دوشنبه, 31 خرداد 1400 :: Monday, 21 June 2021
 
کد خبر: 90431

تفاهم نامه سازمان زندان‌ها و ستاد اجرایی فرمان امام به منظور حمایت‌ اجتماعی و معیشتی از خانواده زندانیان منعقد شد

تفاهم نامه سازمان زندان‌ها و ستاد اجرایی فرمان امام به منظور حمایت‌ اجتماعی و معیشتی از خانواده زندانیان منعقد شد
آیین امضای تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در خصوص حمایت‌های اجتماعی و معیشتی از خانواده زندانیان سراسر کشور برگزار شد.
پایگاه خبری ریشه

آیین امضای تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در خصوص حمایت‌های اجتماعی و معیشتی از خانواده زندانیان سراسر کشور با حضور محمد مهدی حاج محمدی رییس سازمان زندان‌ها، عسگری معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و جولایی رییس ستاد دیه برگزار شد.

رییس سازمان زندان‌ها در این مراسم گفت: مأموریت مشترک ما در سازمان زندان‌ها و در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام دستگیری از مستضعفان و مجرمان است؛ اما مأموریت ستاد اجرایی دستگیری از مستضعفانی است که مراقب زمین خوردنشان هستیم.

وی با بیان اینکه دستگیری از محرومان و مستضعفان همواره دغدغه امام راحل (ره) بوده است، ادامه داد: فقر اعتقادی، عاطفی و فکری می‌تواند زمینه‌ساز بزهکاری برخی از مجرمان باشد.

رییس سازمان زندان‌ها گفت: اگر پیشگیری از بیماری و بزهکاری مهم است درمان بیماری و اصلاح بزهکاری هم امر مهمی به شمار می‌رود؛ گاهی به واسطه کوتاهی در درمان یک بیمار خانواده گرفتار می‌شود و بیماری به خانواده و جامعه سرایت می‌کند در رابطه با مجرم هم همین موضوع حاکم است و به واسطه بزهکاری جامعه آلوده می‌شود، لذا هم اصلاح و تربیت مجرم مهم است و هم حمایت از خانواده او.

حاج محمدی تأکید کرد: حتما کسی که دست اندازی به اموال مردم داشته و به آرامش مردم خدشه وارد کرده و امنیت اجتماعی را مختل کرده باید تنبیه گردد و در زندان بماند تا اصلاح شود؛ اما نگهبانی از ارزش‌ها و اصالت‌ها و شرافت‌ها برای خانواده زندانیان نیز امر مهمی است.

وی ادامه داد: خانواده زندانی مجرم نیست و می‌تواند در زمینه اصلاح و تربیت ایفای نقش کند، لذا دستگاه‌های مردمی دلسوز مثل ستاد اجرایی حضرت امام (ره) می‌تواند ما را کمک کند و  حمایت از خانواده زندانیان، مجازات را مؤثرتر و فرآیند اصلاح و تربیت را اثربخش‌تر می‌کند.

حاج محمدی گفت: زندانی اگر از لحاظ امنیت خانواده خیالش راحت باشد به خودسازی می‌پردازد.

وی افزود: امروز به موجب این تفاهم‌نامه قرار است با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تلاش بیشتر و مؤثرتری برای باز اجتماعی شدن زندانیان و بازگشت شرافت‌مندانه آن‌ها به زندگی صورت گیرد. علاوه بر این به پیشگیری از جرم در مورد زندانیان آزاد شده و کاهش آمار بازگشت زندانیان کمک می‌کند، همچنین تمایل به استقلال زندانیان نیز تقویت می‌گردد و آثار سوء محبوس شدن زندانی در خانواده کمتر شده و کمک به توانمندسازی زندانیان و خانواده آن‌ها برای داشتن یک زندگی سالم از جمله اهداف این تفاهم‌نامه است.

در ادامه جولایی رییس ستاد دیه درباره این تفاهم‌نامه، گفت: امیدواریم تفاهم‌نامه مذکور سرفصل تازه و جدیدی برای اقدامات بیشتری باشد تا هرچه بیشتر تعداد زندانیان آزاد شده در جرایم غیرعمد افزایش یابد و بار سنگین سازمان زندان‌ها نیز کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: تا به امروز بیش از ۱۴۰ هزار نفر از افرادی که جایشان در زندان نبوده از زندان رهایی پیدا کرده است و امید است این جلسات تداوم یابد تا حمایت‌های بیشتری از این گروه صورت گیرد.

عسگری معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، گفت: در نظام اسلامی هیچ شهروندی نباید گمان کند که پشتوانه‌ای ندارد، تفاهم‌نامه امروز آغاز تفاهم‌نامه‌های قبلی است که در زمینه آزادی زندانیان غیرعمد داشتیم.

وی ادامه داد: امید است بتوانیم این دایره را گسترش دهیم و تعهد خود را به سازمان زندان‌ها اجرایی کنیم.

عسگری گفت: مأموریت اصلی ستاد، محرومیت زدایی و کمک به رفع معضلات و مشکلات است، ما این کار را جزو وظایف خود می‌دانیم.

وی خطاب به رییس سازمان زندان‌ها، گفت: همه مجموعه‌های ستاد اعم از هلدینگ‌های تجاری همه در خدمت شما هستند و این را یک تعهد برای خود می‌دانند که به سازمان زندان‌ها کمک کنند.

جعفریان مدیرکل اجتماعی و توانمندسازی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نیز، گفت: این آغاز همکاری در جهت پوشش و کمک به زندانیان و خانوار سرپرست زندانی است و در این تفاهم‌نامه تلاش شده به بخش‌هایی از این موضوع پرداخته شود.

وی ادامه داد: بخش‌های متفاوتی از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در این تفاهم‌نامه دخیل خواهند بود و هرکدام وظایفی را انجام خواهند داد.

شایان ذکر است با اجرایی شدن تفاهم نامه اول افراد واجد شرایط ذیل، تحت پوشش‌های حمایتی قرار می‌گیرند:

۱. مددجویان نوجوان کمتر از ۱۸ سال.
۲. زنان زندانی سرپرست خانواده یا بالای ۵۵ سال سن با اولویت زنان دارای ۳ فرزند و بیشتر، زنانی که همزمان همسران آن‌ها نیز در زندان هستند، افرادی که دارای فرزند معلول، صعب العلاج و یا ناتوان ذهنی هستند. همچنین مردان بالای ۶۰ سال، جانبازان و ایثارگران فاقد سوء پیشینه.
۳. زندانیانی که محل زندگی آنان در شهر‌های کم برخوردار است.
۴. زندانیانی که صرفاً محکومیت مالی دارند و به جهت عدم امکان تودیع وثیقه، از زمان ورود به زندان به مدت بیش از شش ماه از مرخصی بهره‌مند نشده اند با اولویت بخشی به مددجویان دارای ۳ فرزند یا بیشتر.
۵. زندانیان دارای معلولیت جسمی و حرکتی که نگهداری ایشان در زندان همراه با سختی است.

همچنین، با امضای تفاهم نامه دوم که امروز صورت گرفت زمینه توسعه همکاری‌ها و به اشتراک گذاری توان، ظرفیت و امکانات طرفین در راستای ارائه خدمات تخصصی، حمایتی و کمک‌های ضروری هدفمند به جامعه مددجویان نیازمند حمایت اجتماعی سازمان زندان‌ها و خانواده‌های ایشان فراهم می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.