دوشنبه, 5 مهر 1400 :: Monday, 27 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 90413

کشف ۷۳هزار رأس دام قاچاق در مناطق صفر مرزی

کشف ۷۳هزار رأس دام قاچاق در مناطق صفر مرزی
جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به کشف ۷۳هزار رأس دام قاچاق از ابتدای سال گفت: اطلاعات ما قاچاق دام ماده را با اهداف آسیب رساندن به تولید داخل تأیید می‌کند، اما در عمل و کشفیات این دیده نشده است.
پایگاه خبری ریشه

علی‌اصغر ماکنعلی در برنامه تیتر امشب گفت: در زمان حاضر 67 میلیون رأس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که نسبت به پارسال بیش از 25 درصد افزایش داشته است. چیزی به‌عنوان کمبود دام در داخل کشور نداریم و خروج دام از کشور، تأثیر ملموس و محسوس بر قیمت گوشت در داخل کشور ندارد.

وی گفت: در سال 84 با وجود صادرات یک‌میلیون و 962 هزار رأسی دام، تأثیر منفی بر قیمت گوشت داخلی مشاهده نشد.

 ماکنعلی درباره خرید دام از دامداران نیز ابراز کرد: در این باره وزارت جهاد کشاورزی به‌تنهایی نمی‌تواند تصمیم بگیرد و نهاد‌های بالادستی مثل ستاد تنظیم بازار و شورای‌عالی امنیت ملی باید خرید دام را مصوب کنند که در این وضع ما اقدام می‌کنیم.

وی گفت: علت قاچاق دام یکی به افزایش تولید و جمعیت دام و دیگری به کاهش ارزش ریال برمی‌گردد و نیاز کشور‌های جنوب خلیج فارس و اختلاف قیمت در دو سوی مرز‌ها موجب قاچاق می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به مبادله قانون صادرات سازمان‌یافته دام با کشور‌های جنوب خلیج فارس افزود: صادرات باید انجام شود و یک ضرورت برای کشور است.

سردار جلال ستاره جانشین فرمانده مرزبانی ناجا مهمان تصویری برنامه نیز گفت: ما با 15 کشور همسایه هستیم، اما دام فقط به 2 کشور عمان و عراق قاچاق می‌شود.

سردار ستاره درباره آمار قاچاق دام نیز توضیح داد: در منطقه صفر مرزی تا کنون با احتساب 412 رأس دامی که امشب (3شنبه) گرفته‌اند میزان کشفیات دام به 73 هزار رأس دام رسیده است.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا افزود: دام‌هایی که کشف می‌شود و صاحب دارند به سازمان اموال تملیکی تحویل می‌شود و آن‌هایی که صاحب ندارند به ستاد اجرایی فرمان امام تحویل داده می‌شود.

وی تأکید کرد: به‌جرئت می‌توانم بگویم که مرزبانی بیش از 50 درصد موارد قاچاق را کشف می‌کند.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با گله از سازمان اموال تملیکی که با تأخیر نسبت به تحویل دام‌های قاچاق اقدام می‌کند گفت: این به‌هرحال مشکلی است که قانون‌گذار باید آن را رفع کند و این مشکل درباره کشفیات جوجه یک‌روزه آسیبش بیشتر است برای این که موجب تلف شدن حجم عظیمی از آن‌ها می‌شود.

سردار جلال ستاره درباره قاچاق دام ماده هم افزود: اطلاعات ما، قاچاق دام ماده را با اهداف آسیب رساندن به تولید داخل تأیید می‌کند، اما در عمل و کشفیات این دیده نشده است.

سیدحسین میرمعینی معاون سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی هم در پاسخ به سردار جلال ستاره گفت: در قانون نیامده است که ما کالا‌ها را تحویل بگیریم و هزینه‌ای هم برای آن پیش‌بینی نشده است بلکه باید کالا‌های مکشوفه را به ما تحویل دهند.

حمید محله‌ای معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت هم گفت: درباره صادرات دام، ستاد تنظیم بازار باید تصمیم بگیرد، اما با توجه به افزایش قیمت مرغ و گوشت در بازار، صادرات الآن به‌صلاح نیست و با صادرات افزایش قیمت بیشتری روی خواهد داد.

این مسئول با نامناسب دانستن صادرات دامی که نهاده 4 هزار و 200 تومانی استفاده کرده است افزود: اگر قرار باشد صادراتی اتفاق بیفتد باید تضمینی هم برای حفظ و ثبات قیمت آن باشد در این وضع وزارت صمت هم با آن موافق خواهد بود.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور نیز در ارتباط تصویری با برنامه، آمار اعلامی کشفیات قاچاق را 20 تا 30 درصد میزان واقعی قاچاق دانست و گفت: مقدار نهاده‌ای که برای دام وارد شده به هیچ وجه پاسخگوی نیاز دامداران نبوده است.

افشین صدر دادرس با انتقاد از نبود امکان صادرات دام اضافه کرد: فصل صادرات دام از اردیبهشت تا شهریور است و الآن با افزایش تولید و گذشت فصل صادرات، انباشت دام در کشور مضاعف شده و عرضه بسیار بیشتر از تقاضاست.

وی گفت: دامداران الآن دارند به دولت و مردم از جیب خودشان یارانه می‌دهند و دولت هم هیچ حمایتی از آن‌ها نکرده است و قرار بود بخشی از دام‌ها را دولت خریداری کند که انجام نشد لذا در این شرایط تولیدکننده توان نگه‌داری دامش را ندارد.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور گفت: علت تأثیرگذار نبودن قاچاق بر قیمت‌ها این است که بازار داخل دیگر کشش ندارد و جا ندارد قیمت بیشتر از این بالا برود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.