دوشنبه, 29 دى 1399 :: Monday, 18 January 2021
 
کد خبر: 90647

چند نکته مهم پیرامون صبر، قناعت و سیره تربیتی حضرت «فاطمه زهرا(س)»

چند نکته مهم پیرامون صبر، قناعت و سیره تربیتی حضرت «فاطمه زهرا(س)»
یک کارشناس علوم قرآنی گفت: ما همواره باید از حضرت «فاطمه زهرا (س)» الگوبرداری کنیم ایشان الگوی بزرگ صبر و قناعت بودند و این موضوعی است که امروزه باید آن را همواره مد نظر قرار داد.
پایگاه خبری ریشه
 

محمد محبی پیرامون سیره رفتاری «حضرت فاطمه زهرا (س)» گفت: حضرت «فاطمه زهرا (س)» سیره رفتاری ارزشمندی داشتند، ایشان شایسته‌ترین زن جهان هستند، جایگاه این بانوی ارزشمند در حدیثی که «پیامبر اکرم (ص)» پیرامون دختر بزرگوارشان فرموده‌اند به خوبی بیان شده است:« زهرا (س) ام ابی‌ها ست زهرا (س) ام الائمه است».

***قناعت «حضرت فاطمه زهرا (س)»

وی قناعت را یکی از ویژگی‌های «حضرت فاطمه زهرا (س)» دانست و تاکید کرد: قناعت به عنوان یکی از با فضیلت‌ترین و ارزشمند‌ترین ویژگی‌های اخلاقی انسان به شمار می‌آید، ویژگی که «حضرت فاطمه زهرا (س)» با زندگی ساده خود، امکان اجرا نمودن آن را ثابت کردند.

 

***بخشش و کرامت «حضرت فاطمه زهرا (س)»

محبی با اشاره به بخشش و کرامت «حضرت فاطمه زهرا (س)» ابراز کرد: «حضرت فاطمه زهرا (س)» در روز ازدواج خود لباس عروسی خود را به نیازمندی دادند و با لباس قدیمی خود به خانه بخت رفتند. هنگامی که «پیامبراکرم (ص)» در مورد لباس نو حضرت «زهرا (س)» از ایشان سوال کردند ایشان در پاسخ فرمودند آنچه را که دوست داشتم در راه خداوند متعال به نیازمندی دادم، به همین دلیل خداوند به پاس ایثار و از خودگذشتگی حضرت «فاطمه زهرا (س)» جبرئیل را نزد «پیامبر اکرم (ص)» و «حضرت فاطمه زهرا (س)» فرستاد جبرئیل فرمود: خداوند فرمان داده به خاطر این گذشت و فداکاری آنچه را شما بخواهید به شما خواهد داد، حضرت «فاطمه (س)» پاسخ دادند که چیزی نمی‌خواهند، جبرئیل بار دیگر بر آنان نازل شد و فرمود خداوند تاکید کرده هر آنچه شما بخواهید به شما خواهد داد در این لحظه «صدیقه کبری (س)» این خواسته را به پدر بزرگوارشان سپرده «پیامبر اکرم (ص)» نیز در این زمان دست به دعا برداشتند و از خداوند درخواست کردند تا همه مسلمانان را ببخشند و در بهشت جای دهد و این رویداد در سوره ضحی از آن یاد شده است.

وی قناعت را یکی از ملزومات جامعه امروز دانست و تاکید کرد: ما همواره باید از «حضرت فاطمه زهرا (س)» الگوبرداری کنیم ایشان الگوی بزرگ قناعت بودند و این موضوعی است که امروزه باید آن را همواره مد نظر قرار داد.

محبی پیرامون دلیل لقب دادن «ام الائمه» به حضرت «فاطمه زهرا (س)» بیان کرد: نسل پاک «پیامبراکرم (ص)» به وسیله دخترش به وجود آمده و گسترش یافته است، لذا «رسول اکرم (ص)» فرمودند: پروردگار عزیز و بلند مرتبه نسل هر پیامبر را در صلب خود آن پیامبر قرار داد، حال آنکه نسل مرا در صلب علی جای قرار داد. ایشان چندین بار به دختر عزیزشان فرمودند:‌ ای فاطمه، تو را بشارت می‌دهم که از نسل تو یازده فرزند معصوم و امام مردم خواهد شد و آخرین آن‌ها «مهدی (عج)» است.

***رویکرد تربیتی حضرت «فاطمه زهرا (س)»

وی رویکرد تربیتی حضرت «فاطمه زهرا (س)» را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: حضرت «فاطمه زهرا (س)» فرزندان خود را همیشه برای یادگیری و تعلیم و تزکیه آماده می‌کردند؛ به عنوان مثال به «امام حسن (ع)» می‌فرمودند: «به مسجد برو، آنچه را از پیامبر(ص) شنیدی فراگیر و نزد من بیا و برای من بازگو کن».

وی پیرامون نحوه تربیتی فرزند توسط حضرت «فاطمه زهرا (س)» ابراز کرد: حضرت «فاطمه زهرا (س)» بازی با کودکان که نقش بسزایی در تربیت آن‌ها دارد را هموراه در نظر داشتند، طبق نقل‌های تاریخی حضرت «فاطمه (س)» فرزندشان «امام حسن (ع)» را روی دست می‌گرفتند ایشان را حرکت می‌دادند و می‌فرمودند: «اشبه أباک یاحسن، واخلع عن الحق الرّسن، واعبد الهاً ذامنن، ولاتوال ذا الاحسن؛ ای حسن، نظیر پدرت باش و ریسمان ظلم از حق دور کن، و خداوندی را که صاحب نعمت هاست پرستش کن و با افراد تیره دل دوست مباش».

 

***میراث معنوی حضرت «فاطمه زهرا (س)»

این کارشناس علوم قرآنی پیرامون میراث معنوی حضرت «فاطمه زهرا (س)» بیان کرد: روایات، بخش مهمی از میراث «فاطمه (س)» هستند. این روایات از حیث محتوا متنوع و مشتمل بر موضوعات اعتقادی، فقهی، اخلاقی و اجتماعی‌اند. برخی از روایات  در کتاب‌های حدیثی شیعه و اهل سنت ذکر شده است و شماری از روایات در کتاب‌هایی مستقل با عناوین مختلف تدوین شده‌اند. برخی از این مسند‌ها در طول زمان مفقود شده‌اند و تنها در کتاب‌های رجالی، تراجِم و کتاب‌شناسی‌ها از راویان و نویسندگان این کتاب‌ها سخن به میان آمده است.

وی به دیگر میراث ارزشمند حضرت «فاطمه زهرا (س)» اشاره و خاطرنشان کرد: مصحف «فاطمه (س)»، شامل مطالبی است که «حضرت فاطمه (س)» آن‌ها را از فرشته الهی شنیده‌اند و «امام علی (ع)» آن را نوشته است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.