شنبه, 16 اسفند 1399 :: Saturday, 6 March 2021
 
کد خبر: 90671

تزریق واکسن ایرانی به «دختر» سازنده

تزریق واکسن ایرانی به «دختر» سازنده
طیبه مخبر  گفت: این تلاش‌های شبانه‌روزی دانشمندان و نخبگان است که به ما اعتماد به‌نفس و غرور ملی می‌دهد، وگرنه من هم مثل یکی از همه مردم و جوانانی هستم که برای این کار داوطلب شده‌اند.
پایگاه خبری ریشه

فاز نخست آزمایش انسانی واکسن کرونای ایرانی با تزریق آن به یک زن داوطلب وارد مرحله جدیدی از تحقیقات شد. این زن جوان که دختر محمد مخبر، رئیس اجرایی ستاد فرمان حضرت امام خمینی(ره) است عنوان کرده به دلیل ایمان به تلاش دانشمندان کشورمان و برای مشارکت در این آزمایش بالینی داوطلب دریافت واکسن ایرانی شده است.  در این باره طیبه مخبر به عنوان نخستین زنی که در پروژه تست واکسن کرونای ایرانی شرکت کرده است به سؤالات «ایران» درباره انگیزه و تصمیم خود برایمان گفت.

چه انگیزه‌ای باعث شد که شما داوطلب تست واکسن کرونای ایرانی شوید؟
من به سبب زحمات بسیار زیاد پدر، طی چند ‌ماه اخیر در جریان روند پیشرفت این پروژه ملی بودم و می‌دیدم که همه استانداردها با جدیت رعایت می‌شوند و همه تست‌ها با چه وسواسی تأیید می‌شوند. به همین دلیل واقعاً به ثمره تلاش دانشمندان‌مان ایمان و اعتقاد داشتم. واقعیت این است امروز که این پروژه به دست توانمند دانشمندان هموطن‌مان به ثمر نشسته همه خانواده‌ام دوست داشتند در این موقعیت باشند؛ البته چون همگی در شهریورماه به کرونا مبتلا شده بودند فقط من واجد شرایط ورود به طرح کارآزمایی بالینی شدم.

وقتی تصمیم‌تان قطعی شد که تزریق واکسن را انجام دهید نگران عوارض وخطرات آن نبودید؟ خانواده‌تان مخالفت نکرد؟
بالاخره مشارکت در تست نگرانی خاص خود را دارد ولی از آن جهت که من هم به عنوان یک ایرانی وظیفه دارم هر کاری که در توان دارم برای پیشرفت کشورم انجام دهم تصمیم گرفتم داوطلب شوم و در این آزمایش بالینی مشارکت کنم و از پدر، مادر و همسرم هم متشکرم که از  تصمیم من حمایت کردند. البته که در مقابل زحمات دانشمندان ایرانی این کمترین کار ممکن بود.

این اقدام شما باعث افزایش اعتماد عمومی به پزشکان متخصصان و محققان ایرانی می‌شود، به نظر شما این واکسن تا چه حد اثربخش است؟
 به نظر من این تلاش‌های شبانه‌روزی دانشمندان و نخبگان است که به ما اعتماد به‌نفس و غرور ملی می‌دهد، وگرنه من هم مثل یکی از همه مردم و جوانانی هستم که برای این کار داوطلب شده‌اند. ضمن اینکه واکسن کووایران با استانداردهای جهانی به این مرحله رسیده و امیدواریم با کمترین عوارض هم به مرحله عرضه عمومی برسد.

نظر شما درخصوص استفاده از واکسن ایرانی در پی برخی شایعات و جوسازی‌های رسانه‌های خارجی و شبکه‌های مجازی چیست؟
من فکر می‌کنم چه در این موضوع چه در مورد حواشی دیگر هر کدام از ما باید بر اساس صداقت و واقع‌بینی، وظیفه خودمان را به درستی انجام دهیم. اینکه دیگران تشویق کنند یا تحقیر، چیزی از مسئولیت ما کم نمی‌کند. اما من قطعاً به ثمره دانش دانشمندان‌مان و به تعهد حرفه‌ای و شرعی آنها بیشتر از خارجی‌ها اعتماد دارم.

 

منبع: روزنامه ایران
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.