته با افزایش ۱۳  درصدی و نسبت به دراز مدت افزایش ۱۴۱  درصدی داشته است.

در این بین حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با ۱۳۷ میلیمتر بارش نسبت به سال گذشته با کاهش ۲۶  درصدی و نسبت به دراز مدت افزایش ۱۱۶ درصدی داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی با ۹۷ میلیمتر بارش نسبت به سال گذشته افزایش ۴۷ درصدی و نسبت به دراز‌مدت افزایش ۷۸ درصدی را به ثبت رسانده است.

افزایش ۴۰ درصدی بارش در حوضه فلات مرکزی

حوضه فلات مرکزی در مدت مورد بررسی با ۴۸ میلیمتر بارش نسبت به سال گذشته با کاهش ۵ درصدی و نسبت به دراز مدت۵۱  ساله با افزایش ۴۰ درصدی روبرو بوده است.

حوضه مرزی شرق نیز با ۱۵ میلیمتر بارش نسبت به سال گذشته کاهش ۱۳ درصدی و نسبت به دراز مدت افزایش ۱۹  درصدی را به ثبت رسانده است.

گفتنی است؛ حوضه آبریز قره قوم نیز از ابتدای سال آبی جاری با ۴۹ میلیمتر بارش نسبت به سال گذشته با افزایش ۶ درصدی و نسبت به دراز مدت افزایش ۴۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

 

کاهش ۸ درصدی بارش در حوضه آبریز‌های اصلی کشور

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.