پنجشنبه, 7 اسفند 1399 :: Thursday, 25 February 2021
 
کد خبر: 90381

نظر کارشناسان جهانی درباره تأثیر "کرونای انگلیسی" بر واکسن‌های موجود

نظر کارشناسان جهانی درباره تأثیر
بسیاری از کارشناسان جهانی بر کارآیی واکسن‌های موجود بر گونه جدید ویروس نظر می‌دهند، اما در این بین نیز مخالفانی وجود دارند که از اصلاح واکسن‌ها صحبت می‌کنند.
پایگاه خبری ریشه

انتشار گونه‌ جدیدی از ویروس کرونا که در کشور انگلیس تاثیر بسیاری بر میزان مبتلایان داشته است، باعث شده نگرانی‌ای تازه درباره مبارزه با این ویروس و نحوه عملکرد آن ایجاد شود؛ این ابهام در علمکرد نوع جدید کووید19 تا جایی پیش رفته است که دولت انگلیس را مجبور به اعمال قرنطینه گسترده‌تر و محدود کردن رفت‌ و آمد‌های بین‌المللی کرده است. اما نگرانی مهمتری که تمام محققان و مقامات پزشکی دنیا را تحت تاثیر قرار داده، مسئله تاثیر واکسن بر گونه جدید این ویروس منحوس است.

نوع جدید ویروس که "VUI – 202012/01" نامیده می‌شود، نخستین بار در ماه سپتامبر در جنوب شرقی کشور انگلیس کشف شد که تاکنون شامل چندین جهش بوده است؛ بسیاری از دانشمندان انگلیسی بیان کردند که نوع جدید سرعت انتقال بالایی دارد اما در مورد کشنده بودن آن هنوز هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست.

با این حال نگرانی عمده درباره واکسن کرونا است که آیا این واکسن در مواجهه با نوع جدید ویروس کارآیی لازم را دارد یا خیر؟!

پایگاه خبری "newsweek" در این‌باره نوشت، تعداد اندکی از  دانشمندان می‌گویند جهش ژنتیکی در پرزهای پروتئینی این گونه جدید ممکن است توان رشد آن را افزایش دهد؛ این پرزهای پروتئینی بخشی از ویروس هستند که توان نفوذ به سلول‌های بدن را به آن می‌دهند.

طبق استدلال آنها واکسن کرونا دقیقا به‌ شکلی طراحی شده که روی همین پروتئین‌ها تأثیر بگذارد، بنابراین محققان می‌گویند ممکن است جهش این گونه تازه در کار واکسن اختلال ایجاد کند.

برخی دیگر نیز بیان کرده‌اند که همانطور هرساله واکسن آنفلوآنزای فصلی به دلیل جهش‌های بین مردم باید تغییراتی را پذیرا باشند، واکسن کرونا نیز ممکن است در آینده احتیاج به اصلاح داشته باشد تا بر اساس جهش‌های ژنتیکی بیشتری مصونیت ایجاد کند.

اما در این بین اکثریت دانشمندان بیان می‌کنند که این گونه جدید هیچ خللی در کار واکسن‌های موجود ایجاد نمی‌کند و واکسن‌ها بر این نوع تازه کشف شده کارساز هستند.

پروفسور "استوارت نیل"، ویروس‌شناس "کینگز کالج لندن" می‌گوید، نکات فوق هیچکدام به‌شکل آزمایشگاهی تأیید نشده و جهش پروتئینی گونه تازه را باید دقیقا بررسی کرد.

دکتر "جولیان تانگ"، ویروس شناس بالینی در دانشگاه "لستر" انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما شاهد افزایش شدت بالینی یا هیچ تغییر فاحشی در پروتئین S (پروتئین سنبله) نیستیم که باعث کاهش اثر واکسن شود.»

محققان هنوز در تلاشند درباره چگونگی تغییرات ژنتیکی ویروس کرونا، معروف به SARS-CoV-2، در غلبه بر ایمنی (چه ناشی از عفونت و چه واکسیناسیون) اطلاعاتی را کسب کنند.

"مارتین هیبرد"، متخصص بیماری‌های عفونی در حال ظهور در دانشکده "بهداشت و پزشکی" لندن نیز گفت: «امیدوارم سویه جدید پاسخ ایمنی را به اندازه کافی تغییر ندهد تا در محافظت از واکسن تداخل ایجاد کند؛ در حالی که عواقب این فشار جدید هنوز در حال بررسی است، تلاش برای کاهش شیوع آن در سراسر انگلیس و بقیه جهان باید در دستور کار قرار گیرد.»

"برت ژیرور"، متخصص پروژه واکسن در آمریکا یز در مصاحبه با "abc news" بیان کرد: «هیچ دلیلی برای هشدار در مورد فشار جدید وجود ندارد؛ ما نمی‌دانیم که خطرناک‌تر است و از همه مهمتر، هنوز جهشی مشاهده نکرده‌ایم که بتواند از واکسن فرار کند؛ نمی‌توانم بگویم که این اتفاق در آینده نخواهد افتاد، اما اکنون به نظر می‌رسد واکسن همه آنچه را که می‌بینیم پوشش می‌دهد.»

وزیر بهداشت فرانسه، "الیویه وران"، نیز در مصاحبه با ایستگاه رادیویی اروپا توضیح داد: «طبق بررسی‌های انجام شده واکسن‌های موجود در برابر این‌گونه ویروس مقاوم هستند؛ از نظر تئوری هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم واکسن‌ کرونا غیرموثر است.»

با این وجود هنوز اطلاعات گسترده‌ای در دسترس نیست و آزمایش‌های گسترده تری نیاز است تا این اطمینان حاصل شود که واکسن‌ها بر تمامی جهش‌های موجود و جهش‌های آینده موثر هستند و به هیچ اصلاحی احتیاج ندارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.