دوشنبه, 11 اسفند 1399 :: Monday, 1 March 2021
 
کد خبر: 90691

خوش خدمتی عربستان سعودی برای صهیونیست‌ها

خوش خدمتی عربستان سعودی برای صهیونیست‌ها
درحال حاضر نمی‌توان تاریخ دقیقی برای اعلام توافق عربستان با رژیم صهیونیستی اعلام کرد و ممکن است این کشور همچنان مانند گذشته به تشویق کشورهای عربی یکی پس از دیگری برای پیوستن به قطار سازش با صهیونیست‌ها ادامه دهد، یا اینکه قصد داشته باشد در میانه راه به این قطار بپیوندد.
پایگاه خبری ریشه

هزینه‌های سنگین مالی و سیاسی عربستان سعودی در سال‌های اخیر برای خدمت به صهیونیست‌ها و اجرای پروژه‌های ضد فلسطینی در منطقه از باج‌ها و هدایای چند صد میلیون دلاری به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا گرفته تا پخش سریال‌های ضد فلسطینی همچون «ام هارون» و «مخرج ۷» و تلاش برای عادی‌سازی کشورهای عربی همچون امارات و بحرین و سودان برای توافق با اشغالگران قدس، مسئله پوشیده‌ای نیست.

بحث عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی از زمان امضای معاهده «کمپ دیوید» میان مصر و اسرائیل در سال ۱۹۷۸ مطرح شده و ریشه در آفریقا دارد. اما در مرحله کنونی و هم‌زمان با کشیده شدن کشورهای عربی خاورمیانه در منطقه خلیج فارس به روند صلح با صهیونیست‌ها عربستان سعودی که همواره داعیه سردمداری کشورهای عربی و اسلامی را دارد در راستای تلاش برای امضای توافق سازش میان اعراب با تل‌آویو، پا را از محدوده همسایگان عرب خود نیز فراتر گذاشته و به قاره آفریقا رسیده است.

نقش عربستان در توافق سودان با اسرائیل

پس از امضای رسمی توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی در ۱۵ سپتامبر گذشته، مستندات مربوط به اقدام سودان برای عادی‌سازی با اسرائیل قوت گرفت. هم‌زمان با آن و درحالی که شیخ‌نشینان خلیج فارس برای پیروزی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا در انتخابات این کشور هزینه می‌کردند، یکی از منابعِ نظامی سودان از نقش ریاض و ابوظبی در توافق خارطوم با تل‌آویو پرده برداشت. این منبع نظامی سودانی صراحتاً اعلام کرده است دیداری که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان با یکدیگر برگزار کرده بودند با هماهنگی امارات و عربستان انجام شده است.

در همین حال، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» نیز به نقش آفرینی عربستان سعودی در این زمینه اذعان کرده است. این روزنامه با انتشار گزارشی تأکید کرد: «نتانیاهو قصد دارد سودان را به جمع کشورهای متحد با رژیم صهیونیستی اضافه کند. تلاش‌های متعددی برای تحقق این مهم توسط سازمانِ موساد و همچنین عربستان سعودی، انجام شده است.» از همین رو، واضح است که عربستان سعودی و امارات نیز تلاش‌های بی وقفه‌ای را برای تسریع روند عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی، صورت می‌دادند. سرانجام سودان در ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ به شکل رسمی از توافق با اسرائیل خبر داد.

افشای نقش محمد بن سلمان در صلح مغرب با تل‌آویو

۱۰ دسامبر جاری نیز در اتفاقی قابل پیش‌بینی مغرب به عنوان دومین کشور آفریقایی در سال جاری میلادی، از عادی‌سازی رسمی روابط با رژیم صهیونیستی خبر داد تا قطار عادی‌سازی کشورهای عربی با اسرائیل پیش از عزیمت ترامپ از کاخ سفید پربارتر شود.

بلافاصله پس از اعلام این توافق رسانه های اسرائیلی طبق معمول در بازتاب خبر توافق یک کشور عربی با تل‌آویو به نقش عربستان در آن اشاره کردند تا جاده عادی‌سازی سعودی‌ها با صهیونیست‌ها هموارتر شود. در همین راستا روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم  به تیتر درشت صفحه اول روزنامه انگلیسی زبان «عرب نیوز» متعلق به خانواده سلطنتی عربستان پیرامون صلح مراکش و رژیم صهیونیستی پرداخت و آن را مقدمه ای برای توافق ریاض و تل آویو تفسیر کرد.

اما روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارانوت در بازتاب خبر توافق مغرب با تل آویو به نقش مستقیم شخص «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی اشاره و اعلام کرد ولیعهد عربستان که کاخ های تابستانه ای در رباط پایتخت مغرب دارد از طریق مذاکرات با پادشاه این کشور در این اقدام به ایفای نقش پرداخته و بر تصمیم مغرب برای عادی سازی روابط با اسرائیل تاثیر گذاشته است. مشاور پادشاه مغرب نیز اعلام کرده که ولیعهد سعودی سیاهه ای از برخی کشورهای عربی و اسلامی دیگر نظیر اندونزی، جیبوتی، مالی و پاکستان را برای عادی سازی روابط با اسرائیل در آینده تهیه کرده است و پس از آن عربستان نیز عادی سازی روابط خود با اسرائیل را اعلام خواهد کرد.

چرایی سفر نتانیاهو به عربستان

پس از انتشار خبر سفر بنیامین نتانیاهو به منطقه نیوم عربستان، در سواحل دریای سرخ و دیدار سه جانبه نخست وزیر رژیم صهیونیستی، وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد عربستان سعودی، خبر تکذیب چنین دیداری منتشر شد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی و وال استریت ژورنال خبر سفر محرمانه نتانیاهو به عربستان را منتشر کردند و حتی در برخی دیگر از رسانه‌ها به نقل از وزیر آموزش و پرورش رژیم صهیونیستی، خبر سفر نخست وزیر این رژیم به عربستان و دیدار سه جانبه را تأیید شد.

برخی مقامات رژیم سعودی که نخواستند نامشان فاش شود، دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی، وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد عربستان را تأیید کرده‌اند.

اگرچه وزیر خارجه سعودی این اخبار را تکذیب کرده است، اما بشنوید و باور نکنید.

اما این دیدار محرمانه چه اهدافی را می‌تواند در سر داشته باشد؟

قطعا سفر نتانیاهو به عربستان برای نخستین بار نبود که اتفاق می‌افتد و پیش از این نیز سفرهای دوجانبه‌ای میان دو رژیم سعودی و صهیونیستی وجود داشته است.

اگر سفر نتانیاهو به عربستان را برای عادی سازی روابط و سازش سعودی‌ها با اسرائیل بدانیم، اشتباه است، چرا که این دو رژیم سال‌ها است با هم در ارتباطند، خاندان سعودی جاده صاف کن سازش خیانت بار رژیم‌های عربی منطقه با رژیم صهیونیستی است.

ترامپ دوران گذار خود را سپری می‌کند، دورانی که با شکست‌های سنگینی همراه بوده است.

همزمانی نشست سه جانبه محور و مثلث شیطانی غربی عبری عربی با هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی به دست نیروهای مجاهد یمن را نباید دور از ذهن داشت.

نیروهای مردمی یمن در حال پیشروی و پیروزی در صحنه واقعی جنگ هستند و بازپس گیری مناطق وسیعی از خاک یمن از دست اشغالگران سعودی برای محور غربی عبری و عربی دلهره آور است.

از سوی دیگر برگزاری این نشست در عربستان را می‌توان در راستای شدت بخشیدن به موضوع باصطلاح فشارهای حداکثری علیه ایران تلقی کرد.

بر اساس گزارش ها، محور مذاکرات محرمانه در عربستان، ایران بوده است.

به نظر می‌رسد که هم عربستان سعودی و هم رژیم صهیونیستی از رفتن ترامپ نگران باشند، چون هنوز از سیاست خارجی احتمالی جو بایدن آگاهی کاملی ندارند و در این مدت که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روشن شده است، رییس جمهور منتخب هیچگونه تماسی با مقامات عربستان و رژیم صهیونیستی نداشته و متقابلا نیز چنین تماسی با بایدن گرفته نشده است.

از نظر کارشناسان آمریکایی نیز رژیم‌هایی چون عربستان و حتی اسرائیل اکنون که شرایط و اوضاع آنها به خاطر نوع حکومت‌ها و رفتارهایی که مرتکب شده‌اند بحرانی گشته قطعا حامی اصلی آنها نیز از چنین فرایندی آگاهی دارد و به این نتیجه رسیده است که شاید دیگر نتواند روی آنها حساب کند.

روی سخن با نظام حاکمیتی آمریکاست نه دولت دونالد ترامپ؛ رییس جمهور کنونی آمریکا تا دو ماه دیگر باید قدرت را واگذار کند، اما او در این زمان باقی مانده احتمال دارد دست به اقداماتی بزند که بیشترین هزینه را برای آمریکا خواهد داشت.

شکست در سوریه برای آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل سعود بسیار دردناک بود و از سوی دیگر ناموفق بودن در تحمیل دولتی وابسته به عربستان سعودی در عراق ناکامی دیگری را برای ائتلاف غربی عبری عربی رقم زده است.

شکست‌های پی در پی در جنگ علیه مردم مظلوم یمن و حملات ویرانگر و غافلگیر کننده جبهه مقاومت یمن به تاسیسات عربستان سعودی نیز مثلث شرارت را به هراس انداخته است.

در این صحنه‌های نبرد هیچ کاری از دست آنها بر نمی‌آید جز آنکه بخواهند اقدامی انجام دهند که باعث شکل گیری یک جنگ تمام عیار در منطقه شود.

نگرانی مثلث شرارت از تبعات گسترده چنین جنگی است، اگر خواهان طاووس هستند باید جور هندوستان را نیز بکشند.

بررسی تبعات حنگ افروزی از سوی مثلث غربی عبری عربی و واکنشی که صد در صد خواهند دید، در مذاکرات محرمانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی، وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی تجزیه و تحلیل شده است.

ترامپ اگر شرایط سفر را داشت خود در این نشست سه جانبه حاضر می‌شد، اما به خاطر شرایط سیاسی حاکم در آمریکا از حضور در این جمع محروم بود.

اما در آخر باید به این نکته توجه ویژه داشت که ترامپ با اینگونه اقدامات ظاهری که در قالب جنگ روانی عرضه می‌شود سعی دارد در درون آمریکا رعب و حشت ایجاد کند تا شاید بتواند به اقدامات دموکرات‌ها علیه خود پس از واگذاری ماخ سفید پایان دهد و نوعی مصونیت به دست آورد.

دونالد ترامپ خود به خوبی می‌داند که پنتاگون و ارتش آمریکا با او در یک جنگ افروزی همراهی نخواهند کرد و سیاست‌هایی که مایک پمپئو در منطقه دنبال می‌کند از پیش شکست خورده است.

ریاض تا پایان ۲۰۲۱ روابط با اسرائیل را عادی‌سازی می‌کند

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست گزارش داد که مقامات ارشد رژیم صهیونیستی انتظار دارند که روابط میان تل‌آویو و ریاض تا پایان سال ۲۰۲۱ عادی شود.

اطمینان زیادی در میان مقامات رژیم صهیونیستی وجود دارد که عادی‌سازی روابط با ریاض تا پیش از خروج ترامپ از قدرت یا در مراحل اولیه دولت بایدن روی نخواهد داد اما این اطمینان وجود دارد که روابط با ریاض طی ۱۲ ماه آینده با تکانه‌ای مواجه خواهد شد.

این ادعاها پس از مجموعه‌ای از عبارات گاه مکمل و گاه به ظاهر متنافض توسط مقامات ارشد اسرائیلی در ماه‌های اخیر مطرح می‌شود.

در مقابل این ادعاها نیز وزارت خارجه رژیم صهیونیستی تا کنون هیچگونه اظهار نظر رسمی در این باره نداشته است.

هفته پیش «الی کوهن» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی گفت که ممکن است طی سال‌های آینده توافق با سعودی‌ها حاصل شود اما این توافق پیش از ۲۰ ژانویه (۱ بهمن، روز ترک کاخ سفید توسط ترامپ) حاصل نخواهد شد.

همچنین این مقام صهیونیستی به طور آشکار مشخص نکرد که عادی سازی روابط ریاض با تل‌آویو پیش از پایان سال ۲۰۲۱ حاصل خواهد شد.

روز ۲۳ نوامبر (۳ آذر) رسانه‌ها به صورت گسترده‌ای گزارش دادند که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی دیدار داشته است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، این دیدار با حضور «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا صورت گرفته است.

پس از آن، انبوهی از تاییدها و تکذیب‌ها درباره این دیدار انجام شد و خود نتانیاهو نیز آشکارا از اظهار نظر در این باره خودداری کرد تا بدین ترتیب وی نشانه‌هایی از پیشبرد روابط با ریاض را ارسال کند.

روزنامه جروزالم پست اخیرا نیز گزارش داده بود که محمد بن‌سلمان پیشتر سفر محرمانه‌ای به سرزمین‌های اشغالی داشته است.

روز ۲۵ اکتبر (۴ آبان) یوسی کوهن، رئیس سرویس جاسوسی موساد به اطرافیان خود گفته بود که سعودی‌ها منتظر انتخابات آمریکا هستند اما این امکان وجود دارد که عادی سازی روابط با تل‌آویو را به عنوان «هدیه‌ای» برای برنده انتخابات آمریکا ارائه دهند.

کوهن یک هفته پیش از انتخابات آمریکا گفته بود که اگر دونالد ترامپ پیروز انتخابات آمریکا باشد، ممکن است که عربستان فورا عادی سازی روابط با تل‌آویو را اعلام کند.

جروزالم پست نوشت زمانی که نظرسنجی‌ها به صورت درست پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات را پیش بینی کردند، سعودی‌ها با وجود آنکه همچنان خواستار عادی سازی روابط با تل‌آویو بودند اما ضرورتا به دنبال این اقدام در یک جدول زمانی شفاف نبودند.

کوهن گفت که سعودی‌ها نمی‌خواستند هدیه‌ای به ترامپ بدهند و پس از آن چیزی برای هدیه دادن به دولت بایدن نداشته باشند.

چیزی که در حال حاضر و دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جالب توجه بوده این است که همچنان اطمینان بالایی در میان مقامات رژیم صهیونیستی وجود دارد که تا پایان سال ۲۰۲۱ توافقی با عربستان سعودی حاصل خواهد شد.

 

درحال حاضر نمی‌توان تاریخ دقیقی برای اعلام توافق عربستان با رژیم صهیونیستی اعلام کرد و ممکن است این کشور همچنان مانند گذشته به تشویق کشورهای عربی یکی پس از دیگری برای پیوستن به قطار سازش با صهیونیست‌ها ادامه دهد، یا اینکه قصد داشته باشد در میانه راه به این قطار بپیوندد. اما آنچه مسلم است ریاض با توجه به هزینه‌های گزافی که در مسیر عادی‌سازی با اسرائیل پرداخته و حتی جایگاه اسلامی و قیمومیت بر حرمین شریفین را نیز نادیده گرفته، هرگز از فکر توافق با تل‌آویو عقب‌نشینی نخواهد کرد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.