يكشنبه, 22 فروردين 1400 :: Sunday, 11 April 2021
 
کد خبر: 90335

خطیب‌زاده: در مورد برجام مذاکره‌ای نخواهیم داشت

خطیب‌زاده: در مورد برجام مذاکره‌ای نخواهیم داشت
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه موضوع برجام چیزی نیست که کسی بتواند در مورد آن دوباره مذاکره کند، گفت: ما با اطمینان می‌گوییم که در مورد برجام مذاکره‌ای نخواهیم داشت و بهتر است طرف‌های غربی به انجام تعهداتشان بازگردند.
پایگاه خبری ریشه

سعید خطیب‌زاده صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با خبرنگاران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، در خصوص تحولات دیپلماتیک هفته اخیر، اظهارداشت: امروز و تا دقایقی دیگر نشست غیر رسمی وزرای امور خارجه عضو برجام به صورت برخط آغاز خواهد شد که در این نشست به موضوعات ویژه برجامی توجه نمی‌شود بلکه به بررسی مجموعه تحولات چند ماه گذشته می‌پردازد.

وی گفت: روز چهارشنبه سفر معاون نخست وزیر آذربایجان را خواهیم داشت که به موقع اطلاع رسانی لازم را در خصوص این سفر خواهیم داشت.

خطیب زاده افزود: شنبه‌ای که گذشت افتتاح دومین نقطه مرزی میان ایران و پاکستان را داشتیم که بعد از راه آهن خواف - هرات این دومین پروژه مهمی است که در این حوزه داشتیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: همچنین برگزاری کمیسیون مشترک برجام را داشتیم به ریاست آقای عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه که در این خصوص توضیحات لازم داده شده است.

وی بیان کرد: گفت‌وگوی تلفنی ظریف با وزاری امور خارجه سوئد و پرتغال هم داشتیم که در آن تماس‌ها در مورد موضوعات دوجانه، کسنولی و بین‌المللی گفت‌وگو شد.

خطیب زاده تصریح کرد: احضار سفرای آلمان و فرانسه را به وزارت امور خارجه در پی اظهاردات مداخله جویانه اروپایی‌ها داشتیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: متعاقب اظهارات آقای اردوغان در باکو، تماس تلفنی وزیر امور خارجه ترکیه با آقای ظریف را داشتیم که و توضیحاتی در آن خصوص ارائه دادند.

وی بیان کرد: همچنین سفر آقای عراقچی به افغانستان هم از دیگر اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته بود که گفت‌وگو‌ها و دیدار‌های خوبی میان هیات‌های دو کشور در خصوص سند راهبردی ایران و افغانستان انجام شد و امیدواریم که به زودی این موضوع هم عملیاتی شود.

 

درباره برجام مذاکره مجدد نمی‌کنبم
خطیب زاده در خصوص برجام و برخی اظهارات طرف‌های عضو در آن قرارداد، گفت: آنچه ما همواره اعلام کردیم این است که برجام روند خودش را داشته، جمع بندی و نهایی شده و در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درآمده است. موضوع برجام چیزی نیست که کسی بتواند در مورد آن دوباره مذاکره کند. ما با اطمینان می‌گوییم که در مورد برجام مذاکره‌ای نخواهیم داشت و بهتر است طرف‌های غربی به انجام تعهداتشان بازگردند.

وی با بیان اینکه پیام واحدی را ایران به جهان دارد و آن اینکه در مورد مصالح عالی و امنیت ملی خودش با کسی مذاکره‌ای ندارد، گفت: ما اولویت‌های دفاعی خود را داریم و بر اساس آن چارچوب‌ها عمل خواهیم کرد.

خطیب زاده در خصوص سفر آقای زنگنه وزیر نفت به روسیه هم بیان کرد: رفت و آمد‌هایی این چنینی میان ایران و روسیه مرسوم هست و این سفر هم در راستای همکاری میان دو کشور در حوزه نفت بوده و هست. طبیعی است که وزارت نفت در این مورد تلاش‌های زیادی را انجام داده و خواهد داد.

 

آژانس خود را از فشارهای سیاسی دور نگه دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه درمورد اظهارات اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: روابط ما با آژانس کاملا فنی است و این باید حفظ شود، هرگاه آن‌ها نگاه فنی داشتند روابط ما کاملا عملگرانه بوده است. آقای گروسی گفتند که منظورشان آنطوری نبوده که در رسانه‌ها نقل شده، بلکه منظورشان مسائل فنی میان آژانس و ایران بوده که ما نیز تفسیر ایشان را می‌پذیریم. توصیه ما به آژانس همواره این بوده و هست که که خود را از مسائل و فشارهای سیاسی دور نگه دارد تا هم شان و وزن آژانس حفظ شود و هم همکاری‌های فنی ایران و آژانس حفظ شود.

 

پرونده هواپیمای اوکراینی در حال پیگیری است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کانادا در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: این موضوع دو وجه مختلف دارد، یکی در مورد آن واقعه ناگوار است که باید بگویم تمامی شخصیت‌های ارشد نظام تا پایین‌تر همگی داغدادر از دست دادن فرزاندان خود در این ماجرا و شریک غم خانواده‌های داغدار این حادثه ناگوار هستیم. 

وی بیان کرد: وزارت امور خارجه به سهم خودش از ابتدای ماجرا پیگیر ابعاد مختلف آن بوده و هست، البته که تمامی مراحل ارزیابی و بررسی این حادثه توسط نیرو‌های مسلح انجام شده و به رغم تمامی غم بزرگی که داریم این موضوع را همه دستگاه‌های جمهوری اسلامی ایران پیگیری کرده و خواهند کرد.

خطیب زاده تصریح کرد: ما تمامی تعهدات خود را بر اساس معاهدات بین‌المللی که عضو آن‌ها هستیم انجام دادیم و گزارش ما در این خصوص در روز‌های آینده منتشر خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اما بُعد دوم ماجرا اظهارات مداخله جویانه مقامات کانادایی از روز اول بوده که همواره رفتار غیر حقوقی وسیاست زده‌ای را دنبال می‌کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند با این اظهارات کلاهی برای خود در این ماجرا درست کنند، به عبارت دیگر آن‌ها میخوهند از غم تجارت کنند.

خطیب زاده بیان کرد: به آن‌ها هشدار می‌دهم که در چارچوب دولتی مشخص پاسخگوی اقدامات خودشان باشند. آن‌ها تمام تلاش خود را کردند با همراهی آمریکا دارو به این مملکت نرسد، بنابراین هیچ جایگاهی ندارند که از حقوق بشر صحبت کند. وزیر امور خارجه کانادا را به ادب دیپلماتیک دعوت می‌کنم وگرنه پاسخ متفاوتی دریافت خواهند کرد.

 
وی در خصوص اقدام اخیر پارلمان اروپا هم گفت: در مورد پارلمان اروپا هم گفتیم که این نهاد، جا داشت که زودتر از این‌ها نشان می‌داد که به فکر حقوق بشر است. یاد ندارم که آن‌ها هیچگاه تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران را محکوم کرده باشند.

خطیب زاده تصریح کرد: به یاد ندارم که این پارلمان، اعضای اروپایی عضو برجام را در عدم اجرای تعهدات برجامی و همراهی با آمریکا در تحریم مردم ایران و عدم اجازه ورود دارو به ایران محکوم کرده باشد و متاسفانه سابقه پارلمان اروپا بسیار تیره و تاریک است. این نهاد اروپایی را دعوت میکنم که از پشت نقاب نفاق خود بیرون آیند و به وظایفشان عمل کنند.

 

وی درباره آخرین تلاش‌ها برای خرید واکسن کرونا هم گفت: وزارت خارجه در حوزه‌های این چینی مسئولیت مشخصی دارد و آن، این است که دستگاه‌های مسئول کار خود را به درستی انجام دهند. در مورد کرونا، رییس‌جمهوری هر هفته مسئله را پیگیری می‌کنند. موضوع واکسن از مجاری مختلف پیگیری شده است. البته وزارت بهداشت باید خودشان توضیح دهند. مسیرهایی که وزارت بهداشت از ما خواسته، بدون وقفه همگی انجام شده و حتی توصیه‌هایی هم داشتیم. 

 

 درباره واکسن کرونا تصمیم نهایی با وزارت بهداشت است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: درباره آخرین تلاش‌ها برای خرید واکسن کرونا هم گفت: وزارت خارجه در حوزه‌های اینچینی مسئولیت مشخصی دارد و آن، این است که دستگاه‌های مسئول کار خود را به درستی انجام دهند. در مورد کرونا، رییس‌جمهوری هر هفته مسئله را پیگیری می‌کنند. موضوع واکسن از مجاری مختلف پیگیری شده است. البته وزارت بهداشت باید خودشان توضیح دهند. مسیرهایی که وزارت بهداشت از ما خواسته، بدون وقفه همگی انجام شده و حتی توصیه‌هایی هم داشتیم. 

وی کرد: در موضوع واکسن، در سفرهای آقای ظریف این مسئله با اولویت مطرح شده است مانند کوبا و چین. البته خرید واکسن از کوواکس هم پیگیری می‌شود تا واکسن به دست مردم برسد. البته تصمیم‌گیر نهایی وزارت بهداشت است. 

خطیب‌زاده با اشاره به سفر معاون نخست‌وزیر آذربایجان به تهران تصریح کرد: علاوه بر مباحث جدی مرزی با جمهوری آذربایجان، تاسیسات مشترکی در مورد شهرهای آزاد شده داریم و این سفر حائز اهمیت است که درباره این مسائل به توافقات ابتدایی برسیم.

 

برخی کشورهای منظقه به بازار سلاح تبدیل شده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص کارشکنی کشورهای منطقه‌ای درباره آینده برجام بیان کرد: ایران با ۱۵ کشور از شمال، غرب، شرق و خلیج فارس همسایه است. کشورهای منطقه همه دوست ایران هستند و روابط بسیار نزدیکی با آنها غیر از عربستان داریم. اخیرا معاون وزیر امور خارجه به عمان رفت و در مورد کویت و قطر نیز سفرهایی در پیش است. البته یکی، دو کشور سعی می‌کنند به نیابت از دیگران حرف بزنند که برای این صحبت‌ها نباید ارزشی قائل شد. 

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه موضوع جدیدی برای گفت‌وگو در برجام وجود ندارد، یادآور شد: در مورد منطقه‌ هم گفته‌ایم برخی کشورها به بازار سلاح تبدیل شده و به منبع تجاوز از شاخ آفریقا و شمال آفریقا تا یمن تبدیل شده‌اند.

خطیب زاده تصریح کرد: روزی که این روند را متوقف کرده و به این بلوغ برسند که مسائل منطقه را باید در داخل منطقه حل شود و با اجاره دادن امنیت، نمی‌توان به امنیت رسید، می‌توان در خصوص مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرد. 

وی با تاکید بر اینکه همواره آغوش ما نسبت به کشورهای منطقه باز بوده است، عنوان کرد: همه کشورها باید به واقعیت‌های روی زمین توجه کرده و با توجه به شان و جایگاه خود صحبت کنند. همه کشورها می‌توانند به ترتیبات پایدار منطقه‌ای برسند. فکر می‌کنیم جای نگرانی وجود ندارد و کسانی هم که نگران هستند نباید نگران باشند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه فعالیت‌های جدیدی در سایت فردو در حال انجام شدن است، گفت:  این موضوع چیز جدیدی نیست و تمام اقدامات ما تحت نظر آژانس است. همه ساخت و سازها زیر نظر آژانس است و به آن اطلاع داده شده است. 

خبرنگاری مدعی شد قالیباف برای تشریح مصوبه اخیر مجلس قصد سفر به روسیه و چین را دارد که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: من چنین چیزی نشنیده‌ام و چنین چیزی هم مرسوم نیست. رئیس مجلس در ظرفیت خود سفرهایی داشته است ولی من این ارتباط را نه متوجه شدم و نه شنیدم. 

 

 صدور خطابه‌های یکطرفه و تکراری ارزشی ندارد

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره قطعنامه حقوق‌بشری پارلمان اروپا علیه ایران اظهار داشت: صادر کردن خطابه‌های یکطرفه، تکراری و نخ‌نما شده، نه قابل قبول است و نه ارزشی دارد. پارلمان اروپا جا داشت نشان می‌داد که واقعا به دنبال حقوق‌بشر است. 

وی با بیان اینکه به یاد ندارم پارلمان اروپا علیه آمریکا در قبال اقدامات ضد بشری‌اش علیه ایران اقدامی انجام داده باشد، تصریح کرد: آنها در رفع انسداد مسیرهایی که دارو و مواد اولیه‌ای که باید برای ایران ارسال می‌شد یا وقتی برای بیماران پروانه‌ای و سرطانی کمپانی‌های اروپایی از ارسال دارو امتناع کردند،مشاهده نکردیم که تلاش کرده باشند یا کشورهایی  که در این مسیر با آمریکا همراهی کردند را محکوم کنند. 

 

سابقه اروپا در زمینه حقوق بشر تیره و تار است

این دیپلمات ارشد سابقه طرف‌های اروپایی در موضوع حقوق‌بشر را تیره و تار دانست و خاطرنشان کرد: ما به طور قوی قطعنامه‌های گزینشی و طرفداری از کارزار ضد ایرانی و صدور قطعنامه‌های ضد ایرانی را محکوم می‌کنیم. طرف‌های اروپایی را دعوت می‌کنم از پشت نفاق بیرون آیند و ببینند خودشان به کدام یک از وظایف‌شان عمل کرده‌اند.

 

خطیب‌زاده درباره راه‌اندازی راه‌آهن ترکیه به چین و طرح برخی مسائل مبنی بر دور زدن ایران در این پروژه ابراز داشت: آنهایی که به جغرافیای منطقه آشنا باشند، می‌دانند که ایران همواره چهار راه رفت و آمد منطقه‌ای بوده است؛ از زمان باستان ایران به عنوان شاهراه شرق به غرب و همچنین شمال به جنوب مطرح بوده است.

وی با تاکید بر اینکه مزایای طبیعی ایران در حوزه ترانزیت قابل احصا نیست، بیان کرد: طبیعی است که برخی کشورها در پی متنوع‌سازی مسیرهای خود برآیند اما همواره ایران به عنوان کانون ترانزیت منطقه مطرح بوده و این قابل تغییر نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به افتتاح اخیر راه‌آهن خواف – هرات یادآور شد: در داخل کشور نیز پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه شاهد بودیم. برخی اتصالات به منطقه قفقاز و آسیای مرکزی مذاکرات خوبی صورت گرفته یا در خصوص راه‌آهن زاهدان و چابهار و اتصال آن به شمال کشور صحبت می‌شود.

خطیب‌زاده با بیان اینکه در ۲۴ آذر نشست سه‌جانبه‌ای با هند و ازبکستان برگزار شد و در خصوص راه‌آهن زاهدان و مسیرهای ترددی از چابهار بحث و تبادل نظر صورت گرفت، عنوان کرد: پروژه‌های ترددی و ترانزیتی در ایران به اندازه‌ای گسترده است که مجال توضیح نیست و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد. البته ما باید همچنان به افزایش توانمان در حوزه ترانزیتی ادامه دهیم تا این مزیت ترجیحی ایران از بین نرود.

وی درباره اظهارات اخیر تخت روانچی درخصوص تعهدات اروپا در قالب برجام اینستکس گفت: روزی که آمریکا از برجام خارج شد، موگرینی و اعضای باقیمانده در برجام چه به صورت مکتوب و چه در ملاقات‌ها اعلام کردند ابعاد رفع تحریمی برجام را تضمین می‌کنند که ایران از برجام خارج نشود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما بیش از یک سال صبر کردیم، اظهار داشت: هنگامی که دیدیم طرف‌های اروپایی یا قادر نیستند یا توانایی پایبندی به تعهدات خود را ندارند، برای بازگرداندن توازن به تعهدات دوطرف در برجام برخی گام‌های کاهش تعهداتی را در چارچوب برجام برداشتیم.

اروپایی‌ها در اجرای تعهدات خود ناتوان بودند
خطیب‌زاده با بیان اینکه یکی از مواردی که اروپا اعلام کرد می‌خواهد در آن چارچوب، وظایف و تعهدات خود را انجام دهد یک مکانیزم نقل و انتقال مالی بود، تصریح کرد: این سازوکار ابتدا به نام SPV و سپس با نام اینستکس شناخته شد. ما نیز از این موضوع استقبال و اعلام کردیم اگر بر این باورند که می‌توانند در قالب اینستکس تعهدات خود را عملیاتی کنند، به آنها کمک می‌کنیم. تمامی کمک‌های ما به این برنامه برای ایجاد شرایط متناظر آن در ایران متاسفانه به نتیجه نرسید.

وی با تاکید بر ناتوانی شدید اروپایی‌ها برای اجرای تعهدات خود در برجام خاطرنشان کرد: در قالب اینستکس یکی، دو تراکنش بسیار ناچیز انجام شد که آن هم کاملاً تحت فشار ایالات متحده آمریکا ناتوانی و بی‌عملی اروپایی ها را نشان داد که چیز باارزشی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آنچه نماینده دائمی ما در سازمان ملل متحد اشاره کردند همین نکته است که این موضوع برعهده اروپا است و نشان می‌دهد توان حداقلی را برای کانال مالی که خودشان طبیعی کردند، ندارند و این موضوع پس از دو سال مشخص و آشکار است. این نکته در تاریخ روابط ایران و اروپا به عنوان یک موضوع مهم باقی خواهد ماند.

خطیب‌زاده درباره لغو جلسه اقتصادی اروپا با ایران در پی اعدام روح‌الله زم ابراز داشت: سفرای آلمان و فرانسه را به دلیل اظهارات مداخله‌جویانه به خاطر اظهارات مداخله‌جویانه به وزارت امور خارجه احضار شدند. ما به صورت روشن اعلام کردیم که اظهارات آن‌ها را نمی‌پذیریم. درباره اظهارات دو پهلو و دوگانه بارها به آنها تذکر داده شده است. با این گونه اظهارات، مسیر گفت‌وگو معطل می ‌ماند و تنها مسیر درست است.

 
 
وی درباره روابط تهران و سوریه و مشارکت پایین ایران در بازسازی بیان کرد: دیپلماسی اقتصادی مکمل وظایف دستگاه‌های مسئول است. اصل سوال، درباره عملکرد دستگاه‌های مسئول در حوزه سرمایه‌گذاری و تجارت است. دیپلماسی اقتصادی تمرکز جدی بر این موضوع داشته است. این موضوع حتی در دیدار ظریف با همتای سوری هم، مطرح شد. با این حال وزارت خارجه نمی‌تواند پاسخگوی وظایف دیگر سازمان‌ها باشد.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.